H vai T luokitus kesärenkaassa?

matkaajoapaljon

185-65-15 1200kg autossa. Kumpi on hiljaisempi ja mukavempi ajossa? T luokkaan kallistun itse .

2

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helppoa_vai_mitä

      Sen minkä rekisteriote määrää.

    • Molemmat.toimivat

      No yleisesti ottaen T- ja H- luokan renkaissa tuossa kokoluokassa on yleensä se ero että H- luokkalaisissa on yksi stabilointivyö enemmän kuin T- luokan renkaassa, ja joka "ylimääräinen" vyö tekee ajettavuudesta tarkempaa ja vakaampaa sekä vähentää renkaan muodonmuutosta suurilla nopeuksilla ja tätä kautta vähentää lämmön kehittymistä renkaaseen. Vastaavasti taas ajomukavuus on heikompi kuin T- luokan renkaalla. Meluarvoissakin tapaa hieman notkeampi T- luokan rengas esiintyä edukseen, juuri H- luokan renkaan hieman jäykemmän rakenteen vuoksi.

      Sitten tullaan taas siihen että jo samassa kokoluokassa eri merkkisten renkaiden erot ajo-ominaisuuksissa ja melussa saattavat olla ja monesti ovat suurempia kuin mitä yhden vyön läsnäolo tai sen puute renkaassa aiheuttaa, ihan muista rakenteellisista syistä ja suunnittelufilosofiasta johtuen, eli mitään yleispätevää vastausta asiaan ei oikein kukaan edes voi antaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe