Noin vuodesta 2010 alkaen on palstaa riivannut viestienpoistattajatrolijoukkue, jolle annoin nimeksi Säämntömafia. Se on ottanut tehtäväksenne ydinvoimavastaisuuden kitkemisen energiapalstoilta poistattamalla sääntöjen mukaisia ydinvoimaa vastustavia viestejä.
Esimerkiksi "Tshernobyl-lapset ja tuulimylly" -keskustelu aloitettiin jo vuonna kirjoitettiin jo vuonna 2009, ja yhä vielä se on kiellettyjen keskusteluiden listalla.
Uusiutuva energia -palstalle Sääntömafia pesiytyi ihan vähän aikaa sitten.
Tiedoksi @Aller
Mitä keinoja saada Sääntömafia kuriin?
1
200
Vastaukset
"Sääntömafia lyhyesti
stuxnet 5.5.2014 22:35
Ihan pikkusen tietoa sinulle Sääntömafiasta, joka taas nostaa päätään. Se on joukkio, joka on ottanut tehtäväkseen kitkeä ydinvoimapalstalta ydinvoiman vastaisuus. Sen se tekee massapoistopyynnöillä: virheellisillä perusteilla pommitetaan valvojia, kunnes epämieluisa viesti lähtee. Tällä hetkellä saat vielä lisätietoa viestistä http://keskustelu.suomi24.fi/node/12224026
Sääntömafia on myöntänyt olemassaolonsa eri tavoin. Kehityspalstan keskustelusta luyhyt lainaus:
"Perustietoa Sääntömafiasta viestilainausten muodossa
- (tallettakaa tulevaisuuden varalle)
Lainaukset valikoitu lukuisten viestien joukosta niin, että Sääntömafian olemus hiukan valaistuu niille, jotka siitä ei vielä vuosienkaan jälkeen ole mitään kuulleet
(googlessa vanhin löytynyt maininta nyt 21.10.2007, Suomi24.fi 6.7.2013)
Ydinvoimapalstalla ketjussa "Miksi yhden annetaan vallata koko sivu????"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11524169
"Hyvä kysymys 13.6.2013 07:25
Ainakin osa poistopyyntöjen esittäjistä perustelee tarkoin poistopyynnön syyn.Monessa tapauksessa on useita perusteluja ja niitä kaikkia on hyvä käyttää.Hyvä perehtyneisyys asiaan auttaa paljon poistopyynnön perusteluihin.Näin saadaan palsta ainakin hetkeksi puhtaaksi palstalle kuulumattomasta saasteesta."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11524169
_____
Suomi24 kysy ja auta -palstalla
"Suomi24:n suhde Sääntömafiaan?
stuxnet 13.11.2013 13:55
Voisiko @Suomi24 kommentoida seuraavaa viestiä:
"Sääntömafia 11.11.2013 22:24
Sääntömafia on olemassa. Sääntömafian tavoite ei kuitenkaan ole terrorisoida palstaa eikä poistaa ydinvoimaa vastustavia viestejä. Sääntömafia valvoo s24:n sääntöjen toteutumista.
Sääntömafia muistuttaa seuraavien sääntöjen olemassaolosta:
Suomi24-palveluissa ei saa:
Julkaista viestiä, jossa on pelkkä linkki
-Sääntömafia on ottanut yhteyttä ylläpitoon ja pyytänyt tähän sääntöön tarkennusta. Tarkennus oli seuraava: Pelkän linkin lisäksi ei riitä linkin takaa löytyvältä sivulta kopioitu tekstiosuus. Eli viestissä on oltava muutakin kuin kopioitua tekstiä sekä linkki.
Massapostittaa viestejä useille eri palstoille
-Tähänkin pyydettiin tarkennus viestejä ei saa myöskään massapostittaa yhdelle palstalle.
Esittää asiattomia ja loukkaavia kommentteja muista käyttäjistä
Keskustella yksittäisestä luotsista, hänen toimistaan tai hänen poistamistaan viesteistä
-Myöskään ylläpidon eikä moderaattoreiden toiminnasta saa keskustella
Käyttää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia ja kopioida suoraa tekstiä muista julkaisuista "
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11848955/#comment-64492212
Muutamista pyynnöistäni huolimatta @Suomi24 -ylläpito ei ole vahvistanut noita Sääntömafian ilmoittamia sääntötarkistuksia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m724394Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1003840Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363519- 513130
- 402608
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182529Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222322- 231976
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami151742Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?351705
