Jussi Niinistö: ei rantatontteja Nestlelle

Onko.oma.vesi.omaa

12

165

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • öälmälömläm

      Myykää vaan kaikki niinkuin tähänkin asti!! Siinähän osakkeenomistajien osingot paranevat ja yhteiskunta voi hyvin

    • Berner on yhtiöittämässä pohjavesiä eli se on alku tälle rahan siirtämiselle Suomesta maailmalle. Berner asuu Sveitsissä ja Nestle on sveitsiläinen yhtiö, joka omistaa esim. Nigerian pohjavedet. Makeavesi on tulevaisuudessa kalliimpaa kuin öljy. Valtion omaisuuden myynti on viimeisten hallitusten aikana vain kiihtynyt. Sähköverkkoa myytiin jo ja seuraavaksi taitaa olla vesien vuoro. Osakeyhtiölakia kannattaa tutkia kun miettii asiaa. Osakeyhtiön tarkoitus on tuottaa voittoa ja pohjavesien tapauksessa se on joko verottaminen tai myynti. Poliitikot eivät äänien menetyksen takia uskalla lisätä meille veroja joten myydään sitä pois jolloin uusi omistaja asettaa pohjavesien käytölle hinnan saadakseen investoinnin maksettua. Oma kaivosikin käyttää pohjavettä eli sinua voidaan verottaa sen käytöstä.

      • vesi.vanhin.voiteista

        Tuplamaksu, ensin hulevesimaksu kaikille ja sitten kaivovero tai putkivero, kyllä kokoomuksella ja Sipilällä töitä riittää


    • huomioitavaa

      Myös kotimainen maanomistaja voi olla uhka.

    • myyty.mies

      Niinistö on sininenhöpöelmä Suomen poliitikassa

      • Faktaa_persulle

        Jussi Niinistö on isänmaallinen poliitikko.


      • entententten
        Faktaa_persulle kirjoitti:

        Jussi Niinistö on isänmaallinen poliitikko.

        Kumpaanhan kätöseensä jussi luottaa, oikeaan vai vasempaa, toinenhan on petturi


    • Takuulla_on

      Kokoomus jo sopinut hinnoista kuten teki lahjoittaessaan mineraalit ulkomaisille yhtiöille.

    • Minne-pohjavedet

      Ainoakaan Suomen kaupungeista ei käytä pojhjavesiä vesijohtoverkkonsa veden hankintalähteenä. Ihan kaikki me suomalaiset kaupounkilaiset juomme järvien pintavesiä.

      Pääkaupunkiseutu ja suuri osa Uuttamaata juo Päijänteen järvestä pumpattavaa vettä. Ei noiden Suomen pohjavesien omistamisella siinä mielessä mitään tiliä pysty tekemään. Pohjavesiä on Suomessakin niin nirkoisen pienet määrät. että ei ne taajamien kulutukseen riittäisi millään.

      Osaisiko joku selittää, että mistä päin Suomea Nestle voisi alkaa niitä pohjavesiä pumpata. Ja minne päin maailmaa se sitten säiliölaivalla niitä vesiä kuljettaisi?

    • pölöhölötääon

      Myös suomen metsät ovat kovaa kyytiä siirtymässä ja osa jo siirtynytkin ulkomaisille omistajille. Nythän jopa valtion metsät ollaan laitettu myyntiin. Älkää äänestäkö presidentiksi Niinistöä vaan Huhtasaari numerolla 5 ! Eduskuntavaaleissa sitten 2019 Jussi Halla-ahon johtamat persut hallitukseen! Se on todellakin ainut keinoa enää pysäyttää suomensyönti. Kokoomus on peto ja Sauli on susi lampaan vaatteissa! Uskokaa nyt jo hyvät ihmiset järkipuhetta ja sitä mikä on Suomen ja sen kansan etu!

    • Lenti_raata_ja_nikkel

      Kouvola, Mikkel Kouvola Mikkel Kouvola Mikkel

      Kiskolooooilla Lenti Raaata ja Nikkel Raaata ja Nikkel Raaata ja Nikkel


      LENTAVA KALAKUKKO

    • Murskatkaa.Nestle

      Sotahullulla joku järjen valo sentään vielä kajastanee...?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      22
      3018
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      2097
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      66
      1958
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      1823
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      76
      1553
    6. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1282
    7. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      400
      1265
    8. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      36
      1265
    9. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      111
      1055
    10. Tulipalo viimeyönä

      Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj
      Jämsä
      15
      1036
    Aihe