Onko kotiviinimme juomakelvotonta?

hupsista123

Olemme tehneet kotiviiniä useasti ja olemme onnistuneet noudattamaan ohjeita, mutta tällä kertaa lisäsimme vahingossa E6 Piihapon ensimmäisenä, kun luulimme, että se oli E1 Entsyymi. Unohdimme myös lisätä Sitruunahapon, mikä olisi pitänyt lisätä myös ensimmäisenä marjojen ja sokerin kanssa. Lisäsimme Sitruunahapon 2 viikon käymisen jälkeen, eli samaan aikaan kun lisäsimme E5 Käymisen pysäyttäjän.
Viini on siinä vaiheessa, että huomenna pitäisi lisätä E6 Piihappo ja E7 Kitosaani, mutta Piihapon me jo lisäsimmekin. Maistoin viiniä ihan vähäisen ja se maistuu lattealta, eikä siinä maistu sokeri juuri ollenkaan. Viinin pitäisi käydä ohjeiden mukaan vielä viikon, kun olemme lisänneet E7 Kitosaanin.
Mietimme, että onko viini juomakelpoista viikon kuluttua, vai onko järkevintä kaataa se viemäristä alas jo nyt?

1

1024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omistajutuista

      Kun itse tekee juomia, niin aina kannattaisi jokaisesta tehdystä erästä jättää yksi pullo talteen ja kirjoittaa miten tehty, päivämäärä jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      468
      8432
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5800
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      254
      4738
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      56
      4589
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4089
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3920
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      167
      3722
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1688
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      92
      1171
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      42
      837
    Aihe