Onko kotiviinimme juomakelvotonta?

hupsista123

Olemme tehneet kotiviiniä useasti ja olemme onnistuneet noudattamaan ohjeita, mutta tällä kertaa lisäsimme vahingossa E6 Piihapon ensimmäisenä, kun luulimme, että se oli E1 Entsyymi. Unohdimme myös lisätä Sitruunahapon, mikä olisi pitänyt lisätä myös ensimmäisenä marjojen ja sokerin kanssa. Lisäsimme Sitruunahapon 2 viikon käymisen jälkeen, eli samaan aikaan kun lisäsimme E5 Käymisen pysäyttäjän.
Viini on siinä vaiheessa, että huomenna pitäisi lisätä E6 Piihappo ja E7 Kitosaani, mutta Piihapon me jo lisäsimmekin. Maistoin viiniä ihan vähäisen ja se maistuu lattealta, eikä siinä maistu sokeri juuri ollenkaan. Viinin pitäisi käydä ohjeiden mukaan vielä viikon, kun olemme lisänneet E7 Kitosaanin.
Mietimme, että onko viini juomakelpoista viikon kuluttua, vai onko järkevintä kaataa se viemäristä alas jo nyt?

1

1098

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omistajutuista

      Kun itse tekee juomia, niin aina kannattaisi jokaisesta tehdystä erästä jättää yksi pullo talteen ja kirjoittaa miten tehty, päivämäärä jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      117
      4898
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      222
      3913
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1374
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1374
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1155
    Aihe