Aloitan uuden palveun, eli ajan asiakkaita kauppakeskukseen ja palkan maksaa kauppakeskus, mutta käykö Yaris autoksi, onhan se aika pieni. Kyydin hinnaksi tulee 5 euroa kauppaan ja takaisin kotiin, ja kauppakeskus maksaa puuttuvan osuuden palkastani. Laskelmissa on että kyytejä tulisi n. 120kpl/vrk.
Vastaukset 10
- Kohti_Hybridiä
Yarikseen mahtuu kuskin lisäksi 3 miehen kokoista hemmoa (yli 180cm). Tavaratila on vaan pienehkö, joten jos kaikki kolme ottaa pari kassia niin ahtaaksi menee.
- eskoyyyyyyy
Minä en tulisi sellaisen turvattomat ja ruman kipon kyytiin. Hommaa edes Golf jos Skodaa et saa. Tai joku näitä uusia parinkymmenen tonnin "katumaastureita"
- Karjakuski
Skooda ei ole, eikä ole koskaan ollutkaan ihmisten auto.
- ahristus
Variksees ei kestä kori kuormaa laisinkaan, ovet ei aukene jos kori on kieros!
- Taksikeisari
Kukaan ei kiellä yrittämästä. 120 asiakasta päivässä tuntuu paljolle vitosen hinnalla, kun Isoon Prismaan ei nytkään mene mummoja, kuin noin 30 päivässä, vaikka hinta heille on alle tuon nytkin.
Ota isompi pirssi, niin voit heitellä myös kauppojen nettiasiakkaiden ostoksia kotiin samoilla keikoilla. Siinä voisi itseasiassa olla saumaakin, kun kaikki eivät voi tai halua tai ehdi kantaa kassejaan.
Ideana kuitenkin paljon parempi, kuin mikään eurolla kilsa juttu, koska taksi kuten kaikki muukin työ on aikasidonnaista, eikä matkasidonnaista. 12 tunnissa pitää saada 300-400 väliin liikevaihtoa, tai homma ei kauaa jatku ja mieluiten mahdollisimman vähillä ajoilla, eli pienillä kuluilla. - TukevaTaksari
Ei kannata sinun vitosella tarjota, minä tarjoan neljällä eurolla. Enkä peri kaupalta muuta kuin kahdet sämpyläkahvit päivässä. Autonani on Mazda 121, - 93, aj. 211 tkm. Millä pärjään? Maailman paras reititys karttapalloa apuna käyttäen!
- ViidenTähteenUrpo
Loistava idea. Toimii varmasti. Olen kade.
- joku.uu
Vanhukset suurimmaksi osaksi todennäköisesti käyttäisi tuota palvelua joten 2-3 asiakasta kerralla autoon niin tunninaikana todennäköisesti kerkeisi maksimissaan 9 asiakasta palvella, lisäksi vielä ne mummot pitäisi palauttaa vielä lähtöpaikkaansa, siinä jos joutuu vielä ostoskasseja kantamaan niin aikaa voi mennä kaksinkertainen määrä paluumatkalle. Yarikseen kun alkaa 3 mummon ostokset ja rollaattorit pistämään niin voi tulla ahdasta.
Iso auto , kyyditettävät läheltä kauppaa ja välityksen jos hoitaa kaupa itse niin veikkaan että voisi toimiakin, riippuu paljonko se kauppa sitten maksaa jos kyytejä ei ole tarpeeksi. Kkaupunkikortilla matka maksaa 2.20€, jota mummot käyttää.
- Vanukki_suhari
Herätys! Kyllä se mummon kauppamatka kk kotilla maksaa minimissään 5,90 1,60/km.
Mummo maksaa matkasta 2,20 ja veronmaksajat loput.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Törkeä petosepäily Suomussalmella
Uutisoi maikkari. Uhrin nimiin on nostettu pankkilainaa, hänet on saatu sijoittamaan hevosiin ja ostamaan autoja. Ei ta361725- 901005
Kysymys miehille ...
Kertokaapas miehet, että miksi monille miehille on niin hirveän tärkeää määritellä mitä mies saa tehdä ja mitä ei ja mil291852Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste75780Poliisi etälamautti, sitten pahoinpiteli
Vaikeasti kehitysvammaisen niin vakavasti että kuoli pian sairaalassa. Ei osannut kehitysvammainen heti noudattaa polii267751Itsensäpaljastelija
Mikä juttu tämä nyt on. Ulkomaalainen ahdistelee naisia simpsiöllä Ei pysty lukea Lapuansanomista juttua loppuun asti. O45735- 69694
- 90645
Mies, olen pahoillani kun olen kuvitellut
Että pitäisit minusta. En sitä mistään tähdistä kuitenkaan lukenut, mulle vaan tuli jostain semmoinen tunne, kun itse ty59608- 33603