Luin äsken Pohjalaisen yleisönosastopalstalla Bjarne Kalliksen mielipiteen. Mielipiteessään hän kampanjoi vahvasti presidentti Niinistön puolesta kirjoittaen mm.
"Parhaan vastauksen kysymykseen, miten Niinistö on presidenttinä onnistunut, saa, kun katsoo, minkälainen on Suomen kansainvälinen asema tänä päivänä."
Hän ottaa kirjoituksessaan esiin miten rohkeasti hän on ilmaissut kantamme Venäjän suuntaan niin Krimin valloituksesta kuin sanktioista. Samalla tavalla Kallis mainostaa miten rohkeasti presidentti Niinistö on ilmaissut mielipiteemme Yhdysvaltain suuntaan.
Kuitenkin suhteemme ja vaikutusvaltamme kansainvälisesti on vahvempi kuin ties koskaan ?
Pienituloisena olen monesti kokenut että eurolla saa aikaan paljon vähemmän kuin tuhannella eurolla. Kansainvälisessä politiikassa asia on täysin saman suuntainen. Suurvaltojen johtajat ymmärtävät hyvinkin mikä on meidän todellinen vaikuttavuutemme. Siksi he voivatkin ketään vahingoittamatta ja loukkaamatta kuunnella kansakuntamme mielipiteitä ja viestittää edustajillemme käsitykseksemme kansainvälisen rauhan ja yhtenäisyyden suurluojina, mikä kuitenkin, kokomme huomioiden, on kaikkea muuta.
Uskon myös suomalaisten ymmärtävän moisen kohteliaisuuden.
Pohjalainen tänäänkin
kokemus96
0
147
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081713Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031701Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031609Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541413Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341370Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii466926Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50926Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115895Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai296862Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347822