Mikä on Vineyard-seurakunta?

Asiahan ei tietysti minulle...

Törmäsin netissä kyseisille sivuille. Jotain amerikanmantereen tuontitavaraa näyttää olevan. En jaksanut sivuja alkaa niin perusteellisesti lukemaan ja epäilen, ettei siellä oikein haluttaisi sitä myöntääkään mitä epäilen: onko kyseessä joku fundamentalismin muoto, jotain porvareitten menestysteologiaa? Että osaako joku kertoa? Kiitos.

6

1434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuin?

      Boccus-seurakunta?

    • Esther

      En todellakaan tiedä vasta juuri luin siitä mutta kun noita uusia seurakuntia syntyy kuin sieniä sateella olen tosi varovainen Nyt on eksytystä niin paljon ja kaikenlaista joukko hysteriaa seurakunnissa. Itse olen messiaaninen Juutalainen siis Juutalainen joka uskoo että Jeesus on messias ja tulee pian. Minulla on vain Jumalan Sana Torah ja Raamattu ohjenuorinani Siunausta ja Pyhän Hengen ohjausta teillekin.

      • Anonyymi

        Vaude, saisinpa ystäväksi messiaanisen juutalaisen! Hipu Snni


    • ensuosittele
    • capiche

      Seurakunnan perusti muusikko/kveekaripastori/Fullerin teologisen seminaarin opettaja John Wimber vuonna 1977 Anaheimissa Kaliforniassa. Nykyään yli 2400 seurakuntaa ympäri maailmaa. Ei ollut alunperin menestysteologiaan kallellaan. Mutta nykyään se on kai aika tyypillinen uuskarismaattinen seurakunta.

      • Anonyymi

        Paskapuhetta. Ei ole menestysteologiaa eikä ole koskaan ollut. Eikä ole uuskarismaattinen. Ota selvää ennen kuin väität jotain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      68
      2650
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      62
      2582
    3. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      68
      1772
    4. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1597
    5. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      20
      1520
    6. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      9
      1460
    7. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      15
      1372
    8. Millainen meno

      Viikonloppuna? Mulla hirvee vitutus päällänsä. Onko muilla sama tunne??
      Ikävä
      38
      1223
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      8
      1177
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      25
      1096
    Aihe