Mikä on Vineyard-seurakunta?

Asiahan ei tietysti minulle...

Törmäsin netissä kyseisille sivuille. Jotain amerikanmantereen tuontitavaraa näyttää olevan. En jaksanut sivuja alkaa niin perusteellisesti lukemaan ja epäilen, ettei siellä oikein haluttaisi sitä myöntääkään mitä epäilen: onko kyseessä joku fundamentalismin muoto, jotain porvareitten menestysteologiaa? Että osaako joku kertoa? Kiitos.

6

1479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuin?

      Boccus-seurakunta?

    • Esther

      En todellakaan tiedä vasta juuri luin siitä mutta kun noita uusia seurakuntia syntyy kuin sieniä sateella olen tosi varovainen Nyt on eksytystä niin paljon ja kaikenlaista joukko hysteriaa seurakunnissa. Itse olen messiaaninen Juutalainen siis Juutalainen joka uskoo että Jeesus on messias ja tulee pian. Minulla on vain Jumalan Sana Torah ja Raamattu ohjenuorinani Siunausta ja Pyhän Hengen ohjausta teillekin.

      • Anonyymi

        Vaude, saisinpa ystäväksi messiaanisen juutalaisen! Hipu Snni


    • ensuosittele
    • capiche

      Seurakunnan perusti muusikko/kveekaripastori/Fullerin teologisen seminaarin opettaja John Wimber vuonna 1977 Anaheimissa Kaliforniassa. Nykyään yli 2400 seurakuntaa ympäri maailmaa. Ei ollut alunperin menestysteologiaan kallellaan. Mutta nykyään se on kai aika tyypillinen uuskarismaattinen seurakunta.

      • Anonyymi

        Paskapuhetta. Ei ole menestysteologiaa eikä ole koskaan ollut. Eikä ole uuskarismaattinen. Ota selvää ennen kuin väität jotain.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      257
      8960
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      311
      6227
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      66
      1340
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1291
    5. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1101
    6. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      78
      949
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      60
      857
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      768
    9. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      310
      680
    10. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      676
    Aihe