Näätien aktiivi-malli, Jasmin Mäntylä

TahatonTilannekomiikka

Täytyy puolustaa Jasminia eräässä asiassa. Hän ei tavallaan ole ollenkaan työtön vaikka elämänsä kovin tylsältä vaikuttaakin. Hänhän on kulisseissa erittäin viihdyttävä persoona: täystyöllistynyt koomikko! Näädät ovat työllistäneet Jasminin :)

Harmi, ettei Jasmin saa arvokkaasta työstään rahaa, onneksi on pari juorulehteä, jotka edesauttavat Jasminin toimintaa. Ja onneksi maksan veroillani osaltani edes sosiaalista tukea Jasminin ylläpitoon, ettei nyt ihan ilmaista viihdettä olisi.

Sanotaan, että kansa tarvitsee leipää ja sirkushuveja. Mielelläni teen työni ja hankin leipäni, enkä syytä Jasminia työttömyydestä, on hienoa, että löytyy se sirkuksen karvaisin nainen, Tuksu, sekä sirkuksen hauskin klovni, Jasmin.

27

733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täältäkin

      Kiitos Jassu!

      • montajassua

        HEH, HEH "TahatonTilannekomiikka" on siis hänkin Jassu.


    • MulleKaikkiHETIII

      JM
      ”Alkuperäisen ohjeen mukaan näihin pikkuleipiin laitettiin rusinoita, mutta kerran, kun rusinat unohtuivat kauppaan, korvasin ne kaapista löytyneillä kuivatuilla karpaloilla. Minusta ne itse asiassa sopivat näihin pikkuleipiin vielä rusinoita paremmin, mutta toki jokaisella on oma makunsa. Kannattaa siis tietenkin testata kumpaakin vaihtoehtoa ja löytää se oma suosikkinsa! Näillä ohjeen ainemäärillä pikkuleipiä tulee n. kolme uunipellillistä, joten jos haluaa tehdä pienemmän satsin, niin ainemäärät on helppo puolittaa.”

      Hetkinen hetkinen! Jasmin ei syö mitään leipomuksiaan, eikä ainakaan mitään beigeä! Hän myös väittää että ei valehtele? Mistä Jasu mielestään tietää karpaloleivosten paremmuudesta? Vai onko Jahmatille syöminen syömistä vasta kun pari peltiä pikkuleipiä, rusinoilla ja karpaloilla, on jahmittu?

      • SenÄiti

        Jasmin vain pikkuisen maistelee, parin kolmen pellillisen verran. Ja pikkuisen vain valehtelee ja pettäilee. Jokainen töppäilee pikkuisen joskus.


      • huomaaero
        SenÄiti kirjoitti:

        Jasmin vain pikkuisen maistelee, parin kolmen pellillisen verran. Ja pikkuisen vain valehtelee ja pettäilee. Jokainen töppäilee pikkuisen joskus.

        Maistaminen ja syöminen ovat 2 eri asiaa.


    • Pirkkaniksi1

      Kun pikkuleipätaikinasta tulee pyörittäessä tuollaisia ruskeita hikisiä palloja, kannattaisi Foodien pestä eka kädet.

    • Justsayin

      Tuokin on aika mielenkiintoinen juttu, Jasminin tylsä elämä. Jos se jonkun muun mielestä vaikuttaa tylsältä, niin ei se välttämättä zäässin mielestä ole tylsää. Miksi se silloin mitään muutosta haluaisikaan?

      • SimpelLife

        Tylsistyneelle tosiaan pikkupuuhailu saattaa olla isokin asia. Yksinkertaiselle tomaattikastikkeen tekeminenkin saattaa tuntua foodaukselta/superkokkailulta. Ja lapsentasolle jääneelle, malli, joka on heittänyt pari mallinkeikkaa vuonna x ja y on celebrity model.


    • vuuhuu

      Ihanan aktiivista jasso keskustelua ja vuorovaikutusta täällä suomi24 palstalla :=)

      • Sensuurinäppis

        Huomattavasti aktiivisempaa kuin Jasminin omissa blogeissa, joissa kriittisiä kommentoijia ei suvaita.


    • Nääbä

      Näädät ja näätiminen eivät liity Mitenkään Jasmin Mäntylään. Sekin Tuksun lanseeraama termi ja liittyy vain ja ainoastaan Tuksun seuraamiseen. Näätä ei kajoa mihinkään Jasmin Mäntylään.

      • sheivaileejahuilailee

        Näinkö on? Mutta Jassupa on karvasempi kuin Tuksu.


      • 4534567

        Juuri näin.


      • Ajatuskupla

        Mikä olisi hyvä nimi Mäntylän valheiden alas ampujalle?


      • näätätunited
        Ajatuskupla kirjoitti:

        Mikä olisi hyvä nimi Mäntylän valheiden alas ampujalle?

        Näätä on oikein hyvä.


    • Alinta.kastia

      JM

      ”Kannattaa siis tietenkin testata kumpaakin vaihtoehtoa ja löytää se oma suosikkinsa! ”

      Brittiä vai Aussia, Suomipoikaa vaiko..... :)

    • exexex

      Miksi Jasmin käyttää tittelinään, ammattinimikkeenään celebrity modelia? Onko hän joskus ollut sellainen? Jos on, niin etuliite ex voisi olla rehellisyyden nimissä paikallaan.

      • Ressukat

        Kaikki ex on ihan psk aa, ei se voi. Kuuluisa ei ole kyllä edes ollut, pienen piirin naureskelun kohde sekä hymyn ja seiskan lypsylehmä.

        Tuksu on omassa päässään glamourmalli ja Jasu on celebrity model, ilmeisesti omassa mielessään vieläpä ulkomaita myöten, kun titteli enkuiksi.


    • Tuomitsija

      Huomasittekos, kun Jasmin jälleen paheksuu. Nimiä ei mainita mutta viesti on selkeä. Jasmin on nähnyt unta luonnollisuudesta. (Ei ole nähnyt, rakentaa vain aasinsiltaa).

      .”Ja ei, meikittömyys ei tarkoita sitä, että on tekoripset, kestopigmentoinnit tai täytettä huulissa - se kaikki on vielä meikkiäkin feikimpää”.

      Kun näin vähän aikaa sitten Maisa Torpan sekä Suvi Pitkäsen meikittömyyskuvat, joissa he kuitenkin rehellisesti kertoivat että kulmat ovat vielä pigmentoitu ja huulet täytetty, arvasin silloin että Jasmin vetää rusinat nenään. Jasmin on aina muita parempi ja paras meikitön :)

      Eikä yhtään feikki. Tirsk.

      • meikkitoosa

        Joo ei Jaska ole yhtään feikki, nukkuukin meikit naamassa Woohoooooo.


    • Puhuupalturiakokoajan

      Saavillinen beigeä makaroonia. Feikkijasu jahmii makaroonit ja sanansa.

      • Ikeapäivä

        Lapsilleenko hän kokkaa tätä pravuuriaan, perheen pikkuisten suosikkia lihapullia ja spagettia?


      • eivätaikuistukoskaan

        Nimenomaan, ei siinä perheessä ” aikuisia ” olekkaan.


    • Varoittavaesimerkki

      Mikähän on Jasun tämän päivän teema. Filtteritön mutta sumuinen, ainoa oikea naturell selfie? Meikillinen selfie? Tyrkkyjen seuraamista rusinat nenässä? Visiitti äidille? Reipas kävelylenkki autossa? Piparkaakkuja? Hattubileet? Siinäpä ne vaihtoehdot sitten olivatkin.

      Kylmät väreet käyvät jos itsellä olisi tuollaista. Lähden töihin.

    • En.Kestä

      Jassu on laitttanut hupikuvan Paavosta, joka väijyy ex presidenttien takana. Jassusta vois laittaa samantyylisen kuva, ketä kaikkia ministereitä yms. politiikan vaikuttajia se on yrittänyt lahkeen kautta lähestyä.

      • kuvakaappaus

        Nappasi kuvat ja tekstin media 2 riemurasiasta.


      • Paavon.pakit
        kuvakaappaus kirjoitti:

        Nappasi kuvat ja tekstin media 2 riemurasiasta.

        Eli ”tehnyt töitä koneella”. Kopioinut muilta lähdettä mainitsematta.

        Mites Jasminna on niin katkerana Paavolle, onkohan Paavo aikoinaan antanut pakit.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3870
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      344
      2997
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      10
      1906
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      771
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      761
    Aihe