Ensimmäisen oman auton käytin vasta öljynvaihtohuollossa ja siihen oli laitettu öljyksi tuota Castrol 5w-30 a5. Auto on - 02 Corolla ja aiemmin öljy ollut 5w-30 FE. Tuota vanhaa öljyä on vielä (joku motonetistä ostettu Toyotan öljy), niin voiko tuota enää käyttää? Ihan sama öljyhän se ei ole, kun merkin/mallin loppuosa on eri. Koitin googlettaa että mitä nuo öljymallin eri kohdat meinaa, mutta en löytänyt että mitä ne tarkoittaa, ja että haittaako jos tuo loppuosa on erilainen.
Castrolin öljyjä ei tässä pikkukylässä ole missään ja täysin samalla koodilla varustettua purkkia en ole löytänyt muiltakaan merkeiltä.
Castrol 5w-30 a5 öljy autossa, mikä olisi vastaava
9
393
Vastaukset
- Jjhhjjjjjjjjjjjjhh
En todellakaan usko, että on mitään merkitystä. 02 Corollan kanssa muutenkaan mitään väliä.
- Corollaanöljyä
Kiitos vastauksesta! Mutta onko kellään faktatietoa? Tai edes uskottavampaa arvelua?
Ja miksei sillä oo väliä - 02 corollan kohdalla? Siksi, että tuon ikäinen auto ei oo niin tarkka/mene rikki jos jotain eri öljyjä sekoittuisikin? Vai siksi että noin vanha auto on kohta romuttamolla kuitenkin, ei väliä jos moottori vähän ottaisikin osumaa vääränlaisesta öljystä ? Jos eka vaihtoehto, niin hyväksyn selityksen :D Toiseen vaihtoehtoon kommentoin, että vaikka tuo on vanha, se on täysin ehjä, keskimääräistä vähemmän ajettu ja juuri sopiva omaan käyttööni, enkä sitä halua tieten tahtoen vahingoittaa. - 34564634
Tuo FE (fuel economy) on vain öljyn nimi, ei luokitus. Luokitus myöskin Toyotan FE öljyssä on 5w30 ACEA A5, kaikki öljyt jotka täyttää sen luokituksen käy.
Kyllä lähes joka kaupasta saa jotain 5w30 A5 öljyä.- 32543543
Siitä näkyy Toyotan öljyn luokitus joka ihan sama kuin Castrolissakin (5w30 A5) http://www.motonet.fi/fi/tuote/590126/Toyota-Fuel-Economy-5W-30-5L
- Hhjkkjjkkkkkkk
Ensinnäkin jos koneessa kerran molemmat öljyt pyörineet, niin eivät öljyt keskenään mitään ihmereaktioita aiheuta, joten seoskin toimii varmasti.
Toiseksi tärkeintä on tuo 5w30 - luku, eikä sekään nyt niin justiinsa.
Jos jotain marginaalista vahinkoa tulisikin, niin se alkaisi näkymään vasta vuosien kuluttua. Huomioiden auton arvo, olet jo öljyjä etsiessäsi käyttänyt suhteettoman paljon resursseja olemattomaan ongelmaasi.
Castrol voi olla vähän parempaa tai olla olematta, muttei niin paljon, että kannattaisi jättää hyödyntämättä vanhoja öljyjäsi. - Corollaanöljyä
Okei, kiitos asiaa selventävistä vastauksista. Uskallan siis tuota olemassa olevaa öljyä laittaa.
- tehthetheh
Ihan Teboilin 0-40w öljyä Japanilaisiin kun viitsi puolta kaupunkia ajaa yhden pänikän takia ja luokat riittää.
- SamaaTavaraa
Nuo on ihan yhteensopivaa tavaraa, se Castrol 5w30 A5 öljykin on FE-öljyä.
Kaiken lisäksi käytännössä kaikki länsimaissa myytävät moottoriöljyt täyttävät Yhdysvaltain puolustusministeriön MIL-SPEC -luokituksen, joka mm. määrittää sen, että kaikki ko. standardin täyttävät öljyt ovat keskenään vaihto- ja sekoituskelpoisia. Vahinkoa ei eri merkkien sekoittamisesta tule, kunhan moottorivalmistajan määrittämä laatuluokitus täytetään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823