Ei ole ihme jos punikkeja vihataan kun halusivat Suomen liittää takaisin Venäjään ja kurjuuteen.
Itsenäisyys--
12
205
Vastaukset
- näinon-
Jokainen ymmärtää että Suomen kuuluu olla itsenäinen valtio.
- Historia_opettaa
Näyttäkää yksikin todiste tästä liittymisestä. Tästä on keuhkottu pitkään eikä yhtään kunnon todistetta ole esitetty,
Sen siljaan valkoiset myivät Suomen itsenäisyyden saadakseen Saksasta apua punaisten kukistamiseen. Luojan kiitos Saksa hävisi sodan eikä sopimus astunut voimaan. Sopimus löytyy valtionarkistosta, siinä määriteltiin Suomen asema Saksan vasallivaltiona, jossa Suomi olisi menettänyt juuri saavutetun täyden itsenäisyyden.- kansainvälistä.peliä
Näillä punaiset vastaan kansallismieliset sodilla on kansainvälinen I maailmansotaan liittyvä tausta. Suomessa punaiset saivat ohjeet bolshevikeilta vastaavasti saksalaiset tukivat kansallismielisiä kaikkialla Venäjän raja-alueilla. Syy oli selvä: Saksalaiset halusivat heikentää vihollistaan Venäjää, bolshevikit taas pitää raja-alueet neuvosto-Venäjässä eli omassa kommunistisessa "imperiumissaan".
Kaikkialla missä punaiset/venäläiset voittivat maat liitettiin Neuvostoliittoon. Siellä missä kansallismieliset eli valkoiset/saksalaiset voittivat maat itsenäistyivät. Jälkimmäinen toteutui aivan todellisesti, koska Saksa romahti. Saksan omiin suunnitelmiin kuului maiden ohjailu miltei kuin siirtomaissa. Näinhän Suomessakin oli vielä ennen Saksan romahdusta ja tämä oli syy miksi esim. Mannerheim ei oikein halunnut saksalaisjoukkoja Suomeen. - Historia_opettaa
Onko sinulla mitään todistetta että punaiset olisivat voittaessaan liittäneet Suomen neuvosto-Venäjään? Sen sijaan valkoiset olivat heti myymässä saavutettua itsenäisyyttä, siitä on todisteet!
- OpetttaaMyösTämän
Ei kyse ole 'liitttämisestä' vaan siitä, että Neuvostoliittto sisällissodan lopulla omi sisäänsä kaikki ne pikkuvallat, jotka sai. Valkoista Suomea ei uskaltanut yrittää, mutta Ukrainan se nielaisi ja yritti saada myös Puolan ollen aivan Varsovan porteilla!
"Stalinin viha Puolaa kohtaan oli peräisin Neuvostoliiton ja Puolan sodasta ja puna-armeijan häviöstä vuonna 1920 Varsovan taistelussa, jota puolalaiset sanoivat ”Veikselin ihmeeksi”. Stalinia oli arvosteltu voimakkaasti hänen osuudestaan siihen, että ensimmäinen ratsuväkiarmeija ei ollut tukenut marsalkka Mihail Tuhatsevskin joukkoja. Hän oli puna-armeijan puhdistusten alkajaiseksi teloituttanut Tuhatsevskin tekaistujen syytteiden perusteella 1937. NKVD oli 1930-luvulla vainonnut vakoilusta syytettyinä Neuvostoliitossa asuvia puolalaisia, enimmäkseen kommunisteja." - kansainvälistä.peliä
Historia_opettaa kirjoitti:
Onko sinulla mitään todistetta että punaiset olisivat voittaessaan liittäneet Suomen neuvosto-Venäjään? Sen sijaan valkoiset olivat heti myymässä saavutettua itsenäisyyttä, siitä on todisteet!
Kuules "Historia opettaa" Ei ole esittää, eikä minulla ole esittää sellaista sopimusta Ukrainasta, Armeniasta, Azerbaizanista, Georgiasta. Silti niiden itsenäisyys (saksalaisten joukkojen tukemana) ei kestänyt, kun punaiset ratkaisivat voiton bolshevikkien tukemana ja maat liitettiin Neuvostoliittoon. Nationalismi ja itsenäisyyden arvostaminen ei yksinkertaisesti kuulunut kommunistien palettiin, eikä suomalaisia punaisten johtajia voi minään itsenäisyysmiehinä pitää . Ohjeet tulivat bolshevikeilta ja heitä he tottelivat.
"Sen sijaan valkoiset olivat heti myymässä saavutettua itsenäisyyttä, siitä on todisteet!" Tuossa tilanteessa Suomessa oltiin kovasti riippuvuussuhteessa Saksaan. Monet pitivät Saksaa itsenäisyyden takuumiehenä. Totuus on, että saksalaiset kaavailivat Suomesta maata, joka olisi puoleksi holhouksen alla ja monin tavoin heidän hyödynnettävissä. On mielestäni kuitenkin hivenen väärin väittää, että itsenäisyyttä oltaisiin oltu myymässä, kun sitä yritettiin varmistaa Saksan avulla. Suomen asema oli tuolloin kohin heikko, itsenäisyys ohkainen ja ahtaassa raossa oltiin.
Paras tulos Suomen kannalta oli juuri toteutunut: valkoisten voitto ja Saksan romahdus.
- kiäkeröenen
Saksaako pitäisi rakastaa nimenomaan siksi kun se VEI Suomen itsenäisyyden ottamalla Suomen nautinta-alueekseen ja siirtomaakseen ?
- eikä.tarvi.rakastaa
näinhän ei sitten käynyt
- Ikirouta.maassa
moni meistä asuis nyt Siberiassa
- erdosi
Ehkä ne sen aikaiset, mutta jos tarkasteltaisi lähihistoriaa ja sitä kuka on nuollut eniten Venäjää ydinvoimaloilla, lähialueyhteistyöllä, mökkikaupoilla ynnä muulla. Ja enemmistöllä vasemmistosta oli sata vuotta sittenkin mielessä selviytyminen. Tuho Ahosta taakse ja eteenpäin porvarien Venäjä-yhteistyö perustui lähinnä henkilökohtaiseen hyötyyn isänmaan edun ja työväenluokan kustannuksella.
- revitästä
Punikki ei ymmärrä että mikä olisi Suomen kohtalo jos kuuluttaisiin Venäjään.
Venäläiset olisivat vieneet Suomalaisten asunnot, olisiko muutama pultti poistunut.
Valitettavasti punikkilauma ei ymmärrä. Suomalaiset olisivat saaneet menolipun Siperiaan paluuta ei olisi ollut. Ei Venäjä olisi arvostanut olisiko Suomen johdossa
Verneri tai joku muu punikki. - äläpä.valehtele
Aho, Stubb, Ahtisaari, Vanhanen ja muut porvarithan ne Venäjälle Suomi-neidon perseen myivät.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815