Missäs bisnes?

Missä_Bisnes_Hjallis

Harkimo jyrähtää suomalaisten Kiina-visioista: "Näin siitä ei saa bisnestä"

"– Suomelle Kiina on iso mahdollisuus. Mutta se ei riitä, että siitä puhutaan ja siitä pidetään seminaari. Pitää perustaa yritys, pitää mennä sinne ja pitää myydä se tuote. Muuten siitä ei tule mitään. Puhumalla siitä ei saa bisnestä. "

Hyvin menee. Jokerit pelaa Kiinassa ja KHL:ssä. Mutta missä bisnes? Kolmen vuoden tappiot 40 miljoonaa euroa. Millä eväillä arvostelet yleensäkkään ja ketään leipälajissasi bisneksessä. Ensin pitää pystyä omalla esimerikillään toimia siten, kuinka toivoo toistenkin tekevän. Miljoonatappioita tuottava Jokerit ei ole menestystarinan arvoinen esimerkki eikä oikeuta Harkimoa mitenkään muiden toimijoiden oppimestariksi. Pelit menevät joskus kohtuullisen hyvinkin, mutta missä se Jokereiden bisnes on Hjallis?

3

1176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rot_sehkokhl

      Sanoisin jotta suulla soukemmalla - aikamiehille puhua, nulikoille jollottele.

    • TodellaIhmettelen

      Missä se bisnes on Harkimo. Mikä ihme saa miehen meuhkaamaan ja arvosetelemaan toisia, kun oma firma tuottaa kymmenien miljoonien tappiot? Mitä peliä tää oikein on!

    • lopeta-lässyttäminen

      Harkimolla on verokoneessa tuloja : 5 677 675 €
      siis henkilökohtaisesti nostanut 5.6 milliä niin kyllä se jotain pisnestä on osannut tehdä.

      Puhumattakaan koko Jokeri ja Hartwall areena kuviosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ja taas ammuttu kokkolassa

      Kokkolaisilta pitäisi kerätä pois kaikki ampumaset, keittiöveitset ja kaikki mikä vähänkään paukku ja on terävä.
      Kokkola
      72
      6368
    2. Mitä siellä ABC on tapahtunut

      Tavallista isompi operaatio näkyy olevan kyseessä.
      Alajärvi
      141
      5834
    3. Helena Koivu on äiti

      Mitä hyötyä on Mikko Koivulla kohdella LASTENSA äitiä huonosti . Vie lapset tutuista ympyröistä pois . Lasten kodista.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      492
      3693
    4. Ovatko naiset lopettaneet sen vähäisenkin vaivannäön Tinderissa?

      Meinaan vaan profiileja selatessa nykyään valtaosalla ei ole minkäänlaista kirjoitettua tekstiä siellä. Juuri ja juuri s
      Nettideittailu
      120
      2109
    5. Kuvaile elämäsi naista

      Millainen hän on? Mikä tekee hänestä sinulle erityisen?
      Ikävä
      39
      1371
    6. Suomi vietiin Natoon väärin perustein. Viides artikla on hölynpölyä. Yksin jäämme.

      Kuka vielä uskoo, että viides artikla takaa Suomelle avun, jos Suomeen hyökätään. Liikuttavasti täällä on uskottu ja ved
      Maailman menoa
      404
      1360
    7. Et ilmeisesti aio enää ikinä olla tekemisissä

      Että näinkö se menee
      Ikävä
      74
      1185
    8. Sydämeni on sinun luona

      Koko ajan. Oli ympärilläni ketä oli niin sinä olet vain ajatuksissa ja tunteissa. En halua muiden kosketusta kuin sinun
      Ikävä
      47
      1044
    9. Trump ja Venäjä

      Huomasitteko muuten... Käytännössä ainoat valtiot, joille Trump EI eilen asettanut typeriä tariffejaan, olivat Venäjä ja
      Maailman menoa
      110
      962
    10. Jatkuva stressitila

      On sinun vuoksesi kun en tiedä missä mennään mutta tunteeni tiedän ainoastaan
      Ikävä
      56
      960
    Aihe