Pahinta vihapuhetta mitä netissä on löytyy suljetuista ruotsinkielisistä ryhmistä.
Perussuomalaisia äänestäneitä pidetään kouluttamattomina juntteina. He ovat keksineet vaikka mitä nimityksiä, joilla suomenkielisiä halvennetaan.
Asettavat itsensä ylempään asemaan ja käyttämällä itsestään nimitystä finlandssvenskar luulevat kuuluvansa kuninkaalliseen rotuun.
Suomalaiset politiikot ovat kummallisia. Suomenkielisiä ei hyväksytä ruotsinkielisiin kouluihin, mutta sitä ei pidetä syrjintänä.
Kouluissa pakotetaan kuitenkin opiskelemaan ruotsia, vaikkei ikinä pääse sille tasolle, kuin ruotsinkielisissä opiskelleet. Ymmärrättekö, että teitä sorretaan?
Perussuomalaisia äänestäneitä pidetään kouluttamattomina juntteina. He ovat keksineet vaikka mitä nimityksiä, joilla suomenkielisiä halvennetaan.
Asettavat itsensä ylempään asemaan ja käyttämällä itsestään nimitystä finlandssvenskar luulevat kuuluvansa kuninkaalliseen rotuun.
Suomalaiset politiikot ovat kummallisia. Suomenkielisiä ei hyväksytä ruotsinkielisiin kouluihin, mutta sitä ei pidetä syrjintänä.
Kouluissa pakotetaan kuitenkin opiskelemaan ruotsia, vaikkei ikinä pääse sille tasolle, kuin ruotsinkielisissä opiskelleet. Ymmärrättekö, että teitä sorretaan?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Suomenruotsalaiset eivät hyväksy piireihinsä yhtään suomenkielistä, vaikka yrittäisit puhua heille ruotsia. Yle on täynnä suomenruotsalaisia toimittajia, mutta Svenska Yle ei ota suomenkielistä.
Persujen lapsia ei hyväksytä ruotsinkieliseen päivähoitoon. Ei tosin romaneita tai maahanmuuttajiakaan. Sama koskee tietysti peruskoulua, vaikka se on yhteiskunnan kustantama. Persunuoret taas eivät pääse helppoon asepalveluun Dragsvikiin, sinne pääsee vain pappa betalar bemarilla.
Suljetussa ryhmässä??? Oletko sitten itse mukana tuossa ryhmässä???
Mitä tulee persujen kouluttamattomuuteen, niin tämä itse asiassa pitää paikkaansa - persuissa (siis persuja äänestävissä) on eniten kouluttamattomia. Juntteus on sitten eri juttu, siihen en ota kantaa.
On myös muistettava että koulutus ei takaa viisautta. Sitä joko on tai ei ole. Koulutusta hirveästi korostetaan joka hetki, mutta ei ne koulutettujen teot kansalle ole usein viisaita. Näiden koulutettujen toimesta maa ollaan antamassa pois liittovaltiolle esimerkiksi. Onko se viisasta? Ei todellakaan.
Näiden kouluja käyneiden toimesta ollaan maa hukuttamassa ukkoihin jolloin lopulta maa ajautuu maksuvaikeuksiin. Ei nämä koulutetut laske edes kustannuksia joita tämä haittamaahanmuutto aiheuttaa. Hukkaan on mennyt koulutus heillä. Tai sitten tämä on tietoista touhua.
Kun olen katsellut juutuupista noitten hyvien ihmisten eli suvaitsevaisten toilailuja,niin todellakin ihmettelen väitettä heidän korkeasta koulutustasosta.Rhc:ssä ei ole kuin munan kipeitä idiootteja ja tää ns punapääpappi kruunas kaiken taitaa ressukka olla lataamossa.
Du bevisar själv gång på gång vilka idioter, parasiter, landsförrädare... ni fennopellen är och skriver en massa skit om svenskspråkiga. Tänk på hur det kan gå när man kränker en minoritet tillräckligt mycket, det brukar sluta illa. Kom på min backe bara och ropa så gör jag en fågelskrämma av dig med nöje på samma sätt som Vlad III Dracul.
Tämmöisiä ne ovat! Esimerkkiä tietenkin näyttävät Torvalds ja A-M Henriksson.
Heidän mielestään suomalaisia saa haukkua vapaasti. Ainoastaan ruotsia äidinkielenään puhuvat ovat arvokkaita. Tämä johtuu siitä, että he viettävät ruotsalaisuuden päivää 6.11 , joka on kuningas Kustaan kuolinpäivä.
He kuvittelevat olevansa kuninkaan jälkeläisiä.
Vi svenskspråkiga hatar INTE finskspråkiga , men ALLA även finskspråkiga hatar er fennopellen och ert eviga gnäll om "pakkoruotsi". Ni talar inte för landets folk, utan bara för er själva och tror att ni kan skapa ert fantasiland. Du själv är ett bra exempel på hur sjuka ni fennopellen är.
Suomen kansa ei halua pakkoruotsia se on tutkimuksella todettu.
Ihan eri porukka puhuu fantasiamaasta Svenskfinland.
Suomalaisten pitäisi olla suomalaisia ja tehdä työtä Suomen hyväksi.
Ja lisää samanlaisia muiden kulttuurien varjoyhteiskuntia halutaan luoda jo olemassaolevien lisäksi.