Ministeri Lindströmin muistimenetys KySa

HarmaaTulevaisuus

Linströmin kolumni KymenSanomissa, viikon vitsi.
Olenko todella vaatinut leikkauksia palkkoihin, yleissitovuudesta luopumista tai irtisanomissuojaan puuttumista? En, olen kertonut juuri päinvastaista.

Poteeko ministeri muistinmenetystä hallituksensa toimista, vai mistä on kyse?

Kuntien työntekijöiden irtisanomissuoja poistumassa ensi vuonna
YLE 24.9.2015
Hallitus purkaa kuntien työntekijöille kuntaliitosten yhteydessä sovitun irtisanomisuojan ennen varsinaista purkamisaikaa.
Lakimuutos on osa Sipilän hallitusohjelmaa. Hallitus arvioi, että suojan
poistaminen vähentää työntekijöiden halukkuutta kuntaliitoksiin.

Palkka, lomat ja vapaapäivät – näin hallituksen pakkopäätökset muuttavat työehtojasi
HS 9.9.2015
Pääministeri Juha Sipilän (kesk)
hallitus julkaisi tiistaina työelämän paketin, jotka toteutuessaan
muuttaisivat merkittävästi jokseenkin jokaisen palkansaajan työehtoja.

11

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hallitusvastuuttomat

      Sipilän hallituksen Pakkolaki tarkoittaa lakia, joka rajoittaa työmarkkinajärjestöjen vapautta määritellä työehtosopimusten rajat, ja sillä ehtojen tasoa alennettaisiin vallitsevasta tasosta. Käytännössä työmarkkinajärjestöjen neuvottelu- ja sopimusoikeutta rajattaisiin, ja se toimisi työnantajien eduksi.

      Työlainsäädäntö muodostaa periaatteessa alimman tason, ja sopimuksin siitä voidaan poiketa työntekijän eduksi, mutta tätä oikeutta pakkolaki rajoittaa.

      Yksityisoikeuden professorin Ulla Liukkusen mukaan sanan käyttö oli vuonna 2015 Sipilän hallituksen pakkolakisuunnitelmien aikana latautunut poliittisesti siten, että sillä viitataan ongelmiin, joita lain säätämiseen liittyy. Pakkolaki olisi koskenut sunnuntai- ja ylityökorvauksia sekä sairausajan palkkaa.

      Sipilä ryntäsi Kätilön taakse piiloon, kun huomasi ettei todellisuudessa saakaan tarpeeksi kannatusta. Nyt, kun on matalapalkkaisten naiset (palomiehiä ja poliiseja unohtamatta) pelastettu, voi itsensä pyhimykseksi korottanut Juha Sipilän kannattajat osoitella sädekehää medialle

    • LaporanttiKouvola

      Työ- ja elinkeinoministeri Jari Lindström (sin) on päättänyt siirtää Turun, Naantalin, Rauman, Kokkolan ja Oulun satamia uhkaavia lakkoja kahdella viikolla.

      Lakko voitaisiin uuden päätöksen mukaan toteuttaa vasta 12. helmikuuta.Työ- ja elinkeinoministeriö kielsi lain nojalla nosturinkuljettajina ja satamavalvojina toimivien AKT:n ja SMU:n jäsenten lakot. Alun perin lakkojen piti alkaa 29. tammikuuta kello 6. Nyt lakot saavat alkaa 12. helmikuuta kello 6.

    • Sataman100

      Ja Kotkassahan lakko aloitetaan heti. Kyllä liitolla on voimaa!

    • PsykoItse

      Työministeri sanoi kyselytunnilla: ”pitkäaikaistyötön ei ole ainoastaan työtön vaan hänellä on paljon psykososiaalisia ongelmia.” Siis what?

      –En kiistä sanomisiani. Mutta voin kertoa uutisena sen, että kyselytunti ei ole mikään helppo rasti. Se on paineellinen ja hankala paikka. Siksi, virheitä sattuu ihan jokaiselle. Ainakin minulle, Lindström kirjoittaa

      • PsykososiaaliLimppu

        Uupunut ministeri Jari Lindström: Pakko tunnustaa, en vaan pysty
        UUSIMAA 8.3.2017
        Lindström myöntää, että hänellä on terveydellisiä ongelmia, mutta hän ei halua avata niitä tarkemmin. Hän sanoo, että nykyinen työnkuva on haastava.


    • JustJooHeiJarppa

      Työministeri toivoo malttia aktiivimallin takia
      ”Viattomat kärsivät”

      Työministeri toivoo malttia aktiivimallin takia
      ”Viattomat kärsivät”
      Aina viaton osapuoli kärsii, tässä tapauksessa työnantaja

    • Linkkuon

      Loikkari inisijä ei muutakun kieli SIMONIN PERSEESEEN TAI SOININ

    • Porvaritpois

      Nyt ainakin mennään lakkoon. Loppuu noi pelleilyt

    • Vaalitoimittajat

      Lindström voi jatkaa valitsemmallaan tiellä kansan tahdosta. Lindström loikkasi käytännössä Kokoomukseen joka sai nyt vaaleissa 62,7 prosentin kannatuksen ja syvistä vesistäkin luvan nöyryyttää kansaa ja laittaa köyhät entistä syvempään kyykkyyn. Tuo että mitä Vanhanen saa ääniä tai mitä Väyrynen saa ja kuka milloinkin eroaa on sitä samaa teatteria mitä Sipilä jo kävi Niinistön kanssa hallituksen eroamisesta aikaisemmin.

      Tuo touhu sai tuon 62,7 prosentin kannatuksen mutta kuitenkaan kukaan ei sitä hyväksy?

      • näin.yhteiskunta.toimii

        Niinistö kokoomukselaisena johtaa. Hallituksessa siis Kokoomus johtaa ja Sipilä om aliurakoitisija. Aliurakoitsija palkkaa työntekijöitä joihin voi luottaa ja jotka tekevät sen mitä heiltä vaaditaan palkkansa eteen, ja tässä tapauksessa tuo työntekijä ilman lupaa omille ajattelulle jos sitä edes tässä tapauksessa sattuisi löytymään on Jari Lindström.


      • UhoavatTuhoajat

        Aliurakoitisija Sipilä värväsi Bernerin kokoomuksesta tekemään likaista työtä hallituksessa. Ja jälki näkyy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      100
      2603
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1616
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      1002
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      43
      897
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      117
      876
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      736
    Aihe