Historian siipien havinaa!

Savonjoki

Niin kuin sanotaan:sitä tikulla silmään joka vanhoja muistelee,niin siitäkin huolimatta on pakko palauttaa mieliin entisiä tapahtumia täältä eteläisen naapurin näkökulmasta.Nyt alkaa Lappajärven toiminta muistuttamaan niitä aikoja kun järviseudun kunnat yrittivät saada alueelle yhteistoimintaa.Muistan kun kansanterveystyön kuntainliiton perustamisessa sovittiin että Vimpeliin rakennetaan terveyskeskus ensin ja sen jälkeen Lappajärvelle,mutta kuinkas kävikään Lappajärvi esti sen suuremmalla ääniosuudellaan ja sen jälkeen homma seisoi kymmenisen vuotta eikä rakennettu minnekään!
Sitten Lappajärvi riitautti järviseudun sähkövoiman kuntainliiton asiat vuosiksi ja siitä muodostui todella kallis valituskierre.Nyt on sitten tämä älytön terveyskeskus jupakka,yhden ainoan vuoden takia,mitä tämä maksaa veronmaksajille?
Ihmettelen ettei tehdyitä virheistä opita vaan vuodesta toiseen hakataan päätään siihen kuuluisaan mäntyyn!

12

1303

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Einäinjohto

      Kuulostaa yhteistyön kannalta Alajärvi/Vimpeli suuntaan haasteelliselta lähtökohdalta.Toimintamalli on nähtävästi pidetty kirkkaana mielessä ,Kaksneuvoisen kanssa näyttää menettely olleen sama,viimeki onnistuttiin ryssimään Attendo sopimus,kyllä taito näyttää pysyneen hyppysissä.
      Tällä toimintamallilla ei hyvältä näytä tulevaisuuden kannalta,kuinka saamme vakuutettua neuvottelukumppanit,vai onko meillä enää mitään neuvoteltavaakaan.Olemmehan ilmoittaneet lähtevämme Kaksneuvoisesta ja liittyvämme toiseen kuntayhtymään,nyt ei voi enää esittää haluttua morsmaikkua.Se hetki on mennyt.
      Nyt tiedon mukaan on tulossa uusi yksityinen palveluntuottaja jonka kanssa pitäisi hinkata sopimusta Attendon kadottua taivaanrannan taa,onko kuntayhtymä neuvottelukumppania informoitu,kysytty kantaa kokonaisuuteen?
      Ettei sekavammaksi vielä menisi,yksityinen on tulossa rakentamaa vanhuksille jonkinlaista seniori/palvelutaloa,kuinka se ympätään tähän kuvioon.
      Onko joku miettinyt mitä tämä rulianssi maksaa kunnalle,ei nähtävästi.

      • tammikuus

        Kuntataloutta on aina hoidettu hyvin. Veroprosenttimme on vain 21.


      • silläviisiin
        tammikuus kirjoitti:

        Kuntataloutta on aina hoidettu hyvin. Veroprosenttimme on vain 21.

        Tätämenoa oli.


    • jävivjä

      Pihlajalinna tuonee autuuden.

      • vikipetia

        Attendo-ryhmittymä on vienyt markkinaoikeuteen Pihlajalinnan ja Mäntän kaupungin välisen sosiaali- ja terveyspalvelujen hankintasopimuksen. Kihniön Pihlajalinnan vastaanottokeskuksen kilpailutuksesta valitettiin hallinto-oikeutee ja myöskään turvapaikanhakijat eivät olleet tyytyväisiä ruokaan Kihniössä.
        Ongelmia
        Pihlajalinnan hoivakodissa Ikilinnassa Tampereella työntekijät valittivat liian pienestä henkilöstömäärästä ja työehtosopimusrikkomuksista SuPeriin. Sen jälkeen he saivat potkut. Pihlajalinnan mukaan potkujen syy oli laiminlyönnit ja vanhusten liikkumisen rajoittaminen.

        WP.


      • silläviisiin

        Huolestuttavaa,myöskään turvapaikanhakijat eivät olleet tyytyväisiä ruokaan Kihniössä.
        Kuinka ihmeessä tämä meidän palvelukuvioon liittyy,tuo vanhuksionhoito ja sen taso on oleellinen.


      • Paljonkoonpaljon

        Paljonko mahtaa maksaa tämä TK siirto/vaihto prosessi Lappajärveläiselle veronmaksajalle?


      • Eistressiä

        Kyllä ne maksaa, mutta jostain meillekkin loppu viimein on välttämätöntä löytyä lääkäripalvelut, koska nämä ovat lakisääteisiä ja siellä turvattuja asioita. Jos pikkuherrat riitelee ja eivät siedä toisiaan niin pian isoltakirkoolta saapuu virkamies ja sanoo kuinka täällä tehdään ja pulinat pois. Itse kun aikamme ryssitään ja riidellään niin näin siinä käy.


    • Pienissä kunnissa aletaan enenevässä määrin riitelemään, kun väestö jalostuu sukupolvi sukupolvelta parhaan nuorison muuttaessa opiskelemaan ja sille tielle he lähes poikkeuksetta myös jäävät. Kauhavalla ja Lapualla tämä ilmiö on myös oikein selvästi havaittavissa.

    • Sesiitä

      Herätkää todellisuuteen! Lappajärvelle ei tule vakituista lääkäriä, korkeintaan ysityis lääkäri tulee piipahtamaan paikkakunnalla kun on tarpees ajan varanneita potilaita!

      • pgtred

        Eikä Alajärveltä ensinkään!


    • jhyut

      Alavus purkaa sopimustaan Attendoon, entäs meillä, onko tarpeen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      233
      5111
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      119
      4151
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      58
      3753
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3609
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3490
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3205
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2586
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      4
      2397
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2386
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      59
      2377
    Aihe