Ilmajoelle SoTe- keskus

Pienyrittäjät

Elääkö kunnan herrat ja frouvat ihan pilvessä, syökö ne jotain sieniä?
Sote-keskus tulee Seinäjoelle, Kauhajoelle, Kurikkaankin,mutta ei Ilmajoelle.
Miksi näin?
Miettikääpä sitä?
Onko teidän rattijuoppo kunnanjohto tai aina riitelevä puheenjohtajisto uskottava neuvotteluosapuoli?
Kuskaa omiin muroihinne, ja riidelkää lisää, kiusatkaa toisianne, uskotelkaa kuntalaisille valheitanne.

16

902

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IlmajokiOnValttia

      Kuka on niin väittäny nottei tulisi? Justihin uurenkarhia laajennus valmis. Soteahan tää on koko alue. Kyllä teekoon alueella ny vaan säilyy ilmajokisten palvelut, ei ne sieltä oo mihinkään siirtymäs, ja miksi eres olis. Uuret tilat ja kaikki. Se ny on justihin sama mihinkä kolhoosiin sitten hallinnollisesti kuulutaan, käytännön hoitotilat kuitenkin pysyy Ilmajoella. Seinäjoelle emme mahdu, siellä on tilat täynnä. Sama juttu Kurikas. Viikonloput on asia erikseen, mutta niishän on vuoroteltu tähänkin asti Kurikan kans.

      Lisäksi, Ilmajoelle on helpompi saada lääkäreitä kuin Kurikkahan. Lääkärit tykkää asua lähellä Seinäjokia.

    • Älkääpelotelko

      Pelästyin jo, että vastaanottokeskus tulossa. Vieläkin sydän hakkaa, hui helkkari.

      • postilootapoika

        Oikeenko tuli merkki housuuhin?


    • VarmaTieto

      Sote-keskus tuloo Huhtimäkehen.

    • rattiteppo

      Alkoholistiparantola tulee kunnantalolle

      • herätyspäättäjät

        Sotekeskus tulee Seinäjoelle ei Ilmajoelle. Pikkuhiljaa palvelut siirtyvät Seinäjoelle. Kyllähän päättäjien pitäisi tämä asia tietää. Kurikka vai Kauhajoki? Molemmat eivät laajaa sotekeskusta vuodeosastoineen voi saada.


      • Äänestänyt

        Pääseekö sinne myös persujen rattijuoppo?


      • cbjk.BJ

        Se pääsee, on vain "yksinkertainen" rattijuoppo, Seppo vie pitemmän korren tässäkin, moninkertaisena rattijuoppona.


    • pelkopoisjaliitokseen

      Ilmajoella päättäjät uskottelevat homeisen terveyskeskuken olevan sote-keskus.
      Antaa niiden huomata että laajat palvelut saa jatkossa vain Seinäjoelta.
      Nyt hussataan sh-piirin ylijäämät, veronkorotuksilla kerätyt ylimäärämiljoonat jotta voidaan kehua miten hyvin taas on kaikki.
      Äänestäjät herää ennemmin kuin päättäjät.

      • RahaaOnKurikassa

        Ilmajoen kannattaa yydä terveyskeskuksensa mitä nopeammin, sen parempi.
        Kurikasa kajahtaa!
        Kurikka aikoo ottaa sote-keskuksen, rakentamalla yli 20 miljoonaa maksavat uuden terveyskeskuksen.
        Kurikan kaupungin 200 miljoonan osakepottia saatetaan pienentää kymmenyksellä.


    • selvityspyyntö

      Valtiovarainministeriö lähetti eilen Kittilän kunnalle selvityspyynnön, jossa pyydetään selvitystä, mihin toimenpiteisiin kunnan viranomaiset ovat ryhtyneet johtuen kuntapäättäjiä koskevista virkarikosepäilyistä. Kuntalain mukaan kunnan on ryhdyttävä toimenpiteisiin, jos on syytä epäillä, että luottamushenkilö on syyllistynyt toimessaan virkarikokseen. Keskusrikospoliisi tiedotti keväällä siirtäneensä syyteharkintaan pääosan esitutkinnassa olleesta Kittilän kuntapäättäjiä koskevista virkarikosepäilyistä. Kunnassa on ollut lisäksi vireillä aloite, jossa on esitetty, että kunta ryhtyy toimenpiteisiin epäiltyjen luottamushenkilöiden pidättämiseksi luottamustoimestaan, jos luottamushenkilöt eivät itse vetäydy luottamustoimestaan. Aloite on ollut vireillä elokuusta lukien.
      Milloin Ilmajoella?

      • Itshardtobeatonttu

        Kyllähän joku molo jo tuommoista laittaa vireille, olis kyllä kunnassa tärkeämpiäkin puuhia, kuin yhden valtuutetun passaaminen....


    • Kuntatyöläinen

      Olisikohan kunnassa peiliinkatsomisen aika?

    • Maakunnan 4 sotekeskusta tulee Seinäjoelle, Kurikkaan, Alajärvelle ja Kauhajoelle.
      Ilmajoella on mopen osa tässä kuviossa.
      Oma kansanedustaja auttaisi asiassa, mutta te onnistuitte ryssimään senkin.
      Neuvottelutaidottomat öykkärijohtajat eivät saa kuin tuhoa aikaan.

    • Huonoa

      Ilmajoen kunnan johdon tyyli on nukkua,kun pitäisi toimia. Hyvä esimerkki on IMOn agrologiaopetus
      Nyt yritetään ylimääräistä yhtiökokousta. Turha toivo ,joka ei johda mihinkään. Kaksinkertainen rattijuoppo johtajana ei pysty tätäkään asiaa ajoissa hoitamaan.

      • juoppohullut

        Ei pysty ei kykene.
        Kaljaa koneesen ja häiriköimään pystyy. Harmi kun Ahonkylän kauppa lopettaa, Sepen kaljanhaku siirtyy Seinäjoellle, kun nyt vain ajaisi selvinpäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      98
      740
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe