Ilmajoelle SoTe- keskus

Pienyrittäjät

Elääkö kunnan herrat ja frouvat ihan pilvessä, syökö ne jotain sieniä?
Sote-keskus tulee Seinäjoelle, Kauhajoelle, Kurikkaankin,mutta ei Ilmajoelle.
Miksi näin?
Miettikääpä sitä?
Onko teidän rattijuoppo kunnanjohto tai aina riitelevä puheenjohtajisto uskottava neuvotteluosapuoli?
Kuskaa omiin muroihinne, ja riidelkää lisää, kiusatkaa toisianne, uskotelkaa kuntalaisille valheitanne.

16

843

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IlmajokiOnValttia

      Kuka on niin väittäny nottei tulisi? Justihin uurenkarhia laajennus valmis. Soteahan tää on koko alue. Kyllä teekoon alueella ny vaan säilyy ilmajokisten palvelut, ei ne sieltä oo mihinkään siirtymäs, ja miksi eres olis. Uuret tilat ja kaikki. Se ny on justihin sama mihinkä kolhoosiin sitten hallinnollisesti kuulutaan, käytännön hoitotilat kuitenkin pysyy Ilmajoella. Seinäjoelle emme mahdu, siellä on tilat täynnä. Sama juttu Kurikas. Viikonloput on asia erikseen, mutta niishän on vuoroteltu tähänkin asti Kurikan kans.

      Lisäksi, Ilmajoelle on helpompi saada lääkäreitä kuin Kurikkahan. Lääkärit tykkää asua lähellä Seinäjokia.

    • Älkääpelotelko

      Pelästyin jo, että vastaanottokeskus tulossa. Vieläkin sydän hakkaa, hui helkkari.

      • postilootapoika

        Oikeenko tuli merkki housuuhin?


    • VarmaTieto

      Sote-keskus tuloo Huhtimäkehen.

    • rattiteppo

      Alkoholistiparantola tulee kunnantalolle

      • herätyspäättäjät

        Sotekeskus tulee Seinäjoelle ei Ilmajoelle. Pikkuhiljaa palvelut siirtyvät Seinäjoelle. Kyllähän päättäjien pitäisi tämä asia tietää. Kurikka vai Kauhajoki? Molemmat eivät laajaa sotekeskusta vuodeosastoineen voi saada.


      • Äänestänyt

        Pääseekö sinne myös persujen rattijuoppo?


      • cbjk.BJ

        Se pääsee, on vain "yksinkertainen" rattijuoppo, Seppo vie pitemmän korren tässäkin, moninkertaisena rattijuoppona.


    • pelkopoisjaliitokseen

      Ilmajoella päättäjät uskottelevat homeisen terveyskeskuken olevan sote-keskus.
      Antaa niiden huomata että laajat palvelut saa jatkossa vain Seinäjoelta.
      Nyt hussataan sh-piirin ylijäämät, veronkorotuksilla kerätyt ylimäärämiljoonat jotta voidaan kehua miten hyvin taas on kaikki.
      Äänestäjät herää ennemmin kuin päättäjät.

      • RahaaOnKurikassa

        Ilmajoen kannattaa yydä terveyskeskuksensa mitä nopeammin, sen parempi.
        Kurikasa kajahtaa!
        Kurikka aikoo ottaa sote-keskuksen, rakentamalla yli 20 miljoonaa maksavat uuden terveyskeskuksen.
        Kurikan kaupungin 200 miljoonan osakepottia saatetaan pienentää kymmenyksellä.


    • selvityspyyntö

      Valtiovarainministeriö lähetti eilen Kittilän kunnalle selvityspyynnön, jossa pyydetään selvitystä, mihin toimenpiteisiin kunnan viranomaiset ovat ryhtyneet johtuen kuntapäättäjiä koskevista virkarikosepäilyistä. Kuntalain mukaan kunnan on ryhdyttävä toimenpiteisiin, jos on syytä epäillä, että luottamushenkilö on syyllistynyt toimessaan virkarikokseen. Keskusrikospoliisi tiedotti keväällä siirtäneensä syyteharkintaan pääosan esitutkinnassa olleesta Kittilän kuntapäättäjiä koskevista virkarikosepäilyistä. Kunnassa on ollut lisäksi vireillä aloite, jossa on esitetty, että kunta ryhtyy toimenpiteisiin epäiltyjen luottamushenkilöiden pidättämiseksi luottamustoimestaan, jos luottamushenkilöt eivät itse vetäydy luottamustoimestaan. Aloite on ollut vireillä elokuusta lukien.
      Milloin Ilmajoella?

      • Itshardtobeatonttu

        Kyllähän joku molo jo tuommoista laittaa vireille, olis kyllä kunnassa tärkeämpiäkin puuhia, kuin yhden valtuutetun passaaminen....


    • Kuntatyöläinen

      Olisikohan kunnassa peiliinkatsomisen aika?

    • Maakunnan 4 sotekeskusta tulee Seinäjoelle, Kurikkaan, Alajärvelle ja Kauhajoelle.
      Ilmajoella on mopen osa tässä kuviossa.
      Oma kansanedustaja auttaisi asiassa, mutta te onnistuitte ryssimään senkin.
      Neuvottelutaidottomat öykkärijohtajat eivät saa kuin tuhoa aikaan.

    • Huonoa

      Ilmajoen kunnan johdon tyyli on nukkua,kun pitäisi toimia. Hyvä esimerkki on IMOn agrologiaopetus
      Nyt yritetään ylimääräistä yhtiökokousta. Turha toivo ,joka ei johda mihinkään. Kaksinkertainen rattijuoppo johtajana ei pysty tätäkään asiaa ajoissa hoitamaan.

      • juoppohullut

        Ei pysty ei kykene.
        Kaljaa koneesen ja häiriköimään pystyy. Harmi kun Ahonkylän kauppa lopettaa, Sepen kaljanhaku siirtyy Seinäjoellle, kun nyt vain ajaisi selvinpäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      97
      1998
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      93
      1440
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      112
      1177
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      76
      1057
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      121
      1052
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      57
      903
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      49
      849
    8. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      58
      819
    9. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      812
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      723
    Aihe