Lakko ja kiristys ovat ay-liikkeen vanhoja aseita. Nykyaikainen ammattiliitto ei sellaiseen alistu. Lakot ja kiristys ovat henkistä väkivaltaa, jossa ammutaan kärpästä tykillä. Siinä vaurioituu ympristö. Suomen uskottavuus on vaakalaudalla. Kiky-sopimus loi tulevaisuuden uskoa yrittäjiin. Työllisyys on lähtenyt nousuun. Jokainen työpaikka vähentää syrjäytymistä. Korkeaa työllisyyttä tarvitaan maksamaan Suomen hyvinvointi. Siis päiväkodit, koulut, eläkkeet, Kelakorvaukset jne. Yksi prosentti tyllisyysasteessa on valtion kassassa miljardi euroa. Valtio elää vieläkin yli varojensa. Työllisyysaste 75% mahdollistaa nykyisen hyvinvoinnin. Sitä alhaisempi johtaa leikkauksiin. Lakkoilu on punakapinaa, johon lähtee mukaan ääriryhmiä. Lakkoilu ei maata rakenna. Nyt päätetyt poliittiset lakot ovat SDP:n masinoimia turhia hallituksen vastaisia lakkoja, koska aktiivimallilaki on jo voimassa. Se on perustuslain mukainen. Laillinen kansalaisasloite on tulossa Eduskuntaan, jonka takia laki otetaan uudelleen tarkasteluun. Valuvikoja voidaan korjata. Uhkailu ja kiristys ei asiaa ainakaan edistä. Hyvät ehdotukset hukkuvat älämölöön.
Työrauhavelvollisuuden aikaiset lakot ovat laittomia. Nimen muutos ei tee lakosta laillista. Työt eivät ole lakossa. Vastuuttomat työntekijät saattavat siihen mennä. Lakkoon yllyttävät eivät ole Suomen ystäviä. Osa niistä saattaa puhua vain venäjää. JHL, Pro, AKT ja Rakennusliitto ovat vastuuttomia kapinaan yllyttäjiä. Vastuuhenkilöt löytyvät näiden kotisivuilta, joissa hallitusten jäsenet on lueteltu. Valta ja vastuu!
Lakkoileva ay vanhoillista ja vastuutonta
vastuutontatoimintaa
1
<50
Vastaukset
- entinentyöläinen
Ihmettelen ammattiliiton toimintaa,alle kolmasosa työläisistä vasemmistolaisia ja ay liike jakaa rahaa vasenmistolle ainoastaan.Koska rahoista on suurin osa kerätty oikeistolaisesti ajattelevilta pitää rahan kylväminen vasemmistolle lopettaa,ei rahaa politiikkaan
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815