Kaikki työntekijät joukolla lakkoilemaan ensi perjantaina aktiivimallia vastaan yhteiskuntaasemasta riippumatta
Poliittinen mielenosoituslakko
48
796
Vastaukset
- hohhoijaahoh
Miksi ?
- ikl-Lapua
Miksei ?
- lakkoapukkaa
Kaikille toiminimi.
Helppoa ja jokainen voi määritellä työpanoksensa hinnan ja jäädä vapaasti kotiin. Sosiaaliturva tosin puuttuu... - Näin-on-käynyt
Kepu ja Kokoomus ovat yhteisvoimin Sinisten avustamana hajottamassa suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa. Mitähän Lapuan mummut ja papat ja vähän nuoremmatkin on asiasta mieltä?
- savustamana--
"Sinisten savustamana"
- Kyllä_tietenkin_kyllä
Osallistun.
- enole
Milläs tavalla tässä nyt ollaan Suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa hajottamassa ?
Tämä lakkohan on puhdas demarien ja vasemmiston järjestämä poliittinen teatteri, ei tällä työttömän arkeen ole mitään merkitystä, eikä ne oikeasti piittaa työttömän asioista tippaakaan, mitä nyt käyttävät heitä välikappaleina omiin poliittisiin päämääriinsä - utelias.kysyjä
enole kirjoitti:
Milläs tavalla tässä nyt ollaan Suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa hajottamassa ?
Tämä lakkohan on puhdas demarien ja vasemmiston järjestämä poliittinen teatteri, ei tällä työttömän arkeen ole mitään merkitystä, eikä ne oikeasti piittaa työttömän asioista tippaakaan, mitä nyt käyttävät heitä välikappaleina omiin poliittisiin päämääriinsäMihis Kepu ja Kokoomus niitä työttömiä käyttää? Olisko niin, että halpatyövoiman lisäämiseen yrittäjien voittojen lisäämiseksi?
- Komia_laulunääni
enole kirjoitti:
Milläs tavalla tässä nyt ollaan Suomalaista hyvinvointiyhteiskuntaa hajottamassa ?
Tämä lakkohan on puhdas demarien ja vasemmiston järjestämä poliittinen teatteri, ei tällä työttömän arkeen ole mitään merkitystä, eikä ne oikeasti piittaa työttömän asioista tippaakaan, mitä nyt käyttävät heitä välikappaleina omiin poliittisiin päämääriinsäEi ole lakko vaan poliittinen mielenilmaisu. Pihkalan kaartia varmaan olet jo hoitamassa. Pitääkö pelijätä joka auton valua, notta kohta on kyytiä tarjolla. Onneksi kusiaaset on pesäs syvällä, jos siihen istutetaan.
- NäinSenNäin
Tämä asia piti käsitellä kolmikannassa, liitot haistatti pitkät p...skat neuvotteluille, eihän sitä nyt 200 000 tuhannen vuosipalkalla viitsi ruveta työttömien asioita pähkäilemään.
Odottivat hallitukselta esitystä jota voisivat vastustaa, joten minä ainakin haistatan pitkät paskat tällaisille lakoille.- NiinköSenNäit
Voihan hellan lettas kun piti vetää mukaan muutama isopalkkainen ja heidän kuvitellut motiivinsa, ettei vaan omat henkilökohtaiset pelot mahdollisesta työttömyydestä toteutuisi.
Ainahan voi kuvitella kuuluvansa siihen parempaan vielä jotenkuten hengissä ja töissä ketkuttelevaan luokkaan ja pitää päätään piilossa pensaassa.
- Kiitosvaan
Ay-liike hajottaa yhteiskunnan sillä erityispiirteellä, että lakko aktiivisimmat saavat huimien palkkojen lisäksi etuuksia, mistä pk yrittäjät ja työntekijät eivät osaa uneksia.
- Saunan_takaa
Hohhoijaa. Saulin vaalien tukijoukkojen papereita oot lukenut. Miksihän "Loimaan liitto" on hiljaa. EK-kassa. Joo, sitä miältä mä oon, notta kuuspäivääne tyäviikko. Tyäpäivät 12 tuntisiksi ja sairastaminen omaksi touhuksi. Jos panoo, itte vastaa kersansa.Sunnuntai riittää vapaaksi notta syntiset menöö kirkkohon, synniin tuskis. Jokka ei mee, lopputili kätehen. Heti. Siälä on tarjolla musiikkia ja muuta viihrettä. Yhteeskunnanvaroolla, kirkollisveroos maksaa öylätit ja viinit. Muukkin palakat. Mullehan ei tuu töihin kirkosta eronnehet eikä jos joku on joskus erehtenyt äänestämähän sosialistia. Ammattiliitto, son kaiken pahan alaku ja juuri, ne opettaa ihimiset kapinahan. Ei mun tyäväeellä oo muuta oikeutta, ku nualeppas mun saapas puhtahaksi. Proletaari paikka on saunan takana. Niitä niskalaukauksia jäi jakamatta. Mutta ku Nato tuloo, sinne joutaa jo tyäväen erustajat. Paremmilla kun on luupiikkiä jaloos, tuperkeilä ja latva B2.
- Lissaponi
Mitä varten työttömien takia lakkoillaan. Eihän työttömät maksa edes jäsenmaksua. Kenen etua tämä ajaa? On tää taas niin kommaritouhua, että tarttis vähä verestää muistoja notta kuinka kävi sata vuotta sitten. Kyllä nää punikkikerhot tarttis lakkauttaa valtion päätöksellä.
- kusetuskos
Aivan nythän voit mennä lakkoon kapitalisti jotta et saa 4 miljardin yritystukea markkinataloudessa, mihin se yrittäjä tarvitsee tukea?
Aivan se on lähellä kun porvaria viedään saunan................
Sipilä tunnusti keskustan synnit
Kepu pettää aina -fraasille on katetta, Juha Sipilä myöntää.
OLLI WARIS, olli.waris@ilmedia.fi
- mennyttämeininkiä
Hyvin näkyy, että Lauan on Suomen kokoomuskepulaisin paikkakunta.
"Yrittäjät kärsii ja työläiset senkun porskuttaa."
Hieno juttu, että on vielä niitä ryhdikkäitä ihmisiä, jotka nousee kapinaan ja näyttää, ettei heitä kohdella miten sattuu.- puhki
Eli , kutka nousee kapinaan? Miksi lähes yleislakko? Tarkoistushan on vain aktivoida työkuntoisia, työttöminä olevia hakeutumaan hankkimaan omalla ansaitsemallaan työllä elantonsa. Jos mahdollinen työpaikka löytyy, itsetunto ja "tarpeellisen tunne" taatusti nousee.
- k2r
puhki kirjoitti:
Eli , kutka nousee kapinaan? Miksi lähes yleislakko? Tarkoistushan on vain aktivoida työkuntoisia, työttöminä olevia hakeutumaan hankkimaan omalla ansaitsemallaan työllä elantonsa. Jos mahdollinen työpaikka löytyy, itsetunto ja "tarpeellisen tunne" taatusti nousee.
Voisiko sen YKSINKERTAISEMMIN ymmärtää!
- hosmii
puhki kirjoitti:
Eli , kutka nousee kapinaan? Miksi lähes yleislakko? Tarkoistushan on vain aktivoida työkuntoisia, työttöminä olevia hakeutumaan hankkimaan omalla ansaitsemallaan työllä elantonsa. Jos mahdollinen työpaikka löytyy, itsetunto ja "tarpeellisen tunne" taatusti nousee.
Mutta kun se aktivointi menee liian pitkälle ,,,,yli äyräidensä ,ei päätä eikä hantää....ajatteleppas jos vaikka avoimia työpaikkoja on 50 000 ja aktivointimallissa jokaisen työttömän tulee hakea 1 työpaikkaa viikossa vai oliko se 3 paikkaa ja jos työttömiä on taas esim 190 000 niin jollain kumman todennäköisyydellä joku valitaan vapaisiin työpaikkoihin niin pianhan nuo 50 000 avointa paikkaa on täytetty ,No mitäs sitten eteen ???? ei voi hakea 3 työpaikkaa viikossa jos kaikki 50 000 on jo täytetty ........ihan puusta heitetty ajatus joka on jo tuhoon tuomittu esim tuon ajatuksen pohjalta.
Nyt Sipilän hallitus yrittää saada yrittäjille puoli-ilmaista työvoimaa pakkokeinoin...MAKSAKAA PERKELE KUNNON PALKKOJA niin ei työttömyyttä olisi näin paljoa......mutta kun yrittäjät ovat niin saatanan sairaita narsistia joille ei mikään riitä.....
- enlakkoile
Mitä järkeä on lakkoilla aktiivimallin vuoksi, sama kun kusisi omiin muroihinsa.
- hosmii
höpö löpö sun murot......Suomen asiat pitää laitta kuntoon ja lakkoilu on yksi malli jolla
viimekädessä hommat hoituu ,,,Sipilän hallitus erottava - AjatOvatKovat
hosmii kirjoitti:
höpö löpö sun murot......Suomen asiat pitää laitta kuntoon ja lakkoilu on yksi malli jolla
viimekädessä hommat hoituu ,,,Sipilän hallitus erottavaMiksi et heti sanonut, että tämän hölmöilyn ainoa tarkoitus on hallituksen kaataminen, juuri kun maa on nousemassa jaloilleen.
Niin kuin Sauli sanoisi, joku ryhmä ei osoita aktiivista katumusta. - ikl-Lapua
AjatOvatKovat kirjoitti:
Miksi et heti sanonut, että tämän hölmöilyn ainoa tarkoitus on hallituksen kaataminen, juuri kun maa on nousemassa jaloilleen.
Niin kuin Sauli sanoisi, joku ryhmä ei osoita aktiivista katumusta.se ryhmä on varmaan Hallitus ?
- tuleevieläajatkovat
Niin se on poliittinen muisti lyhyt..
Kataisen hallitus 2011-15 leikkasi vihervasemmiston tuella työmarkkinatukea 20% jos työtön ei osoita aktiivisuutta työnhaussa, eipä siitä ollut älämölöä, nyt leikataan 4.92% ....! ja hirveä kalabaliikki, eli lakossa vihervassarit ja varsinkin demarit käyttävät työttömiä välikappaleina omille hiekkalaatikkoleikeilleen
Jos demarit ja vihervassarit ovat seuraavassa hallituksella he joutuvat tekemään vielä rajumpia leikkauksia ja siinä takkia käännetään ja vaalilupauksia syödään mennen tullen
- teollisuusliitto
Mä en ainakaan osallistu vaikka liitossa olenkin..ei ole varaa olla yhtä päivää palkatta.
Narsistit saa lakkoilla keskenään. - Ayloppuu
Isokengkäiset AY-pomot narraavat työntekijöitä ja työttömiä lakkoon, koska AY-liikkeen merkitys on häviämässä. Tästä seurauksena jäsenmäärä kato, mitä on pyritty ylläpitämään virheellisillä tiedoilla.
- punakaartistapäivää
Jos olet pappi, porvari ja sull on kaksi laivaa, niin jo suoltas mato kaivaa.
- ErikoinenPaikka
Lapualla duunaritkin äänestää kokoomusta ja maattomat kepua.
- Lumikinos
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005431113.html Ay palkka johtajien palkat. Näitä lakolla työttömät ja työntekijät tukee.
- AYjohtajatar
Olkiukot juhlii tässä ketjussa.
- laita
Eikö sitä voisi kannattaisi laittaa yritys omalle alalleen, alkaa sitten tekeen vaikka potkukelkkoja. Meinaan vaan aina se työttömyyden voittaisi.
- AYjohtajtar
Tai risuenkeruuyhtön?
- Silakkaaa
Liittojohtajat istuvat usealla pallilla ja se kutisee näköjään hyvin jossakin. Tunne on ilmeisesti niin hyvä, että sitä halutaan enemmän. Ketkä kutsuttiin johtajien hyvänedun turvaksi, syyttömät työntekijät ja työttömät.
- 3579
Poliittinen naivismi ja kateusajattelu huipusaan.
- Kauhiaa
Kyllä se niin on, jos ei pohjanmaalta töitä löydy, niin helsinkiin töihin ja talosta 5000 romutuspalkkiota ja justiin, kun tännekin saatiin paskaputki?
- Kauhiaa
Juhana Vartiainen on kirjoittamassa jo uutta aktiivimalli 2.0, kunhan saa naurultaan kirjoitettua.
Nyt sillä on kauppaneuvosten ja kauppaneuvosten ostaman presidentin lupa....ja 62% kansasta huokaa onnesta, vauvauutisia odotellessa...heh. - työtävaan
Jokainen uusi työpaikka on uhka sak:lle.
- 35791
Poliittinen naivismi jatkuu yhä.
- Sieg_HeiI
Se nähtiin eilen kuinka suurta on punikkien kannatus. Ei tullut suomeen leniniä pelastamaan riistettyjä kun vasureita ei äänestänyt kuin virhemarginaaliin sopiva joukko, ei kannatus pyöreä nolla.
- HöpisetOmiasi
Sieg_HeiI kirjoitti:
Se nähtiin eilen kuinka suurta on punikkien kannatus. Ei tullut suomeen leniniä pelastamaan riistettyjä kun vasureita ei äänestänyt kuin virhemarginaaliin sopiva joukko, ei kannatus pyöreä nolla.
Nyt oli presidentinvaalit ja vain yksinkertaiset käyttää niitä poliittiseen kiihkoiluun nykyisen presidentin ollessa niin suosittu.
HöpisetOmiasi kirjoitti:
Nyt oli presidentinvaalit ja vain yksinkertaiset käyttää niitä poliittiseen kiihkoiluun nykyisen presidentin ollessa niin suosittu.
önen olisi saanut tuollaisen jättipotin, että mitä se olisi kertonut suomalaisista? Eikö muka olisi
pidetty poliittisena kannanottona? 🤔- yhmähies
Sieg_HeiI kirjoitti:
Se nähtiin eilen kuinka suurta on punikkien kannatus. Ei tullut suomeen leniniä pelastamaan riistettyjä kun vasureita ei äänestänyt kuin virhemarginaaliin sopiva joukko, ei kannatus pyöreä nolla.
Nämä oli henkilö vaalit,kai nyt sen ymmärrät.
- Kauhiaa
No niin, vaalit on käyty ja pulinat pois. Perjantaina töihin odottelemaan seuraavia vaaleja, demokratian mukaan.....Sitä saa, mitä tilaa.
- Seuraajat
Poliittinen lakko niin AY-liikkeen ei tarvitse maksaa korvausta ja johto pystyy taas nostamaan palkkojaan.Olin yli 40 vuotta AY-liikkeen jäsen enkä kertaakaan saanut korvauksia jäsenkortti, kalenteri ja lehti kyllä tuli. Normaali tilanteissa jäsenyydestä ei ole mitään hyötyä ehkä silloin kun on lakossa niin saa korvauksia mutta siinäkin taitaa olla 7 päivän karenssi ja yleensä liitto pääsee yllättäen sopimukseen ettei tarvitse maksaa työläisille korvauksia. Nyt jos vielä olisin työelämässä niin liittyisin ” Loimaan kassaan”.
- AktiiviKiky
Taisit olla siinä onnekkaassa asemassa, ettet joutunut työttömäksi.
- Seuraajat
AktiiviKiky kirjoitti:
Taisit olla siinä onnekkaassa asemassa, ettet joutunut työttömäksi.
Olet oikeassa työpaikallani oli erittäin vähän irtisanomisia. Ei ole väliä kuuluuko liittojen työttömyyskassaan vai loimaan kassaan, silti molemmissa tapauksissa saa ansiosidonnaista päivärahaa 400 päivää. Loimaan kassaan maksetaan n. 100 euroa ja liitoille 300-600 palkasta riippuen eikä sieltä sen enempää saa kuin muistakaan kassoista.
- Leville
Minä luovuin heti jäsenyydestä. Muutaman vuoden välein sillä tekee hyvän lomamatkan. Mukava tunne, kun ei muut hillu mun rahoilla.
Tämä on laiton korpilakko! 🤬
Kiky on laillisen hallituksen ja useimpien liittojen yksimielisesti hyväksymä järjestelmä, jonka kovennettu painos on useissa maissa osoittautunut erittäin toimivaksi malliksi.
Jokainen siihen osallistuva pissii omiin muroihinsa. Hävetkää te jotka osallistutte! 😡
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081726Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031723Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1031635Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541416Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341372Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii472941Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50934Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115896Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai297869Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347823