Kuulin että Luoma-ahon koulu aivan homeessa. Tällä viikolla näköjään tullu koulu paraakit pihaan.
Luoma-ahon koulu homeessa
Luoma-aholainen
434875
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 43
Vanhimmat
Hometta löytyy joka rakennuksesta. Toisissa se ei ole vielä päässyt niin valloilleen vielä,
Hirsi rakennus oikein hoidettuna selviää parhaiten. Nämä uudet matalaenergiatalot on hirveitä ongelmapesiä. Vahingoittuvat helpolla ja korjaus kallista.
KUULIN että;, noin kun aloittaa keskustelun, silloin ei ota mitään vastuuta puheestaan.Voi sanoa melkei mitä tahansa, joutumatta vastaamaan puheitaan.
Tätä tekee muutama kaupungin poliitikko. Jopa keksii päästä näitä juttuja että voi sitten syyttää "tuntematonta lähdettä" asiasta ja näin vastuuta ei tarvitse ottaa. Kunpa kaikki vielä sen huomaisi ketkä tätä tekee..
Joo on tuo ihmellinen koulu
Luomalaiset mahtuu hyvin Paalijärven kouluun. Terve rakennus ja vain 5 kilometrin päässä.
Joo se olisi hyvä.
Onkohan kauan terve rakennus jos ei hoideta...
Kiinni vain koko Luoma-ahon koulu
Mäkelä Alu pistää kaupunkiin taas vauhtia niin saavat uuden koulun luomalle.
Eikö sitä pikkukoulua kerta kaikkiaan osata laittaa kiinni
Mitähän kouluja siellä on suunniteltu lopetettavaksi kun on kuulemma hyväkuntoisia kouluja väärässä paikassa, luultavasti niitä kyliä kuritetaan jotka ovat koulunsa kunnossa pitäneet...
Luoma-aholla hometta ja parakit pihassa= Hyväkuntoinen koulu?
Ylikylä siirtynyt sisäilmaongelmien vuoksi jamille= Hyväkuntoinen koulu?
Laittakaa se koulu jo kiinni
Pitäskö käydä laittaa ovet säppiin
Käy laittaa
Kyllä paalijärveltä loppuu oppilaat paljon ennen kuin luoma-aholta.
Ihmeellistä tuo koulu politiikka
Taitaa olla Alajärven viimeisin koulu pystyssä, kun verorahat kunnan piikkiin taitaa tulla enimmäkseen Luoma-aholta. Firmatkan voivat tarvittaessa ottaa työväkensä Alajärven ulkopuolelta, jos päätökset ei miellytä :) :)
Luoma-aholtako suurinosa kunnan verorahoista? Alu on toki iso yritys tämän kylän mittakaavassa mutta Alajärven 10 000 asukkaasta aika pieni prosentti hankkii tulonsa kyseisestä paikasta. Firma toki tuo verotuloja mutta ei ole kyllä suurin osa verotuloista luomalta peräisin, ennemmin murto-osa
Kuulema poltaavat rakennukset ja oppillaat siirtyyvät 5kilsan päähän,,
Vimpeliin
Siellä taitaa ollakin maakunnan homeisimmat rakennukset ja kriisikunnan minimiin karsitut palvelut. Palvelee lasten etuja täysin eli tervemenoa vaan. Mukava järjestää myös koulukyydit sinne itse, sillä tuskin alajärvi niitä tulee järjestämään.
Eihän Luoma-aho ole Vimpelissä,kun kiisikunnasta puhut.
Luomalle rakennetaan uusi koulu ja samaan pakettiin jonkin sortin monitoimihalli :)
Ei tällä vuostuhannella, odottele rauhassa juu kohta pääset uuten kouluun mutta et Luoma-Aholla
Jahas no se on sun mielipitees :)
Luoma-aholaisilla on ain aollut tosi paha tuo alemmuuskompleksi, ainut asia mitä pitää mainostaa ja millä ratsastaa on mäkelä mäkelä ja mäkelä. Karu totuus on että ei se mäkelän linjasto tuota kuitenkaan lisää kouluikäisiä lapsia
Ei ehkä Mäkelä Alu tuota niitä kersoja mutta työntekijät kylläkin.
Ei muutaku hoiskosta elementit Luomalle ja Alajärvi uuteen nousuun kyläkoulujen suhteen.
Alulla työskentelee siemenlinkoja?
Nytkö vasta hoksasit jotta Mäkelän Alulla työskentelee myös miehiä?
Ok, olen aina luullut että vain pilluja siellä pyörii. Kiitos kun valaisit asian
Uskon vahvasti siihen että Luoma-aholle tulee uusi koulu ja monitoimihalli/tilat onhan se nyt koko Kunnan etu.
Ja muiden kylien kehittäminen ei ole
http://www.torstai-lehti.fi/2018/03/20/koulujen-lakkautuksia-ei-esiteta-alajarvella/
Siinähän sitä olis.
Siinä nähdään ettei ollut päättäjillä selkärankaa kun piti tehdä vaikeita päätöksiä. Miksi pitää koulua jos oppilaat loppuu tulevaisuudessa ????
Ootko joku ennustaja vai mistä tiedät että oppilaat loppuu kesken kaiken?
Kyllä tuo päätös enteilöö sitä että Luomalle tuloo koulu ja kylätoimikeskus vai millä nimellä se nyt kulki.
No jos syntyvyys on laskenut viimeiset 20 vuotta niin ei se yhtä-äkkiä räjähdä käsiin millään kylällä Alajärvellä, ei sen kummemmin luomalla kuin muuallakaan.
Väestössä eniten on 55-60 vuotiaita ihmisiä ja he eivät enää yleensä ihan hirveää määrää lisää lapsia tee.. Yksikertaisesti Alajärvellä on enemmän vanhoja kuin nuoria, tämä johtaa siihen että tulevaisuudessa mahtuu koko Alajärven kersat yhteen kouluun...
Alajärvellä on kuitenkin nuorin väestö kaikkiin naapurikuntiin verratuna.
Naapuri kuntiin kuten Soini, Vimpeli, Lappajärvi, Kyyjärvi ym.. väestörakenne Alajärvellä on toki paremmalla mallilla iän suhteen, mutta se ei silti ole riittävän nuorekas syntyvyyden nousuun. Vetovoimaa nuorien jäämiseen paikkakunnalle on saatava lisää, työpaikathan ja koulutus sitä väkeä vetävät esimerkiksi Seinäjoen suuntaan
Alajärvi on kehittyvä ja nousukiidossa oleva kunta tällä hetkellä, Seinäjoki vetää nuoria hetkellisesti lähinnä koulutuksen takia mutta tosi harva sinne asumaan/töihin jää.
Kyllä vaan meinaa jäädä suurin osa, koska täällä ei töitä ole niin paljoa tarjolla
Heh eipä siltä näytä.
Homekohua käytettiin menestyksellisesti Helsingissä, kun haluttiin taideopiskelijat muuttamaan Otaniemeen. Ensin vastustus oli tyrmäävä, mutta kuin sattumaan kauppaan vanhasta talosta löydettiin hometta, muuttokritiikki hävisi kuin tuhka tuuleen.
Maaseudulla on paljon kohteita, joita haluttaisiin lopettaa säästösyistä. Aivan varmaa on, että vaatimukset uudesta rakennuskannasta ohjaavat ihmisiä maalta kaupunkikeskuksiin. Vain isolla kaupungilla on varaa uuteen rakennuskantaan.
Homehysteria on helsingin herrojen etu.