Vanhanen kampanjoi Ruotsissa Talvisodan aikana syntyneellä iskulaueella:
"Suomen asia on meidän". "Finlands sak är vår".
Vanhanen ei kuitenkaan kyennyt vuonna 2018 TV:n vaalitentissä kysyttäessä tunnustamaan, kuka ampui Mainilan laukaukset marraskuussa 1939. Näin tuli nähdyksi, mikä on kepuhemmon suhde veteraaneihin ja historiasta kähvellettyyn lauseeseen.
Suomalaiset joutuivat vielä tammikuussa 2018 häpeämään neuvostonuolennassa profiloituneen vanhasen henkistä pelkuruutta. Tällaisia hyypiöitä kepu ilkeää tarjota Suomen presidentin virkaan.
Suomen asia on meidän. Finlands sak är vår
4
131
Vastaukset
- Aivokääpiö
Ainakaan minä en niitä ampunut.
Jo neuvostoliiton aikaan myönnettiin, että kyseessä oli provokaatio. Suomella ei ollut tykkejä ampumaetäisyydellä, kiitos Mannerheimin viisaus ja kyky varautua tulevaan.
Jos Matti ei näitä tiennyt, niin se on kuvaavaa ja luontaista.- TaisteluHistoriasta
Kaikki suomalaiset - jopa kepu-vanhanen- tietävät vastauksen kysymykseen siitä, kuka ampui Mainilan laukaukset 1939.
Vanhasen osalta merkittävää on, että kun Putinin hallinto on ryhtynyt palauttamaan venäläistä imperiumia ja puolustelemaan sen rikoksia mm. siten että ulkoministeri Lavrov "jättäisi historioitsiojiden tukittavaksi" kuka ampui Manilassa, niin Vanhanen ryhtyi heti peesaamaan Putinia / Lavrovia pettäen totuuden ja veteraanit.
Stalin aloitti joukkojen keskitykset Suomen rajalle syyskuussa heti solmittuaan 23.8.1939 liiton Hitlerin kanssa ja sovittuaan Itä-Euroopan jaosta. Kun keskitykset saatiin valmiiksi marraskuun lopussa aloitettiin hyökkäys.
- SlurpsSlurps
Nati-nati tienaa govorov-tähteä....
- VäärissäVaaleissa
Kepu esittää _Suomen_ presidentiksi henkilöä, joka ei kysyttäessä osaa sanoa kuka ampui Mainilan laukaukset.
Tuolla asenteella pärjää vain kepun itäisimmän piirin pressavaaleissa, jotka käydään myöhemmin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081683Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011635Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011544Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541405Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341365Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48901Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii448885Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293835Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818