Hei. Löytyykö tällä palstalla kokemusta uudesta s-crossista, siis tästä facelift mallista. Onko valot tehokkaat (ledit). Onko hyvä ajaa jne. Kaikki kokemukset tervetulleita.
Kokemuksia uudesta s-crossista
10
372
Vastaukset
- koeajettu
Jos sen saisi 1.4 moottorilla, olisin ostanut.
Maahantuojalla outo moottorivalinta, kun Vitarassa tehokkaammat moottorit vaikka pienempi automalli.- Ei-Edes-Koeajettu
Jos sen saisi 1.4 moottorilla, ja momentinmuunnin automaatilla, niin olisin saattanut harkita jopa koeajoa.
- koeajuri
Ajettavuus parantunut edellisestä korimallista, tästä ei omaa kokemusta, mutta myyjä näin kertoi. Ledi valot hyvät, mutta aika suppea valaisualue ja kaukovalot näyttää aivan liian lähelle. Lumisateessa valot muurautuivat umpeen ja piti pysähtyä koeajolenkillä putsamaan ne. Ei ole halogeenin voittanutta. Kun ajat yksisilmäisen auton korjaamolle, jossa ledi pimeenä, niin lasku on sata kertainen halogeeni valoiseen verrattuna.
Toi litranen kone on kyllä naurettava, kun saisi 1,4 litraisenakin. Voi, kumpa maahantuoja kertoisi, mikä idea on jättää malliston suurimmasta ja kalleimmasta mallista isompi kone pois? Keula maski minusta oudon näköinen, utta tämä on makuasia. - Minävan
Miltä tuo litrainen boosterjetti tuntui verrattuna m16a moottoriin. Ilmeisesti kuitenkin boosterjetti on vääntävämpi kone kuin vapaastihengittävä 1.6 litrainen?
- rossiauto
Se välttää jotenkuten jokamiesluokan crossiautoksi, tosin litraisella looserlätillä ei paljon kisamenestystä kannata odottaa, lisäksi ohjaus on sen verran suurpiirteinen että voi olla mahdollista ettei onnistu osumaan maalilinjan pylväiden väliin.
Korkea melutasohan kuuluu jokamiesluokan crossiauton luonteeseen ja ämpärimuovinen sisustuskaan ei siinä haittaa kun ne revitään painonsäästön vuoksi pois kokonaan. - Lgkgkfk
rossiauto kirjoitti:
Se välttää jotenkuten jokamiesluokan crossiautoksi, tosin litraisella looserlätillä ei paljon kisamenestystä kannata odottaa, lisäksi ohjaus on sen verran suurpiirteinen että voi olla mahdollista ettei onnistu osumaan maalilinjan pylväiden väliin.
Korkea melutasohan kuuluu jokamiesluokan crossiauton luonteeseen ja ämpärimuovinen sisustuskaan ei siinä haittaa kun ne revitään painonsäästön vuoksi pois kokonaan.Oletko ajellut scrossilla kun on noita mielipiteitä. Melutaso ei mielestäni poikkea verrokkien osalta. Ohjaus on ihan hyvä, saanut kehuja autotoimittajilta. Vw konserni käyttää myös litraista turbokonetta jossa 81 kw joten suzuki on hyvin linjassa muiden kilpailijoiden kanssa. Mikä on ämpärimuovi. Scrossissa on asiallinen sisusta.
- rossiauto
Lgkgkfk kirjoitti:
Oletko ajellut scrossilla kun on noita mielipiteitä. Melutaso ei mielestäni poikkea verrokkien osalta. Ohjaus on ihan hyvä, saanut kehuja autotoimittajilta. Vw konserni käyttää myös litraista turbokonetta jossa 81 kw joten suzuki on hyvin linjassa muiden kilpailijoiden kanssa. Mikä on ämpärimuovi. Scrossissa on asiallinen sisusta.
En kirjoittanut vakavissani moista huumoripläjäystä :D
- Scrossi
No joo kyllähän tämä litrainen boosterjetti vääntää enemmän pienilläkin kierroksilla kuin m16a ja arkiajossa tuntuu voimakkaammalta moottorilta. Kolmisylinterinen pitää jonkin verran ääntä, kannattaa koeajaa niin saa selvyyttä sopiiko omaan makuun.
- Tapiog
Itse tilasin uuden s-crossin parisen viikkoa sitten. Boosterjet on maukas moottori ajaa ja minun mielestäni s-crossi on kokonaisuudessaan varsin onnistunut auto.
- Koke.musta
Vuosi ja 27000km takana tällä uudella SCrossilla (1.0 manuaali). Olen erittäin tyytyväinen . Ei vikoja. Moottori on ollut positiivinen yllätys, sitkeä ja pienikulutuksinen. Menee maantiellä vakionopeussäätimellä lähes tehtaan ilmoittamalla bensamäärällä. Kulkee maantiellä hyvin rauhallisesti ja mäkisillä metsätiellä 25cm hangessa ei ollut mitään vaikeuksia.
Valot ovat hyvät, enkä ole saanut niitä missään oloissa muurautumaan umpeen. Maskista on putsattu parhaimmillaan toista tuumaa lunta, mutta valoista ei ole tarvinut raapia. Sumuvaloihin kertyy loskaa, mutta eipä niitä noiden ledien kanssa kaipaa.
Ohjaustuntumaa on nettikirjoittelussa sanottu huonoksi. Minua ei ole haitannut. Pidän ratista kahdella kädellä aina muutenkin. Kahdella sormella ohjaava kaveri sanoi lainattuaan (ja kysyttäessä) että ohjauspyörä liikkuu vähän pykälittäin. Mutta ei moittinut.
SCrossissa on yksi ikävä ominaisuus. Jarruttoman peräkärryn massa on enintään 400 kg. Jarrullinen sen sijaan saa olla 1250.
Kojelauta sirisee aina joskus. Senkin ongelman saa pois, kun laittaa saman verran lisää rahaa likoon ja ostaa vaikka sellaisen isomman Jeepin. Toisaalta, olen ajanut Dacia Dusterillakin muutamia päiviä ja siihen verrattuna SCross on loistava. Hinta-laatusuhteella mitattuna oivallinen valinta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728451KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527620Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521613685Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432060- 1262056
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211801