Siis sellainen jossa tietokone on vastustajana. Onnistuuko esimerkiksi Pythonilla? Ulkoasua ei tarvitse miettiä, voi olla vaikka ihan tekstiversio. Toimintalogiikasta lähinnä siis kysymys. Miten arvotaan esimerkiksi avaussiirto, lähdetäänkö esim. moukalla vai hevosella? Kuinka tarkastetaan kuka uhkaa ja mitä?
Kannattaisiko asiaa alkaa miettimään oliopohjalta? Olisi ensin luokka Nappula, josta sitten periytettäisiin varsinaiset pelinappulat, kuten juuri Moukka, Kurgo yms, ja niillä olisi sitten omat ominaisuutensa. Nappulaoliossa pitäisi tietysti olla myös sijainti, ja ehkä joku lippu uhataanko sitä vai ei?
Pitäisikö jokaisella nappulalla olla myös 8x8 boolean-taulukko, johon päivitettäisiin aina ruudut joihin on mahdollista siirtyä? Jos jollain ruudulla olisi toinen nappula, niin sitten tarkastettaisiin mikä se on, ja mahdollisesti syötäisiin se pois.
Kuinka toteutettaisiin logiikka, jolla selvitettäisiin onko joku siirto kannattava? Ettei esimerkiksi kuningattarella moukkaa syödessä tule tilannetta, jossa vihollisen moukka syökin heti perään kuningattaren. Siinhän tulee persnettoa melkoisesti. Olisiko nappuloille annettava joku arvo?
Ilmeisesti jollain tavalla pitäisi laskea siirtoja eteen päin? Eli olettaa mitä vastustaja tekee, ja sitten laskea vaihtoehtoja.
Onko shakkipeli vaikea koodata?
moukantuurilla
4
455
Vastaukset
- ei_turhaa_vaivaa
Ei pyörää kannata keksiä uudelleen.
Shakkipelin koodi tarkasteltavaksesi.
https://stockfishchess.org/
Muitakin löytyy. - chess-man
Ubuntun sovellusvalikoimasta asenna PyChess. Taitaa olla valmiiksi 100% pythonilla kirjoitettu? ;-)
Komentoriviltä komentaen voit ladata lähdekoodin. - moukantuurilla
Kiitoksia vinkkilöistä. Alanpa tutkiskelemaan niitä.
Tässä vikipedian artikkeli asiasta:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Tietokoneshakki
Muuten. Pelipuiden laskentaan on käytetty A* -algoritmia (A star). Uudempi ja parempana pidetty on Hans Berlinerin at al B* -niminen algoritmi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1384553SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763785Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.712449SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2261888Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1181747Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2471156Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49805- 62756
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20746Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6725