Hallitus pyrkinee aktiivimallin kautta siihen että työntekijää eikä hänen työpanostaan tarvitse arvostaa yhtään kun pikkuhiljaa työntekijöiden oikeuksia kavennetaan ja irtisanomista helpotetaan.
Ainahan saa uuden matalapalkkaisen työntekijän tilalle kun kaikkien on saatava 18 tuntia töitä arviointijaksoon.
Eihän tuosta kukaan muu hyödy kuin yrittäjä jolle jää enemmän kun palkkaa ei tarvitse maksaa tai sitten se on vain nimellinen.
Ostovoima tosin putoaa roimasti.
Entisaikoja kohti ollaan menossa... nälkä ja työttömyys yms...
Ainahan saa uuden matalapalkkaisen työntekijän tilalle kun kaikkien on saatava 18 tuntia töitä arviointijaksoon.
Eihän tuosta kukaan muu hyödy kuin yrittäjä jolle jää enemmän kun palkkaa ei tarvitse maksaa tai sitten se on vain nimellinen.
Ostovoima tosin putoaa roimasti.
Entisaikoja kohti ollaan menossa... nälkä ja työttömyys yms...
Vastaukset 9
Vanhimmat
Digitalisaatio-höpötys alkaa olemaan kohta meille suurempi uhka kuin mikään muu. Visioidaan, että robotit tekevät lähes kaikki työt ja ihmiset eläisivät jonkinlaisella kansalaispalkalla. Eikö sellainen laita ajttelemaan, että miksi ihmisiä sitten yleensä koulutetaan, jos suurin osa porukasta vaan chillailee?
Ruokaa se ihminen syö tulevaisuudessakin ja siihen tarvitaan maataloutta eli maajussia tarvitaan sekä maatalouteen liittyviä toimintoja eli esim. maitokuskikin on tarpeellinen. Paskapaperia ja muita biojalosteita tulee jatkossakin kulumaan joten tarvitaan metsätaloutta eli kone- ja puutavarakuskeja tarvitaan. Ihminen tarvitsee jatkossakin terveydenhuoltopalveluja eli lekuria/hoitsuja tarvitaan todellakin. Konepajateollisuus ei häviä minnekään eikä se voi täysin automatisoitua, siis metallimiehilläkin on tulevaisuus. Keksijöitä ja kehittelijöitä tarvitaan. Ja näitä voisi luetella vaikka pilvin pimein, eivät ne tähän lopu. Kuitenkin nähtävissä on, että ihminen kytkeytyy kaikennäköiseen tekemiseen eikä automatisoituminen onnistu kaikessa, ainakaan totaalisesti. Lisäksi meillä on tuoreessa muistissa se, kuinkas kävikään Nokia-huumassa. Inssikoulutukseen tuli tunkua ja sitten tuli Elop ja pisti saneeraten koko puulaakin. Ja meillä rivi työttömiä insinöörejä.
Jos visiona on panostaa/keskittää digitalisaatio-osaamiseen vaan, käy hyvin pian niin, että kädentaitajat ovat kohta harvassa. Mitäs sitten? No sitten ollaan kusessa. Mielestäni on vaarallista vähätellä työntekijöiden tarpeellisuutta. Siinä voi tulla yllättäviäkin ongelmia yhteiskuntaan.
No, meillä on Sipilän hallitus ja se tietää varmasti ongelmia yhteiskuntaan, mutta sepäs ei olekaan mikään yllätys.
Koneoppiminen se sellainen se oppi itsestään, ei tarvi opettaja se janka on jo ovenraossa. Robotti on Tiedon hallituksessa äänivaltaisena edustajana. Lekurit tekee diaknoosin, eiku robotti teekee diaksnoosin paremmin kuin lekuri. Sairaaloissa on jo robotteja hoitajina. Robotit leikkaa leikkaussaleissa. Ostaa ja myy osakkeita, tekee ennusteita lehtijuttuja, säveltää, peleissä voittamaton Go-peli shakki, pokeri j.n.e., Tiede ei tule toimeen enää ilman tekoälyä., voi toimia tulkkina eri kielien ja kulttuurien välillä. Ihan uskomatonta, mutta totta
- Rauhankone.
Ylen toimittajat ottavat konsultteja ja kirjanoppineita tulkitsemaan kirjaansa ohjelmiin,.Voitti-robotti tekee kysymykset ja antaa vastaukset, löysää rahaa on jaossa.
Hyvä sabluuna malli, kaupallinen ja kallis.
YLE palkitsee johtoa kannustinrahoilla , potkuja tulossa taas.
Verorahoilla elävä yhtiö tekee erään etelän päivälehden mukaan liikevaihtoa , mitä YLE myy?
Tuossa senaatintorilla aktiivimallia vstustetaan .Laaja on vastustus amamttiyhdituys tasolla.AKT ja rakennusliitto lakkoon SAK vastatoimet senaatintorilla ,sähköliittokin tukee ,sekä muistaakseni insinöörit ja Pro.
https://www.proliitto.fi/uutiset/jarjestopro/pro-on-mukana-mielenilmauksessa-aktiivimallia-vastaan
Kansalaisaloite pohjalla on kerännyt hyvin ääniä.
Tuolla on sitten mahdollisuus käydä sanomassa eriarvoistumsella seis.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2730
Kokoomus ajaa,että Suomessa olisi vain huonostipalkattuja ja korkeastipalkattuja töitä.
Toisin sanoen keskiluokka yritetään poistaa,kokonaan ja porvari kiittää.
Millä lihaksilla Kokoomus muka tuollaista pystyisi ajamaan?
Työmarkkinaan vaikuttaa kysyntä ja tarjonta. Keskijohtoa palkataan, jos siitä on hyötyä ja pistetään pihalle, jos ei ole. Siinä ei ole mitään poliittista.
Onhan demaritkin yrittänyt tehdä duunareista herroja koko olemassaolonsa ajan eikä ole onnistunut :D
Kyllä se keskiluokka häviää kun myllytetään lyhyiden työjaksojen kautta. Ilman työttömyys turvaa ei kestä kauaakaan. Aktiivimalli 2:nen on jo suunnitteilla ja tuossa on kahden kuukauden karenssi mahdollista.
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201801052200647877_u0.shtml
Kerro miksi työnantajat palkkaisivat tai jättäisivät palkkaamatta ihmisiä muista kuin puhtaasti taloudellisista syistä?
Hallituksella ei ole valtaa vaikuttaa siihen, mitä yritykset tekevät. Se pystyy toki vaikuttamaan ympäristöön, kuten veroihin ja lakeihin, mutta ei ole olemassa hallituksen ja työnantajien salalaiittoa.