Jaaha, sitten pressaa valitsemaan ja äänestämään

Turvallisuustärkein

Kaikki pressatestit tehtynä ja aina sama lopputulos. Ensin ajattelin minäkin äänestää Niinistöä, mutta tarkemmin tutustuin ehdokkaiden kommentteihin ja minua pelottaa tuo NATO, kun meillä on Venäjän kanssa tuota yhteistä rajaa aika paljon ja jos liitytään NATOn kanssa, niin EU on syöttänyt meidät pahimpaan paikkaan, mitä voi olla.
Ehdokkaiden esittelyjen jälkeen NATO kanta sittenkin muodostui minulle yhdeksi tärkeimmistä kannoista ja siksi valitsin EI NATO ehdokkaan ja hän oli Matti Vanhanen.
Onhan hän aikanaan toiminut pääministerinä ja omaa valtavan ulkopoliittisen osaamistaustan. Vastaa myös kaikkiin kysymyksiin selkeästi, ei kiertele, niin kuin Niinistö tekee.
Tänään menen laittamaan ehdokaslippuun numero 4.

12

1133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ennakko

      Ennakkoon jo äänestetty ja samaan lopputulokseen on tultu.

    • susan.ruusunen

      Matti Vanhanen on porukan paras valehtelija vakavalla naamalla.

      • Seolikinhetero

        Tämä, jota kaikki sanovat homoksi, ei ole homo. Asiasta ei ole faktaa, todisteita eikä seksikumppaneita todistamassa asiaa. Mies on valehdellut homoutensa koko ajan ja tyhmät kauppalalaisest ovat uskoneet kaiken.

        Olen ollut yhteydessä hänen tekemisistään yhteydessä Tampereen ja Helsingin homopiirit tunteviin henkilöihin, ja kukaan ei tästä Ikaalisten suurimmasta sulkijalihaksesta ole koskaan kuullutkaan.

        Vaikka tämä tulee tänne väittämään, että hän on käyttänyt aliasta, eivät nämä henkilöt tunteneet facekuvistakaan.

        Sen sijaan nämä homot olivat kauhuissaan mitä tämä mies tekee kirjoituksillaan koko homoyhteisön maineelle.

        Joten sut on paljastettu. Häpeä!!!


      • lautakasa_ei_ole_homo
        Seolikinhetero kirjoitti:

        Tämä, jota kaikki sanovat homoksi, ei ole homo. Asiasta ei ole faktaa, todisteita eikä seksikumppaneita todistamassa asiaa. Mies on valehdellut homoutensa koko ajan ja tyhmät kauppalalaisest ovat uskoneet kaiken.

        Olen ollut yhteydessä hänen tekemisistään yhteydessä Tampereen ja Helsingin homopiirit tunteviin henkilöihin, ja kukaan ei tästä Ikaalisten suurimmasta sulkijalihaksesta ole koskaan kuullutkaan.

        Vaikka tämä tulee tänne väittämään, että hän on käyttänyt aliasta, eivät nämä henkilöt tunteneet facekuvistakaan.

        Sen sijaan nämä homot olivat kauhuissaan mitä tämä mies tekee kirjoituksillaan koko homoyhteisön maineelle.

        Joten sut on paljastettu. Häpeä!!!

        Jos joku väittää että lautakasa on homo se on paskapuhetta se


    • jottatotuuseiunohdu

      Minä valitsin ja äänestin , pitkän ja perusteellisen harkinnan jlkeen Sauli Niinistöä.
      Huvittavaa, että minulla on valintaani samat perustelut, kuin tämän ketjun avaajalla.

      Suomella todellakin on varsin pitkä yhteinen raja Venäjän kanssa ja EU ei ole riittävä lisäapu ja turva suomalaisille maanpuolustajille, jos iso kriisi tulisi lähialueelle.
      Tämän ymmärtää helposti siitä, että EU: n jäsenmaista valtaenemmistö on Naton jäseniä ja EU:n väestöstä yli 95% asuu Naton jäsenmaassa.

      Minä en usko, että suurvallat suostuvat jättämään meidät ulkopuoliseksi, jos kriisi tulee lähialueillemme. Sijaintimme kartalla, on mikä on.

      Niinistö ja Vanhanen ovat molemmat ei-Nato ehdokkaita, jotka molemmat jättävät kuitenkin varmuuden vuoksi , Nato-oven sulkematta. (Varmuuden vuoksi)

      Niinistö on tehnyt täyskäännöksen Ulko-ja turvallisuuspolitiikassa, edeltäjäänsä "Miinan tuhoaja" Tarja Haloseen verrattuna .
      Niinistö sanoo selkokielellä : " Suomi kuuluu länteen".

      Niinistön aikana on turvallisuuttamme tehostettu ja edistetty, monin tavoin:
      -Naton edistyneen rauhankumppanuuden sopimus. (Kuten Ruotsi)
      -Naton Isäntämaa sopimus. (Kuten Ruotsi)
      -Puolustussopimus Yhdysvallat (Kuten Ruotsi)
      -Iso-Britannian kanssa Erittäin nopeantoiminnan joukot (JEF) (Kuten Ruotsi)
      -EU:n Lissabonin sopimuksen puolustus artiklojen esille otto.
      Ruotsin ja Naton pohjoisten jäsenmaiden kanssa, jatkuva harjoittelu avun vastaanottamisen ja -antamisen osaamiseksi.
      Niinistö on ainoa Suomen presidentti joka on kutsuttuna osallistunut Nato-maiden johtajien huippukokoukseen.

      Listaa voisi vielä jatkaa, mutta minulle on tullut selväksi, että Sauli Niinistö on varmistanut puolustajillemme avun, aivan yhtä hyväksi kuin se olisi Naton jäsenenä.

      Tietenkin mahdollisuutemme vaikuttaa ja tulla kuulluksi "yhteisissä pöydissä" olisi parempi, jos olisimme aikoinaan osanneet ja ymmärtäneet hakea Naton jäsenyys. Valitettavasti valitsimme silloin vapaissa, demokraattisissa vaaleissa presidentin, joka ei tätä ymmärtänyt tai oli asenteiltaan "suomettunut."
      Uskon, että nyt suomen kansa on läksynsä lukenut ja antaa vahvan mandaatin Sauli Niinistölle jatkaa samanlaista länsimaista rauhan ja yhteisvastuun politiikkaa, jota hän on ensimmäisen kuuden vuoden aikana harjoittanut.

    • Sökörinki

      Olen samaa mieltä avauksen kanssa, Matti Vanhanen on paras pressaksi, jos parasta ylipäätään haetaan. Presidentti Niinistö on saanut toiminnallan jo itämerenkin alueelle levotonta toimintaa aikaiseksi ja puhumattakaan venäjäpakotteet ovat aivan naurettavaa toimintaa pieneltä Suomelta. Kyllä presidentin pitää olla malli suomalaisille, ei oikein hyvältä näytä mallina nykyinen.
      Ikaalisissa ei myöskään katsota hyvällä salolaisten sökorinkituomarien aikanaan kylpylän alasajoa. Epärehellistä toimintaa jos totuudessa pysytään. Se riitti.

    • Paluuvanhaan

      Homous takaisin sairaudeksi ja äänstysoikeus pois

      • Paras tilanne olisi, jos kaikki ehdokkaat olisivat homoseksuelleja.


    • Muutosjatkuu

      Persut ja vihreät sai enemmän ääniä Kylällä kuin kepu. Sossut ei juuri mitään.

    • Eivoiollatotta

      Historialliset vaalit Ikaalisissa. Vanhanen vieraili täällä mutta Haavisto ei. Tulos oli silti päinvastainen.

      • lautakasa_tehoton

        Lautakasassa ei ole tehoja


    • Keskitetään

      Lisää vaaleja tulossa. Maakunta vaalien jälkeen Ikaalinen liitetään tampereehen ja eduskuntavaalien jälkeen ne jotka eivät ole vielä siirtyneet työn perässä sinne siirretään lainsäädäntöä vähän säätämällä perässä.

    Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe