Taas on polliisit kyttäämässä pieniä ylinopeuksia nelostiellä Oulun ja Kemin välillä. Ainakin kaksi valkoista Maijaa, ehkä tummansininen tunnukseton Transportterikin. Ajellaan nätisti noin tulee heille tappiollinen päivä.
Kyttäutot nelostiellä
12
666
Vastaukset
- kannustaja
hyvä, että rötöstelijöiltä kerätään rahat pois
- miettijä-
joko Pohjantien siltatyömaalta on kerätty tietullit
- Ja-kahvit-päälle
Oulun ja Kemin välillä on hyvin ruokapaikkoja poliisin 3 tunnin ruokataukoihin.
- Nunnakahvi
Onko oikein Munkkikahvit?
- KukaTietääHäh
Kyttäautot,kytät joopa joo. Nuo sanat on vain niiden ihmisten käytössä joilla ei ole puhtaat jauhot pussissa.
- Poliisit-tekevät-työtään
Kirjoittaja, joka nimittelee poliiseja kytiksi, kertoo jo paljon omasta taustastaan. Hänen mielestään poliisit kyttäävät, mutta todellisuudessa he tekevät sitä työtä, johon heidät on palkattu, rauhan ja järjestyksen pitämiseen yhteiskunnassa.
- kiitos.kytille
Ainakin minun ikäluokalleni (n. 50 v.) "kyttä" on vain puhekelinen täysin neutraali poliisin nimitys, joka on jostain nuoruusaikana puhutusta slangista jäänyt. Ei se tarkoita yhtään sen enempää eikä ole ainakaan tarkoitettu miksikään haukkumasanaksi tms. Minä kyllä arvostan kyttien työtä ja olen oikein tyytyväinen siihen, että ovat vaikkapa niitä hurjastelijoita siellä nelostiellä kyttäämässä.
- HyvääTyötä
kiitos.kytille kirjoitti:
Ainakin minun ikäluokalleni (n. 50 v.) "kyttä" on vain puhekelinen täysin neutraali poliisin nimitys, joka on jostain nuoruusaikana puhutusta slangista jäänyt. Ei se tarkoita yhtään sen enempää eikä ole ainakaan tarkoitettu miksikään haukkumasanaksi tms. Minä kyllä arvostan kyttien työtä ja olen oikein tyytyväinen siihen, että ovat vaikkapa niitä hurjastelijoita siellä nelostiellä kyttäämässä.
juu, kyttä ei ole haukkumasana, eikä jetsonitkaan, eikä pollarit, eikä kissalan poijjaat, eikä miekkahihat ja mitä näitä ny on, mutta ku poliiseja aletaan kyrviksi haukkumaan, niin silloin tosiaanki käytetään törkeätä haukkumasanaa
- pilikunviilaaja
Mitä tarkoittaa puhekelinen?
- tarttuva.typotus
Puhekelinen lienee jotain sukua kyttäutoille (ks. ketjun otsikko).
- Hyvänii
Se on pareen niitten olla tienpäälläkö marjapussin pelluussa asemalla,tullee siten pareenpikate veroeuroille!
- ÖyhÖyhÖyh
Minusta on mukavaa nähdä välillä poliiseja liikenteessä :)
Onpahan tässä maailmassa jotain mikä on kunnossa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815