Nato hävisi vaalit

NatonNatonNato

Nato saa noin puolentoista prosentin kannatuksen, vaikka Putin ja suomalaiset hengenheimolaisensa (siis Putinilla pelottelijat) ovat tehneet kaikkensa Naton kannatuksen hyväksi. Selvästi Natoa vastustaneet voittavat Natoa kannattaneet puhtaasti.

Vaikka Niinistön kannatuksesta lohkaisee 60 prosenttia Naton kannattajille, vastustajat jäävät puhtaasti voitolle. Miten Nato-nasset nyt suunsa laittavat?

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinistönlinja

      Sauli Niinistön ulko-ja turvallisuuspoliittinen linja sai kansalta erittäin vahvan mandaatin, jatkaa samalla tavalla toiset kuusi vuotta.

      Sauli Niinistön presidenttikaudella on tehty monta tärkeää vahvistusta ja muutosta Suomen turvallisuuspolitiikkaan, verrattuna Tarja Halosen aikaan.
      Naton rauhankumppanuus (1994) , muuttui Naton edistyneeksi Rauhankumppanuudeksi (2014)
      Naton Isäntämaasopimus
      Yhdessä Naton ja EU:n kanssa Hybridiuhkien tutkimuskeskus Suomeen.
      Yhdysvaltojen ja Iso-Britanian kanssa puolustussopimukset.
      Pohjoimaisten Nato-maiden ja Ruotsin , sekä Yhdysvaltojen,Puolan,Saksan, jne kanssa toistuvat sotaharjoitukset- ja avunannon sekä vastaanottamisen harjoitteleminen.
      Liittyminen Iso-Britanian johtamiin kansainvälisiin erittäinnopeantoiminnan joukkoihin (JEF)
      EU:n Lissabonin sopimuksen artikla 42.7 esilleotto ja sen sitovuuden korostaminen. EU, Lissaboninsopimuksen Artikla 42.7 on sitovampi, kun Naton 5 artikla.)
      Kannattaa muistaa, että Sauli Niinistö on tähän mennessä ainoa Suomen tasavallan presidentti, joka on kutsuttu ja osallistunut Naton huippukokoukseen.

      Sauli Niinistö sanoo selkokielellä, "Suomi on osa länttä, läntisen tradition maa".

      Tälle ulko-ja turvallisuuspoliittiselle linjalle Suomen kansa antoi vaaleissa erittäin vahvan tuen ja Sauli Niinistölle mandaatin jatkaa Tasavallan presidenttinä samaa suuntaa ja linjaa, kun hän on ensimmäiselläkin kaudellaan

      • Outoa.höpinää

        Suomi on tasan yhtä "läntisen" tradition maa, kuin Puola, Tsekki, Romania, Lietttua, Latvia ja Viro. Se että osa suomalaisista haluaisi olla läntisten traditioiden maa, on eri asia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4148
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3087
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2330
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1338
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      901
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe