Eurokepulaisille kirvelevä tappio

On sinänsä sääli, että Matti Vanhaselle kävi niin kuin kävi. Tulos oli odotettu, siinä määrin Keskusta on pihalla maailman tapahtumista, ettei sanoma enää juuri ketään puhuttele. Niinistön voittokin oli lähinnä median valtavan pelottelukampanjan tulos. Itämeren "kauhea" tilanne on saatu näyttämään Kekkosen aikaiselta tilanteelta, jonka ratkaisemiseen tarvitaan vain ja ainoastaan Kekkonen. Tässä tapauksessa tietenkin Niinistö.

Globalisaatio on myös menneen talven lumia. Huhtasaari osasi argumentoida tässä kohti ajan hengen mukaisesti. Voimme tehdä yhteistyötä, mutta ei suinkaan napit avoimena liehuen, kuten Matin julistuksesta saattoi päätellä, vaan hallitusti, myös omat edut huomioon ottaen.

Keskusta on politiikassaan ajanut jo paikoitellen ohi Kokoomuksen. Se merkitsee sitä, että alueellinen eriarvoisuus sen kuin kasvaa ja väestö keskittyy entistä suuremmin etelään.

0

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

        Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
        Sinkut
        413
        1711
      2. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

        https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
        Kotimaiset julkkisjuorut
        293
        1142
      3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

        Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
        Lieksa
        86
        972
      4. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

        Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
        Kotimaiset julkkisjuorut
        28
        946
      5. Mikä sinua ja kaivattuasi

        Yhdistää??????
        Ikävä
        55
        868
      6. Sinulle mies

        Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
        Ikävä
        40
        809
      7. 60
        800
      8. Miia Heikkinen avautui !

        Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
        Judo
        75
        797
      9. 62
        783
      10. Voiko meidän välit

        Koskaan parantua tästä?
        Ikävä
        65
        756
      Aihe