Ensimmäiset ikävuosiluokat tipahtamassa alle 50 %?

Seurakuntien ikävuosittain ja sukupuolten mukaan jaoteltu vuoden 2017 jäsentilastoa tilastokeskuksen vastaavaan (tosin vuodelta 2016 olevaa) verratessa voidaan havaita, että miesten ikävuodet 30 ja 31 alkavat olla jo erittäin lähellä kirkkoon kuuluvuusprosentiltaan viittäkymmentä.

Vuoden 2016 lopussa Suomessa eli 34 448 29-vuotiasta miestä ja vuoden 2017 lopussa 30-vuotiaista miehistä 17 658 kuului kirkkoon, eli 51,3 %. Seuraavien kolmen ikävuosiluokan kohdalla ollaan vielä lähempänä lukujen ollessa 35 028, 17 774, 50,7 % ja 36 086, 18 281, 50,7% sekä 37 140, 18 860, 50,8%. 34-37-vuotiaiden miesten ikävuosiluokat ovat 51,2 - 51,6% kirkkoon kuuluvuusasteeltaan. Maahanmuuton (?) seurauksena nämä ikävuosiluokat ovat pikemminkin hienoisessa kasvussa kuin laskussa, joten todennäköisesti nämä kaikki tipahtavat tämän vuoden aikana alle 50 %.

Koko ikävuosiluokka huomioiden mennee vielä muutama vuosi haamurajojen alituksen alkamiseen, sillä pikaisesti katsoen parhaassa eli 32-vuotiaiden ikävuosiluokassa kuuluu kirkkoon edelleen 54,4 %
190
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Aivan! Samalla meillä on erityinen haaste nuorissa:
Kirkon jäsenyydessä viime vuonna 10-19-vuotiaiden kohdalla vain noin 2900 henkilön vähennys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ristisaattohoito kirjoitti:

Seurakuntien ikävuosittain ja sukupuolten mukaan jaoteltu vuoden 2017 jäsentilastoa tilastokeskuksen vastaavaan (tosin vuodelta 2016 olevaa) verratessa voidaan havaita, että miesten ikävuodet 30 ja 31 alkavat olla jo erittäin lähellä kirkkoon kuuluvuusprosentiltaan viittäkymmentä.

Vuoden 2016 lopussa Suomessa eli 34 448 29-vuotiasta miestä ja vuoden 2017 lopussa 30-vuotiaista miehistä 17 658 kuului kirkkoon, eli 51,3 %. Seuraavien kolmen ikävuosiluokan kohdalla ollaan vielä lähempänä lukujen ollessa 35 028, 17 774, 50,7 % ja 36 086, 18 281, 50,7% sekä 37 140, 18 860, 50,8%. 34-37-vuotiaiden miesten ikävuosiluokat ovat 51,2 - 51,6% kirkkoon kuuluvuusasteeltaan. Maahanmuuton (?) seurauksena nämä ikävuosiluokat ovat pikemminkin hienoisessa kasvussa kuin laskussa, joten todennäköisesti nämä kaikki tipahtavat tämän vuoden aikana alle 50 %.

Koko ikävuosiluokka huomioiden mennee vielä muutama vuosi haamurajojen alituksen alkamiseen, sillä pikaisesti katsoen parhaassa eli 32-vuotiaiden ikävuosiluokassa kuuluu kirkkoon edelleen 54,4 %

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu