Lapsia peloteltiin Suinulassa 1950-luvulla

hirveitäaikoja

Kangasalle, tarkemmin sanottuna Suinulaan, rakennettiin 1950-luvun alussa Saalem-rukoushuone. Toiminta siellä ei kestänyt päivänvaloa ainakaan niiden lasten hyvinvoinnin kannalta, joiden oli pakko käydä vanhempiensa mukana kokouksissa. Kokouksia pidettiin kolmena päivänä viikossa: sunnuntaisin, tiistaisin ja torstaisin.

Parin tunnin kokouksissa rukoiltiin pitkiä aikoja polvirukouksissa ja kiertävät saarnaajat huusivat ja kiljuivat silmät selällään Saatanasta. Lapset olivat hädissään ja peloissaan. Lapset pantiin seurakunnan eteen todistamaan uskostaan jo 10-vuotiaina. Siinä monilta pääsi monelta kauhistuneelta lapselta itku, koska sen ikäinen ei voinut tietää, mitä se usko on.

Seurakunnan aikuiset mumisivat ääneen jollakin käsittämättömällä kielellä, jota yksikään lapsi ei ymmärtänyt. Aikuiset väittivät että Jumala on antanut seurakuntalaisille kielillä puhumisen taidon. He väittivät myös, että Jumala rakensi Suinulan Saalemin, vaikka lapsen olivat omin silmin nähneet kuinka seurakuntalaiset olivat olleet sitä rakentamassa.

6

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettelenpäsuuresti

      Miten voitiin maaseudulla elää pienissä uskonnollisissa yhteisöissä kuin pimeällä noita-ajalla? Miksi kukaan ei tarttunut epäkohtiin joita oli lahkolaisten järjestämissä tilaisuuksissa? Nykyisin tuollaisesta lasten hyväksikäytöstä vanhemmat joutuisivat heti telkien taakse.

      • Hallelujasti

        Eihän uskovaisten epäkohtiin kukaan puutu. He hallitsevat jo koko maata.


      • Anonyymi

        Asuin lähellä Suinulan Saalemia. Kävin ahkerasti joka viikko vanhempieni mukana kokouksissa. Ihania muistoja on jäänyt niistä ajoista. Mailmanmatkaajana olen tavannut useita Ihania ihmisiä niiltä ajoilta. Ihanaa on ollut muistella niitä aikoja. Meillä kenelläkään ei ole ollut mitään ikäviä asioita muistissa.


    • kauhunkokenut

      Kyllä se pelottelu jatkui vielä koko 1960-luvunkin. Saarnaajat vaihtuivat tuhkatiheään, mutta kaikki pelottelivat lapsia Helvetin tulella ja Saatanalla, jolla oli saarnaajien mukaan toisessa jalassa kavio.

      • Anonyymi

        Tää kaviojuttu on kyllä ihan naurettavaa, koskaan en ole edes kuullut. Melkein jokaisen kokouksen Istuin Suinulan Saalemissa lapsuudessani. Ikinä en kokenut mitään pelottelua. Positiivisia muistoja jäin kyseisestä paikasta. Usko Jeesukseen edelleen on parasta, mitä sieltä minulle jäi.


    • isoGuru

      1970-luvun alussa helluntailaisille ilmestyi kuin taivaan lahjana Niilo Yli-Vainio, joka kaatoi kansaa kumoon minkä ehti. Helluntailaiset väittivät Yli-Vainion olevan kuolematon, mutta ei ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1842
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1492
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1346
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1214
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      1082
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      10
      1078
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      218
      881
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      151
      839
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      793
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      748
    Aihe