Kangasalle, tarkemmin sanottuna Suinulaan, rakennettiin 1950-luvun alussa Saalem-rukoushuone. Toiminta siellä ei kestänyt päivänvaloa ainakaan niiden lasten hyvinvoinnin kannalta, joiden oli pakko käydä vanhempiensa mukana kokouksissa. Kokouksia pidettiin kolmena päivänä viikossa: sunnuntaisin, tiistaisin ja torstaisin.
Parin tunnin kokouksissa rukoiltiin pitkiä aikoja polvirukouksissa ja kiertävät saarnaajat huusivat ja kiljuivat silmät selällään Saatanasta. Lapset olivat hädissään ja peloissaan. Lapset pantiin seurakunnan eteen todistamaan uskostaan jo 10-vuotiaina. Siinä monilta pääsi monelta kauhistuneelta lapselta itku, koska sen ikäinen ei voinut tietää, mitä se usko on.
Seurakunnan aikuiset mumisivat ääneen jollakin käsittämättömällä kielellä, jota yksikään lapsi ei ymmärtänyt. Aikuiset väittivät että Jumala on antanut seurakuntalaisille kielillä puhumisen taidon. He väittivät myös, että Jumala rakensi Suinulan Saalemin, vaikka lapsen olivat omin silmin nähneet kuinka seurakuntalaiset olivat olleet sitä rakentamassa.
Lapsia peloteltiin Suinulassa 1950-luvulla
6
683
Vastaukset 6
- ihmettelenpäsuuresti
Miten voitiin maaseudulla elää pienissä uskonnollisissa yhteisöissä kuin pimeällä noita-ajalla? Miksi kukaan ei tarttunut epäkohtiin joita oli lahkolaisten järjestämissä tilaisuuksissa? Nykyisin tuollaisesta lasten hyväksikäytöstä vanhemmat joutuisivat heti telkien taakse.
- Hallelujasti
Eihän uskovaisten epäkohtiin kukaan puutu. He hallitsevat jo koko maata.
- Anonyymi
Asuin lähellä Suinulan Saalemia. Kävin ahkerasti joka viikko vanhempieni mukana kokouksissa. Ihania muistoja on jäänyt niistä ajoista. Mailmanmatkaajana olen tavannut useita Ihania ihmisiä niiltä ajoilta. Ihanaa on ollut muistella niitä aikoja. Meillä kenelläkään ei ole ollut mitään ikäviä asioita muistissa.
- kauhunkokenut
Kyllä se pelottelu jatkui vielä koko 1960-luvunkin. Saarnaajat vaihtuivat tuhkatiheään, mutta kaikki pelottelivat lapsia Helvetin tulella ja Saatanalla, jolla oli saarnaajien mukaan toisessa jalassa kavio.
- Anonyymi
Tää kaviojuttu on kyllä ihan naurettavaa, koskaan en ole edes kuullut. Melkein jokaisen kokouksen Istuin Suinulan Saalemissa lapsuudessani. Ikinä en kokenut mitään pelottelua. Positiivisia muistoja jäin kyseisestä paikasta. Usko Jeesukseen edelleen on parasta, mitä sieltä minulle jäi.
- isoGuru
1970-luvun alussa helluntailaisille ilmestyi kuin taivaan lahjana Niilo Yli-Vainio, joka kaatoi kansaa kumoon minkä ehti. Helluntailaiset väittivät Yli-Vainion olevan kuolematon, mutta ei ollut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062185- 103886
- 64791
- 46780
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21696Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511686Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 60570
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551