Lapsia peloteltiin Suinulassa 1950-luvulla

hirveitäaikoja

Kangasalle, tarkemmin sanottuna Suinulaan, rakennettiin 1950-luvun alussa Saalem-rukoushuone. Toiminta siellä ei kestänyt päivänvaloa ainakaan niiden lasten hyvinvoinnin kannalta, joiden oli pakko käydä vanhempiensa mukana kokouksissa. Kokouksia pidettiin kolmena päivänä viikossa: sunnuntaisin, tiistaisin ja torstaisin.

Parin tunnin kokouksissa rukoiltiin pitkiä aikoja polvirukouksissa ja kiertävät saarnaajat huusivat ja kiljuivat silmät selällään Saatanasta. Lapset olivat hädissään ja peloissaan. Lapset pantiin seurakunnan eteen todistamaan uskostaan jo 10-vuotiaina. Siinä monilta pääsi monelta kauhistuneelta lapselta itku, koska sen ikäinen ei voinut tietää, mitä se usko on.

Seurakunnan aikuiset mumisivat ääneen jollakin käsittämättömällä kielellä, jota yksikään lapsi ei ymmärtänyt. Aikuiset väittivät että Jumala on antanut seurakuntalaisille kielillä puhumisen taidon. He väittivät myös, että Jumala rakensi Suinulan Saalemin, vaikka lapsen olivat omin silmin nähneet kuinka seurakuntalaiset olivat olleet sitä rakentamassa.

6

682

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmettelenpäsuuresti

      Miten voitiin maaseudulla elää pienissä uskonnollisissa yhteisöissä kuin pimeällä noita-ajalla? Miksi kukaan ei tarttunut epäkohtiin joita oli lahkolaisten järjestämissä tilaisuuksissa? Nykyisin tuollaisesta lasten hyväksikäytöstä vanhemmat joutuisivat heti telkien taakse.

      • Hallelujasti

        Eihän uskovaisten epäkohtiin kukaan puutu. He hallitsevat jo koko maata.


      • Anonyymi

        Asuin lähellä Suinulan Saalemia. Kävin ahkerasti joka viikko vanhempieni mukana kokouksissa. Ihania muistoja on jäänyt niistä ajoista. Mailmanmatkaajana olen tavannut useita Ihania ihmisiä niiltä ajoilta. Ihanaa on ollut muistella niitä aikoja. Meillä kenelläkään ei ole ollut mitään ikäviä asioita muistissa.


    • kauhunkokenut

      Kyllä se pelottelu jatkui vielä koko 1960-luvunkin. Saarnaajat vaihtuivat tuhkatiheään, mutta kaikki pelottelivat lapsia Helvetin tulella ja Saatanalla, jolla oli saarnaajien mukaan toisessa jalassa kavio.

      • Anonyymi

        Tää kaviojuttu on kyllä ihan naurettavaa, koskaan en ole edes kuullut. Melkein jokaisen kokouksen Istuin Suinulan Saalemissa lapsuudessani. Ikinä en kokenut mitään pelottelua. Positiivisia muistoja jäin kyseisestä paikasta. Usko Jeesukseen edelleen on parasta, mitä sieltä minulle jäi.


    • isoGuru

      1970-luvun alussa helluntailaisille ilmestyi kuin taivaan lahjana Niilo Yli-Vainio, joka kaatoi kansaa kumoon minkä ehti. Helluntailaiset väittivät Yli-Vainion olevan kuolematon, mutta ei ollut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      161
      2488
    2. 80
      1087
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      236
      997
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      976
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      73
      803
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      79
      654
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      96
      581
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      566
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      542
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      498
    Aihe