Onkohan kohtuullista rankaista ja köyhdyttää pienituloisia mm. Eläkkeiden indeksileikkaukset, raippaverot, verotuksen painopisteen siirto asumiseen , elämiseen ja välttämättömiin perustarpeisiin, kuten sairaudehoito, lääkkeet mm Alv lisäys 10% , omavastuuosuuden lisäys, jne.
Ohessa esimerkki hyvätuloisen / sairaan vanhuksen verorasitusvertailusta, jossa köyhän verorasitus nousee 69,9 %:ttiin kun todella hyväosainenvastaavasti pääseen 56,2 % ;n kokonaisverorasituksella. Saman aikaisesti tänäkin vuonna osinkoja todennäköisesti jaetaa yli 11 mrd, joista ulkomailla omistuksia olevlle menee arviolta yli puolet. alle 10 % verorasituksella.
Vertailulaskelmat:
Tulo ja verolaskelma ( tulot 150000€) % Tulot € Verot € Kulut Kuluvero %
Palkkakatulo (tulovero Marg: vero 57,9 % 130 000 € 75 270 €
Osinkotulo (Ennakkopid. 25,5 % 20 000 € 5 100 €
Tulot / tuloverot Yht: 53,6% 150 000 € 80 370 €
Kuluverolaskelma (Tulot 150000€v.) on laskettu Eläkeläisen kulujen mukaisina)
Kuluverot ( Alv, Asuminen, elinkustannukset, jne . verot Kulut Vero %
3 461,32 € 12 278 € 28,19 %
Muut kulut:( Alv 24% + muutverot 439,11 € 1 722 € 25,50 %
Verot ja Kulut yht: 3 900,43 € 14 000,00 € 27,86 %
Kokonaisvero % Tuloista. ( 150000€ /v.) 84 270,43 € 56,18 %
Eläkeläisen Tulo- ja verolaskelma ( Eläketulot 14000€ /v) Kulut tod. kulujen mukaisina) Eläketulot
Tulot € Verot€
Marginaalivero 42,1% % 14000€ 5894,00€ 14000€
Kulut ja kuluverot ( Laskettu Eläkeläisen tod. kulujen mukaisina)
Kuluverot ( Alv, Asuminen, elinkustannukset, jne) . verot Kulut Vero %
3641,32 € 12 278 € 28,19 %
Muut kulut:( Alv 24% + valmiste ja haittaverot 439,11 € 1 722 € 25,50 %
Verot ja Kulut yht: 3 900,43 € 14 000,00 € 27,86 %
Kokonaisvero rasite % Tuloista. ( 14000€ /v.) 9 794,43 € 69,96 %
Kohtuus pitäisi olla kerjätessäkin, mutta kenen ?
5
191
Vastaukset
- PieniPiruVasempaan
Unohdit laskea mukaan verot, jotka on maksettu niistä osakkeista, joista osinko saadaan. 20.000 eur osinkoon vaaditaan n.670 000 euron edestä sijoituksia. Ne on ostettu tulolla, josta on maksettu veroa ainakin 300 000. Jos sen jakaa vaikka 20 vuodelle, siitä tulee 15.000 vuodessa.
Osakkeet on pala yritystä. Yritys jakaa osinkoa vain voitostaan. Osakkeen tuotosta yritys maksaa ensin 20% veroa ja sitten osingon saaja esimerkiksi 25,5% . Se tarkoitaa, että osingosta maksetaan veroa 40,4 %. Vero vain maksetaan kahdessa osassa.
Monet viisaatkin menevät vipuun laskiessaan osienkojen verotusta. He unohtavat, että kyseessä oleva tulo tehdään yrityksessä, joka maksaa ensin tulosta veroa ja sitten osakkeen omistaja maksaa lisää veroa. Todellisuudessahan yrityksen kaikki tulo on omistajien tuloa koska yrityksellä ei ole omaa rahaa eikä mitään omaisuutta, joka ei olisi viime kädessä omistajien. - Analyytikko
Onkohan jälleen kyseessä mielikuvamarkkinointia, sillä julkisesti noteerattu yhtiö maksaa itse veronsa ja luetaan verotuksessa toimivan itsenäisenä juriidisena henkilönä, jonka verotuksella ei ole suoraa yhteyttä osaketuottoverotukseen.
Vain yhtiön menestys luo tuottoja sekä tulosta, josta sijoitetusten arvonnousu sekä osingot pitkällä aikavälillä maksetaan.
Itse en laske sijoituksiini käytetyistä pääomien hankkimisesta aiheutuvia veroja, sillä pääoman kasvu on pääosin kattanut jo aiemmat pääoman hankintaverot. Lisäksi osinkojenkin viime vuosien n. 5. %: tuotto on siedettävästi tukenut pääomaani.
En ole perustanut ulkomaille yhtiötä, joten osingoista olen maksanut täydet verot, ( ulkomaisia kevyesti verotettavia osakkeita salkussani on vain yhden ulkomaisen yhtiön osakkeita). Pääoman arvonnousuverojen reaalisoituminen odottaa tulevaisuusessa.- PieniPiruVasempaan
Ajatellaan asiaa yksinkertaises esimerkin kautta.
Ihminen lapioi lunta omaan piikkinsä ja saa satasen. Siitä hän maksaa veroa 43% ja käteen jää loput 57€
Siitä innostuneena hän päätää perustaa yrityksen. Jälleen hän lapioi kunta ja yritys saa satasen. Yritys maksaa siitä veroa 20%, jolloin jää 80, jonka ihminen nostaa osikona. Osingosta hän maksaa (tässä on monta mahdollisuutta, mutta valitaan yksi) 30% ja jäljelle jää 57 euroa tosin siitä voi jäädä vähemmänkin tai enemmän.
Sama lopputulos syntyy, jos ihminen maksaa itselleen palkkaa koska palkkakulut yritys voi vähentää ja 100-100=0, josta ei mene veroa.
Kaikissa tapauksissa verottaja saa 43 euroa ja työn tekijä 57 euroa. Yrityksen maksama vero, vaikka se on yrityksen nimissä, vähentää aina omistajan saaman rahan määrää. Jos yritys ei maksaisi lainkaan veroja, se maksaisi vastaavan summan enemmän osinkoja.
- Analyytikko
Periaatteessa kaikissa tapauksissa on mahdollisuus esittää myös osatotuuksia.
Asia ei vain ole näin yksiselitteinen, joten kannattaisi tutustua osakeyhtiölakiin, kirjanpitolakiin, kotimaiset sekä ulkomaiset yhtiöt , osigot, pääomapalautukset, arvostukset, kulukäsittelyt, tuloutukset eri maissa.
Omistukset eri yhtiöiden ( koti- tai ulkomaiset) kautta tai suorat osakeomistukset ovat oma kokonaisuutensa. Verokohtelut eri maissa poikkeavat merkittävästi toisistaan, siksi osaa kutsutaan veroparatiiseiksi jne.
Yksityisyrittäjät /omistajayhtiöt ovat oma lukunsa.
Esimerkkiaskelmassa on laskettu vain kotimaan kahden eri tuloluokan samoilla (asumis- ja elantokustannuksilla , jne.) kustannuksilla muodostuva kokonaisverorasitus, jossa on mukana välillisten verojen vaikutus kokonaisverorasitukseen. Tulos oli hämmentävä 14000 tuloista kokonaisverorasitua oli 69,9% ja 150000€ tuloista 56,18 % .
Eri asumis - ja kulutustottumuksilla verorasituserot voivat olla merkittävät. - jsth55
v.2013 olimme mieheni kanssa töissä molemmat saimme n. 2000 e/kk. joten käytettävissä oli 4000e/kk, sillä tuli kohtuu hyvin toimeen, savosta voi käydä risteilyllä Tallinnassa talvilomalla. Sairastuin syöpään ->sytostaatti lääkkeistä krooninen kipuoireyhtymä, tulot n.1000e/kk . viimevuonna maksukatto täyteen ja ylikin lääkkeissä ja taksikyydeissä. Mieheni kolme alinta selkänikamaa meni kasaan Oman tk lääkärin mukaan sairas, kelan lääkärin mukaan terve nyt tulot n.1000e/kk. Meillä on kaupungissa 3h+k ja kuivanmaan 1940-luvulla rakennettu (ei suvun) mökki. Ilmaiseksi pitäisi antaa kun muuttotappiokunta. Kahden asunnon menot, kaksi vanhaa autoa käytössä. Mihin töihin mieheni hakisi (ikä yli 55v.) uuden aktiivi työttömyyslain mukaan? En tiedä prosenteista! Mutta miten saada siedettävästi rahaa elämiseen. Mitä ikävää vielä nyky päättäjät keksivätkään mistä meiltä viedä rahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081665Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai901576Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä961488Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541394Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341362Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48892Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115880Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii414853Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai290824Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347809