Yhdysvallat julkaisi pelätyn ”Putin-listan” yli 200 venäläisoligarkista: Rotenbergit, Abramovitsh, Lavrov, Medvedev
Koko venäjän johto korroptoitunut
SBOSSS
20275
3Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Venäläinen mafiajohto on listattu.
Noilla nimillä löytyy lähes kaikki kansalta venäjän varastettu omaisuus ulkomaille sijoitettuna erilaisiin kohteisiin. Tavan Jevgeni ei voi unissaankaan kuvitella loiston määrää.
Sanokaa yksi poliitikko maailmassa joka ei ole korruptoitunut? Totta yksi löytyy, Donald Trump, tekee ilman palkkaa töitä.
Putinin valta perustuu siihen että hän antaa niiden oligarkkien rosvota vapaasti jotka eivät häntä pyri haastamaan. Korruptiotahan sekin on.
Jotka erehtyvät haastamaan Putinin pannaan vankilaan jollakin tekosyyllä.
Yhdysvaltain valtiovarainministeriön pakotteita valvova viranomainen Adam Szubin sanoi BBC:n Panorama-ohjelmassa, että Venäjän presidentillä Vladimir Putinilla on kokemusta todellisen varallisuutensa piilottamisesta. Panorama-ohjelmassa selviteltiin Putinin omaisuutta.
- Olemme nähneet, miten hän on rikastuttanut ystäviään, läheisiä liittolaisiaan ja jättänyt sivuun ne, joita ei pidä ystävinään käyttäessään valtion varoja, Szubin sanoi Panorama-ohjelmassa.
- Olipa sitten kyse Venäjän energiavarallisuudesta, valtion sopimuksista, niin hän ohjaa niitä henkilöille, joiden uskoo palvelevan itseään ja sulkee muut ulkopuolelle. Minun mielestäni tässä on kysymys korruptiosta, Szubin sanoi.
Szubinin mukaan Yhdysvaltain hallinto on ollut tietoinen asiasta vuosikausia. Yhdysvaltain keskustiedustelupalvelun CIA:n mukaan Putinin varallisuus oli vuonna 2007 noin 37 miljardia euroa.
- Hänen vuosipalkkansa on jotain 110 000 dollaria, mutta se ei anna oikeaa kuvaa hänen omaisuudestaan. Hän osaa kätkeä omaisuutensa, Szubin sanoi.
Szubinin kommentteja Panorama-ohjelmassa pidetään äärimmäisen voimakkaina ja suorina. Yhdysvallat ei ole koskaan aiemmin syyttänyt Putinia osallisuudesta korruptioon.
Katsoitteko aikanaan sen TV-dokumentin missä tuo nykymeininki nimettiin "kleptokratiaksi"?
Ei Venäjällä pääse nousemaan valtaan olematta korruptoitunut varas.
Epäsuosioon joutunut on sitten myös helppo syöstä ylhäältä annetusta vallastaan, kun ei tarvitse vaivautua keksimään tekaistuja syytteitä. ; )
Putlerin ongelma on, että joskus täytyy lopettaa tämä korruptiotouhu ja varastaminen. Miten sen hallitusti hoitaa menettämättä megalomaanisen varastetun omaisuuden mukanaan tuomaa yltäkylläisyyttä. Ei siinä auta vedota keksittyyn syytesuojaan, jos vallassa onkin oikeudenmukaisuutta edustavia henkilöitä. Ennuste on huono, jos kauniisti santaan. Kansa voi nousta mellakkaan.
Ugandan Idi Amin hilpaisi Saudi-Arabiaan viettämään leppoisia eläkepäiviä suistuttuaan vallasta.
Mutta kuka kehtaisi ottamaan vastaan Putlerin?
Kim Jong-Unin pulleiden käsivarsien puristuksessa on Putinin hyvä viettää elonsa lopun päivät.
Venäjän kansaa on kustu silmään ja pahasti,kansansortajille ja diktaattoreille on kautta historian käynyt loppujen lopuksi kylmät niinkuin tulee putinin kleptoratiallekkin käymään
Kansannousua odotellessa
Onkohan putlerille varattu eläkepaikka pohjoiskoreassa,ainakin tulee presidentin vaalessa hitonmoiset talkoot kun pitää täytellä äänestyslomakkeita kun moni jättää äänestämättä mutta siitähän on venäjällä jo kokemusta
Tämä osa Venäjän mustamaalauskampanjaa.Venäjän urheilijoiden dopingtapaukset saivat vapauttavan tuomion CAS:ssa.Paljon yritetään keksiä valheita Naton propagandan sylttytehtaissa.Samanlaisia listoja voi keksiä yhtä hyvin USA:n johdosta
Kleptorolleilla meni useampi päivä alkaa hommiin. No hyvää työväkeä on vaikea saada.
USA on mafian mätäpaise valtio.
Sieltä ei löydy mitään mikä tai missä ei ole mafian kytköksiä..
25.000 dollarin palkkio nostettiin 50.000 dollariin! Todista väitteet Hillary Clintonin lasten hyväksikäyttöön sekaantumisesta vääriksi - Wikileaksin dokumentit tukena.
Valeuutiset leviää
Yksityinen yhdysvaltalainen tiedusteluyhtiö Stratfor on julkaissut ennusteen maailman tulevaisuudesta viiden vuoden välein vuodesta 1996. Tuorein, tällä viikolla julkaistu ennuste povaa loppuvuosikymmeneksi vaikeita aikoja niin Venäjälle kuin Euroopalle.
Stratforin mukaan Ukrainan sota pysyy maailmanpolitiikan keskiössä vielä vuosia.
Raportti pitää epätodennäköisenä, että Venäjän federaatio selviää nykyisessä muodossaan vuosikymmenen loppuun asti. Ennusteen mukaan Venäjän kohtaloksi koituu sen energiaviennistä ja maailmanmarkkinoiden heilahteluista riippuvainen talous.
Raportin mukaan, kun Moskovaan johtava tulovirta tyrehtyy, keskushallinto ei pysty enää tukemaan paikallishallintoja samalla tavalla kuin aiemmin, mikä johtaa samankaltaiseen tilanteeseen kuin Neuvostoliiton hajotessa 1990-luvun alussa. Kun Moskovan ja syrjäseutujen väliset taloudelliset siteet murenevat, laita-alueet alkavat muodostaa epävirallisia ja virallisia autonomisia kokonaisuuksia. Turvallisuuspoliisi FSB on niin heikentynyt, ettei se enää pysty estämään Venäjän hajoamista, tiedusteluyhtiö uskoo.
Nakit ja perunasalaatit varattu