Viimeinen naula

Sampo Terho naulasi viimeisen naulan sinisten arkkuun. Näin kovasti en olisi uskonut edes sinisten kyykyttävän köyhää kansaa, päin vastoin olisin uskonut edes hiukan myötätuntoa kärsivimmälle osapuolelle, mutta ilmeisesti kokoomuksen kaverina omia (entisiä) saa potkia päähän mielin määrin, valitettavasti!
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/ministeri-sampo-terho-tyottomia-koskevaa-aktiivimallia-ei-peruta-kyse-poliittisesta-operaatiosta/783482/
28807
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Niillä on jonkinlainen diili, jonka mukaan sinisille järjestetään veronmaksajien piikkiin suojatyöpaikka kun ne väistämättä putoavat seuraavissa vaaleissa.

Tai vaihtoehtoisesti Terho kuuluu niihin älyköihin, jotka piipunsuusta tiirailevat asetta tarkastaakseen onko se ladatu.

1Äänestä
  • Kokomustan hillotolpan naaliinsa ottaneet Soini, Elo ja Terho väittävät että työttömät ja työläiset eivät pidä Aktiivimallia huonona, ja että AY-liike ja SDP sekä vasemmisto käyttävät Aktiivimallin kumoamista vaativaa 140 875 ihmisen allekirjoittamaa kansalaisaloitetta poliittisena aseena. Jo on mies pihalla. Rötösherrojen metsästäjästä tuli itse rötösherra joka kiusaa kansaa muiden riistäjien tapaan kokoomuksen ja kepun renkinä ja syntipukkina. Sipilän ja Urpon julkikuva pysyvät puhtoisina kun Smurffit ja Vartianen ottavat osumat vastaan eturintamaan laitettuina pelleinä.

    140 875 kannatusilmoitusta kerännyt kansalaisaloite on hillotolppaan tukehtuneesta Timo Soinista muka AY-liikkeen ja vasemmiston salaliitto. Smurffitontuille foliopipot päähän!

    Äänestä

Milloin äärioikeisto on ollut pienen ihmisen asialla.

1Äänestä
  • Silloin ennen eduskuntavaaleja Soinin perussuomalaiset lupasivat monia hyviä asioita meille silloisille kannattajille, mutta sitten menivät hallitukseen ja pettivät meidät äänestäjät todella törkeästi. Tämän seurauksena Halla-aholaiset saivat puolueen haltuunsa, mikä oli aivan oikein pettureille. Itse en voi kannatta niin persja enkä sinisiä tuon episodin jälkeen.

    Äänestä

  • Mittari -täynnä kirjoitti,Vasemmisto lupasi kauniita sanoja ennen vaaleja Paavo Arhinmäki sanoi että porvarihallitukseen ei lähdetä lähdettiin kuitenkin leikkaamaan lapsilisiä kurmootettiin köyhää niin ettei mikään hallitus ole koskaan tehnyt näin Vasemmmisto sai purkaa keiken kiukun maamme vähäosaisiin ikinä älkööt kukaan joka näitä pettureita äänestää.

    Äänestä

  • Vapauttaessaan kommunistien ylläpitämistä vankiloista sinne teljetyt mielipide vangit ja uskovaiset.

    Äänestä

Milloin kukaan on ollut ihmisen puolella. Saatanan tunarit.

1Äänestä

Poliittiset ruumiit joutaa sinne arkkuun.

1Äänestä

Todellakin, viimeinen naula sinisten arkkuun, ovat täysin kokoomuksen kynnysmattona. Eikö edes Terho älyä kuinka heitä kyykytetään, tuolle nauraa jo naurismaan aidatkin.
No, siniset liukenee kokoomukseen ja keskustalaisiin seuraavien vaalien jälkeen.
Terholla olisi ollut ykköspaikka seuraavien vaalien jälkeen jos olisi jäänyt perussuomalaisiin, mutta parempi näin- tulipahan näyttäneeksi todellisen kieroutensa.

1Äänestä
  • Näistä sinisistä ministereistä tulee jokaisesta entisiä politikkoja seuraavien vaalien jälkeen. Joku saattaa saada sopeutumiseläkettä, mutta poliittinen ura on ohi. Soinille saattaa löytyä joku suurlähettilään virka, mutta ei muille.

    Äänestä

Sinisillä ei ole hallituksessa minkaanlaista sanavaltaa.Kaikessa on toimittava kokoomuksen ja keskustan määrämällä tavalla sekä tuettava muiden hankkeita.
He ovat Sipilän ja Orvon panttivankeja.Milloin tahansa heidät voidaan heivata hallistuksesta. Tämä on sinisten misterien poliittinen kuolema ja siniset kansanedustajat loikkivat kepuun ja koomukseen ennen eduskuntavaaleja

Äänestä

Nyt on hallituksessa niin oikeistolainen porukka, että onkohan koskaan sodanjälkeisessä Suomessa ollut? Ensin on kokoomus, siitä oikealla on Sipilän keskusta ja kaikkein oikeammalla on sitten Sampo Terhon siniset. Luuleeko Sampo Terho, että oikealla olevat ihmiset luopuvat kokoomuksen kannattamisesta?
Oikealla ei ole tilaa Sipilän kepulle eikä Terhon sinisille. Kokoomuksen kannatusluvut sen todistavat.

Äänestä

Takiaispuolue kuolee jo alkuvaiheessa.

Äänestä

Meillä ei ole enää muuta mahdollisuutta kuin kaikkien äänestää perussuomalaisia. Saadaan edes osa noista kansantappajista pois eduskunnasta ja hallituksesta. Ei tilanne enää huonommaksi voi mennä, toivotaan vaan, että nuo kokoomuksen roopeankkonen äänestäjätkin tulevat viimein järkiinsä. Nyt protestivaalit pystyyn. Ja persut: lakatkaa sekoilemasta, teitä tarvitaan!

Äänestä

Yritin+olla+optimistinen+sinisten+suhteen.+Olisi+toivottavaa+että+suomessa+olisi+myös+muita+maahanmuuttoon+terveen+kriittisesti+suhtautuvia+puolueita+kuin+perussuomalaiset,+vastustaahan+80%+suomalaisista+yletöntä+maahanmuuttoa/pakolaisuutta.+Sinisistä+ei+tällaista+puoluetta+tule.+Puolueella+ei+ole+mitään+omaa+sanavaltaa+mihinkään+vaan+kuten+täälläkin+monet+todenneet,+ovat+pelkkiä+kokoomuksen+apupoikia.Persuja+tuskin+tulen+koskaan+äänestämään,+sen+verran+vastenmielistä+porukkaa+puolue+täynnä.

Äänestä
  • Kansalaispuolue on vastaus suomalaisten etsiskelyyn sopivasta puolueesta.

    Persuissa on sitä samaa väkeä kuin muissakin puolueissa. Kun puoli miljoonaa ihmistä äänesti persuja viime eduskuntavaaleissa, niin siihen mahtuu vaikka ketä.

    Näyt unohtavan, että suomessa on vaalisalaisuus, ei tarvitse kertoa, ketä äänestää.

    Luulenpa, että nykyiset persut ovat seuraavien eduskuntavaalien voittajia. Petturit lähtivät, jäljelle jäivät aidot suomalaisen asiaa ajavat henkilöt.

    Kannattaa pyrkiä jäseneksi puolueeseen ja sitä myöten vaikuttamaan asioihin.

    Äänestä

Tärisevän kovaa politiikkaa!

Äänestä
  • Puolueen kyltti ei pysynyt kädessä, pysyykö puheenjohtajan nuija?

    Äänestä

Tämä hallitus pelaa viisasti nyt, kun siihen on mahdollisuus. Vain loikkarit ovat eturintamassa aktiivimallia puolustamaassa. Missä ovat "oikeat" ministeit? He pitävät julkisuuskuvansa erossa koko asiasta. Variainen, lokkari oli tv:ssä A-studiossa ja Senaatintorin mielenosoituksessa. Loikkari Terho oli kuin Ikl:n politrukki kun esiintyi hallituksen puolesta tv:ssä.

Äänestä
  • Kiky-sopimuksessa sovittiin eyyä työttömyysturvaa ei heikennetä. Terhon mielestä sopimusta ei rikottu, koska työttömyysmenot eivät kasva kun työttömyyskorvausta pienennetään ja työvoimavirkailijoiden palkkausta lisätään. Melko erikoinen tulkinta mielestäni.

    Äänestä

  • Ps. eli Terhon mielestä työttömyysturvaan ei kosketa, koska valtion työttömyysmenot eivät vähene eivätkä kasva kun työttömyysturvaa pienennetään ja ne rahat siirretään työvoimavirkailijoiden palkkaamiseen.

    Äänestä

  • vakavalla.naamalla kirjoitti:

    Ps. eli Terhon mielestä työttömyysturvaan ei kosketa, koska valtion työttömyysmenot eivät vähene eivätkä kasva kun työttömyysturvaa pienennetään ja ne rahat siirretään työvoimavirkailijoiden palkkaamiseen.

    Tuohon kohtaan minunkin huomioni kiinnittyi. Helvetin p**kel**n pettäjäsiniset siat.

    Äänestä

  • Hallituksen hallitseman budjetin näkökulmasta siihen ei kosketa, mutta työttömien näkökulmasta siihen kosketaam. Terhon mielestä siihen ei kosketa.

    Äänestä

Aktiivimallin leikkauksista lähtee valitus Euroopan neuvostoon, sieltä on tullut jo vaatimuksia aikaisemmin Suomelle:

Euroopan neuvoston sosiaalisten oikeuksien komitea moittii Suomen sosiaaliturvaetuuksien vähimmäistasoa riittämättömäksi.

Komitea tarkasteli muun muassa toimeentulotuen, sairauspäivärahan ja työmarkkinatuen tasoa suhteessa suomalaisten keskituloon. Komitea katsoo päätöksessään, että kansalaisten minimitoimeentulon taso on Suomessa liian matala.

Päätös merkitsee, ettei Suomen perusturvan taso täytä Euroopan neuvoston sosiaalisen peruskirjan vaatimuksia.

Äänestä
  • Kansakin pitäisi päästä tuhansien eurojen/kk sopeutumiseläkkeelle kun työt loppuvat, kuten "kansan"edustajat. Kansan työttömyyskorvaus on nettona 518e/kk, ja siitäkin vielä vähennetään aktivointirangaistuksella mikäli ei itse työllistä itseään. Ex-kansanedustajia ei aktivoida, ja he voivat jatkaa ruhtinaseläkkeellään vanhuuseläkkeelle asti.

    Äänestä

Siniset on Suomen politiikassa ja historiassa joukko joka jää historiaan ikuisikisi ajoiksi.

Äänestä
  • Surullinen tapaus. Ainoa lohtu on se, että poistuvat poliittisesta kentästä näköpiirissä olevana ajankohtana. Ja sekin on liian myöhään.

    Äänestä

Sininen mätä pursuaa korkeintaan kevääseen 2019 asti. Sitten tuo Juudasten juonittelema painajainen onneksi loppuu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Täysin-käsittämätöntä kirjoitti:

Sampo Terho naulasi viimeisen naulan sinisten arkkuun. Näin kovasti en olisi uskonut edes sinisten kyykyttävän köyhää kansaa, päin vastoin olisin uskonut edes hiukan myötätuntoa kärsivimmälle osapuolelle, mutta ilmeisesti kokoomuksen kaverina omia (entisiä) saa potkia päähän mielin määrin, valitettavasti!
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/ministeri-sampo-terho-tyottomia-koskevaa-aktiivimallia-ei-peruta-kyse-poliittisesta-operaatiosta/783482/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu