Oma TUNING korjaamo

Elikkä paljon ollut mietteitä omasta vähän normaalista poikkeavaa tuning korjaamoa? Elikkä jossa olisi ns perus korjaukset yms mutta lisäksi maalauksia,korin muokkausta, moottori kehitystä(tehoja ja kestävyyttä yms) ja paljon kaikkea pientä tuningia myös ja mahdllisesti myös raskaihin kalustoihin? Vähän selaillut niin ei oikeastaan pahemmin sellaisia korjaamoja suomessa ole? Minkäköhän laisen vastaanoton tämä saisi ja olisiko se kannattavaa
3869
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kuulostaa hyvältä idealta ja tllaiselle voisi olla kysyntää. Ongelmana on, että hintataso pitäisi pystyä pitämään alhaisena, koska asiakaskunta on tod. näk. teineistä nuoriin aikuisiin. Jotta idean pystyisi toteuttamaan kunnolla, tarvitaan melkoiset investoinnit tiloineen ja maalaamoineen puhumattakaan nyk. autoihin tarvittavista mittalaitteista.

Äänestä

Tähänastisten tietojen perusteella loistava ajatus.
Tuollainen toiminta vaatisi käytännössä autoalan koko korjaamokaluston ja sille riittävät tilat maalausta myöten. Sanotaan vaikka, että 1,5 miljoonalla saisit ovet ehkä auki ja kuluja sitten kuukausitasolla palkat mukaanlaskettuina vähintään 20-30 tuhatta, Jos vuokratilat, niin ovet aukeaa puolella miljoonalla, mutta kk kustannukset nousevat ainakin 6-7 tuhatta.
Edelliset arviot ovat täysin hatusta repäistyjä, mutta kertovat kuitenkin investointien suuruusluokan.
Asiakkaina sitten persaukiset nuoret ja aloittelevat kuorma-autoilijat, joilla osamaksu lappuja valmiiksi lattiasta kattoon.
Ja työstähän maksetaan yleensä Suomessa huonosti. Eli palveluiden hinnoittelu kilpailukykyisesti vaatii aikamoista pelisilmää.

Kaikesta huolimatta tämäntyyppisiä yrityksiä on Suomessa perustettu. Ja osa niistä on jäänyt henkiin ja tekevät ihan kannattavaa liiketoimintaa.

Äänestä

Katso esim. Triangle-motor osviittaa.
Eivät taida tehdä tuningia vaan työtä ja taitoa vaativaa entisöintiä, mutta jollakin tasolla vertailukelpoista autobisnestä kuitenkin.

Kaikki asiantuntemusta ja taitoa vaativa työ maksaa suomalaisin työn sivukuluin järjettömästi loppuasiakkaalle, joten tarkkaa miettimistä vaatii keksiä sopiva kategoria ja maksukykyinen kohderyhmä sille muutenkin kalliiden autoilukulujen Suomessa.

Mutta kannustan ehdottomasti ja vilpittömästi yrittäjyyteen.
Tarpeeksi asiakaspohjaa pitää olla, muuten ei investoitiin kuitenkaan kannata riskeerata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mietteliässs kirjoitti:

Elikkä paljon ollut mietteitä omasta vähän normaalista poikkeavaa tuning korjaamoa? Elikkä jossa olisi ns perus korjaukset yms mutta lisäksi maalauksia,korin muokkausta, moottori kehitystä(tehoja ja kestävyyttä yms) ja paljon kaikkea pientä tuningia myös ja mahdllisesti myös raskaihin kalustoihin? Vähän selaillut niin ei oikeastaan pahemmin sellaisia korjaamoja suomessa ole? Minkäköhän laisen vastaanoton tämä saisi ja olisiko se kannattavaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu