tuntuu lihavalta, olenko?

toiveikaslaihtumaan

eli oon 14v painan 57 joon 166 pitkä. saan ajoittain ahmimiskohtauksia, ja sitten syln päiviä 800-900 kalorilla. laihtuuko tolla määrällä ja olenko lihava? oksentelen välillä ahmimisten jälkeen mutta aina ei pysty jos perheenjäsenet kotona. haluaisin laihtua edes 54 kiloon. jos paastoan niin laihdunko?

4

766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • järkeäpäähän

      Syö tasaisesti, terveellisesti ja monipuolisesti !
      Noilla älyttömillä laihdutuspäivillä ja oksentamisilla varmistat ja pohjustat vain sen että sinulla tulee olemaan pitkään paino-ongelmia ja muitakin ongelmia, jos ymmärrät mitä tarkoitan ?

      Ainoa mikä takaa sopivan painon ja terveen kropan ja pään koko elämän ajaksi on normaalisyöminen !

      Mikä ihme lapsia vaivaa ?! Eikö vanhemmat välitä mistään ?
      Ei anorektinen ulkonäkö mitään onnea takaa !

    • 29vsyömishäiriöinen

      et ole todellakaan lihava! kärsit selvästi syömishäiriöstä kun oksentelet ja saat ahmimis kohtauksia, kannattaa mennä terveyden hoitajan juttusille ennenkuin asia käy yhtään vakavammaksi! syöt liian pienen määrän, ainakaan alle 1200 kalorin ei saisi mennä sillä keho menee ns.säästöliekille ja silloin paino ei enää putoakaan ja keho vaan kärsii. muutenkin sun iässä on tärkeää että aivot saa tarpeeksi energiaa, voi tulla pysyvää haittaa esim. muistiin, keskittymiseen ym. muista että olet riittävä ihminen juuri tuollaisena ja painosi on täysin ok! voisit painaa 10kg lisää ja olisit silti normaali painoinen :) tsemppiä!

    • love4ubby

      Syö reilusti enemmän ja puhu jonkun kanssa oksentamisestasi ja ahmimiskohtauksista <3 et ole lihava

    • Tsemppiä siihen että saat oksentelut ja ahmimiset kuriin. :) Ehdottomasti laihdut jos paastoot mutta kannattaa miettiä voisko se paastoaminen johtaa johonkin kierteeseen missä jumitat paastoamisen ja ahmimisen välillä. :(

      Pakko vielä lisätä aikasempien kommenttien takia että säästöliekki on vaan myytti eikä se paino lopeta putoamista jos syöt tosi vähän kaloreita pidemmänkin aikaa se loppuu vasta kunnes ei ole mitään mistä pudottaa. Toki saattaa tilapäisesti jumittaa ja se on ihan luonnollista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      113
      4862
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3523
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2430
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1548
    5. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      40
      1413
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      23
      1312
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1222
    8. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1108
    9. 165
      1089
    10. Olen oikeasti aika mukava

      Vaikka itse sanonkin. Tunnemyrsky sekoitti mieltä silloin ja annoin aika kahjon kuvan itsestäni.
      Ikävä
      22
      1027
    Aihe