56-vuoden aikana en muista, että Helsingissä olisi ollut vastaavaa lumimyräkkää kuin nyt. Lunta on tullut paljon ennenkin, mutta tuuli on nyt huima. Jouduin pysähtymään kadulla, kun en päässyt eteenpäin ja ei pystynyt hengittämään tuulta vasten.
Kaikkien aikojen MYRÄKKÄ Helsingissä
painajaismaista
39463
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Tänään tulee ruumita, kun lumeen tottumattomat mamu kuskit liukastelevat bussinsa kanssa.
On niitä ollut, sinusta on vain tullut vanha ja heikko.
Täsmälleen näin ! vuosihaarukassa 2009- 2012 tuli yhtenä vuonna (2010?) niin paljon, että mm. Kivikon lumenläjitysalueella lahden moottoritien ja kehä1:n risteyksen koillispuolella oli parhaimmillaan noin 7-10 m korkea lumipatja, jonka päällä kaivinkone tasotteli kuorma-autojen tuomia lumikasoja !
Tänään, tuolla samaisella alueella on tuo juuri satanut noin 10-15 cm lumikerros, ei muuta.
PS, se on ennätyksellistä, että noin 20 cm tammikuun 18. päivän jälkeen satanut lumi SULI kokonaan tässä hesan alueella ja tämän myräkän lumi on nyt sitä "uutta" lunta.
Veikkaan, että nyt ei enää sula, sillä vuoden keskimääräisesti Kylmin aika on käsillä.
ja huomenna lisää. samaan aikaan lakon takia kaupunkiin tulee paljon kokemattomia kuskeja omilla autoillaan. luvassa on täysi liikennekaaos.
Hyvä kun vaihteeksi hesalaisetkin saavat tuntea mitä on talvi. Oppivat kunnioittamaan ehkä paremmin maalla asuvia, tai sitten ei.
Tarkemmin sanottuna oppisivat kunnioittamaan syrjäseuduilla ja pohjoisemmassa asuvia, joille nämä olosuhteet ovat tuttua tervaa.
Ei täällä maallakaan lumesta ole mitään muuta kuin harmia. Suuri osa meistä maalla, erityisesti kainuussa ja lapissa asuvista, valittaa tosin ympäri vuoden melkein joka asiasta.
Eikö se riitä, että me pumppaamme sinne rahaa vuodesta toiseen huimia määriä. Mitä kunnioitusta vielä lisää vaaditaan.
Kuka pumppaa kuka ei. Ilman maaseudulla asuvia, te kuolisitte ainakin nälkään.
Te teette itsenne naurunalaisiksi tuollaisilla luuloilla, että muka pumppaatte rahaa maaseudulle. Mitä te onnettomat söisitte, jos maaseutua ei olisi. Samoin teiltä loppuisi työt, jos kaikki virastot siirrettäisiin muualle Suomeen.
Ei betonibunkkereissa asuville sellainen juolahda mieleen. Siellä kun on niin kova sykekin tuolla kaupungin hulinassa, että tällaiset asiat ei mietitytä. Ruokakin tulee kaupasta tai tehtaasta, ja sitä rataa.
Tämä on sitä presidenttien mainostamaa kasvihuoneilmiötä. Ei tarvihe muuttolinnun turhaan räpytellä matkalla etelään, kun pohjatuuli ulvoo.
4-veto Mersu kulki hyvin lumihangessa kun piti mennä keskustaan hankkimaan Runebergin torttuja.
Luonto äitikin itkee salen voittoa. Ois aihetta tutkia ATK nörttien osuus..
Nythän tuo myräkkä tuli tänne, oliko se nyt säätietojen mukaista.
Palstan metereologi vastaa:
Joo.
No täällä Savossa tuulee navakasti ja pakkasta on -10 astetta eikä sada tai tuiskuta lunta.
Että silleen.
Täällä Savossa on kunnon lumipyry ja 7 astetta pakkasta. Tarkoitat varmaan Somaliaa, joko olet siellä.
Eipä ole ihme, että kaupunkimaasturit ovat niin suosittuja.
Eioo helsingin lentokentän lumitöistä ollut uutisia, homma näköjään hoituu!
Tämä on ihan normaalia, tai oli ainakin noin 1960-70 -luvuilla. Muistan monta tällaista myräkkää. Viimeisin oli 1981, jolloin lunta tuli Espoossa yli 30 cm kerralla. Muistan se hyvin, tein lumityöt. Myös parina talvena 2010-luvun alkupuolella myös sateli kerralla paljon ja niitä kertoja oli muutama. Talon katollakin lunta oli vyörärölle saakka.
"Talon katollakin lunta oli vyörärölle saakka. "
Mitä ihmettä sinä hullu teit siellä talosi katolla? Jos haluat saada rikkinäisiä tiiliä ja kengän astumisen alta vuotamaan alkavia peltikaton saumauksia, niin mene ihmeessä talosi katolle kolaaman lumia pois.
Suomessa ei ole lossannut AINOANKAAN pientalon katto ainakaan viimeisen 40 vuoden aikana.
Pölvästit pientalojen omistajat hätääntyvät, kun tulee metri lunta katolle. Antaa tulla vaan, pientalojen (OK,paritalo, rivari) katot kestää vaikka tulisi 1.5 m kerros lunta.
Katolla kiipeilemällä kolan tai lapion kanssa rikkoo helposti vesikattonsa tiiviyden.
Kafferikiitäjä parat pulassa kun lumihirviö iski.
Kafferikiitäjistä saisi hyviä aurauskeppejä tienvarsille.
Täällä vajaa 100 km Helsingistä luoteeseen ei lunta ole juuri tullut, mutta tuulee kyllä.
Mamu kuski ei bussissa saanut autoa liikkeelle liikennevaloista. Sitten käveltiin.
Bussi ajoi päin punaisia melkein päin autoani, nämähän on hengenvaarallisia.
Minä juon nyt kossua ja huomenna lakkoilen.
Mäkin oon päivän lakossa ja hesalaiset luulee, että päivässä kaupoista loppu syötävä saatava ja kuollaan nälkään.
Jos ja kun olette YTK:n jäseniä niin ei tarvitse lakkoilla, en minäkään aikoinaan kun oli paljonkin lakkoja.
Ne viime aikojen Suuret Limitalvet Suomessa olivat 2010, 2011, 2012 ja 2013. Silloin oli lunta eteläisessäkin Suomessa 70 cm verran.
Tämä nyt tullut hentoinen 25 cm lumikerros ei ole mitään noihin muutaman vuoden takaisiin talviin verrattuna.
Lapissa sataa aina sen metrin verran kun sinne ei ole edes ilmastonmuutos vielä ylettänyt. Mites on jokos sieltä riekot ja kiirunat on ammuttu sukupuuttoon ja kuinkas ahmat voi?
Täällä Hellun laitamilla on ihan tavallinen talvikeli. Joku hiutale päivän mittaan, pieni tuulen vire, lauha sää.
Maailmantila tällä hetkellä.
Kuumimpia paikkoja:
40° Mariental, Namibia 36° Upanema, Brasilia 30° San Lorenzo, Honduras
Kylmimpiä paikkoja:
-40° Kugaaruk, Kanada -34° Sofiysk, Venäjä -30° Guovdagæino, Norja
Suomessa:
Lämpimintä klo 17.20
2,9 °C Nyhamn
Kylmintä klo 17.20
-31,3 °C Utsjoki Kevo Kevojärvi
Kylmät oikeistotuulet puhaltavat...
Montako kertaa lienee sale maininnut puheessaan Suomen?
Kyllä se on ihmeellistä tämä kasvihuone ilmiö kun täältä etelä Suomesta joutuu menemään lappiin tai itäsuomeen lumenperässä!
Huolestuttavalta näyttää, nähdäänkö etelässä enää lainkaan lunta? Fiskarsin kolatehdas tekee konkurssin?
Kenen latuja hiihdät? Kenen sukset kestää? Kuka on heikoin lenkki?
Nyt erottaa harvinaisen hyvin MATUT täällä itäsuomessa lumipenkasta.
Nehän ovatkin aurausmerkkeinä tämän uuden aktiivimallin mukaan, tosin sillä erolla että tekevät 24 tunnin vuoroja katkeamatta.
Hirmuista on lumentulo myös Vt-6 laidalla, kaidalla. Kolasin isovanhempien pihasta ainakin 8 sentin lumikerroksn. Kevyttä oli.
Räkä Räigberi keskeytti vaihteeksi Katalooniassa. Korskuva ori alkoi yskähtelemään.