Kertokaa kansanihmiset

Auttakaatietämätöntä

Millainen ihminen on mielestänne vauras ihminen.
Mitä siihen vaaditaan?

Itse en ymmärrä kuinka rikkaus määritellään materialisesti.

Pistäkää jotakin faktoja. Onko se velattomuus tai auto tms.

14

2316

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vähänapuja

      Onko se velaton morsiuspuku ja polkupyörä kukaties?

    • netonnetonnetto

      Mielenkiintoinen kysymys.

      Jos ajatellaan, että kaikki, jotka eivät ole köyhiä ovat varakkaita, niin EU:n määritelmän mukaan suomessa varakas olisi jo noin 1100 nettokuukausituloilla. Eli tuota vähemmän tienaavat ovat köyhiä. Köyhyysrajan yläpuolella nippa nappa elävät tuskin tuntevat itseään vauraaksi, joten tämä määritelmä ei toimi.

      Nettorahoitusvarallisuus on yksiselitteinen luku, mikä on monella meillä negatiivinen, koska siihen lasketaan velat, muttei kiinteää omaisuutta, kuten asuntoa ja autoa, mutta tämäkään ei oikein päde, sillä velattomalla henkilöllä, jonka taskusta löytyy euro on jo positiivinen nettorahoitusvarallisuus, vaikka tuskin tuntee itseään vauraaksi.

      Nettovarallisuus, mitä suomessa usein käytetään perustuu aina arvioon esim. asunnon arvosta ja voi mennä pahasti pieleen. Tilastokeskus tätä kuitenkin tilastoi ja sieltä voi poimia lukuja.

      Joitain vanhoja tilastoja katsottuani päätän, että kotitalous, jonka nettovarallisuus on yli 110000 euroa on vauras. Rikas on nelinkertaisella nettovarallisuudella.

      Väittäkää joku jotain muuta.

      • tiivistetysti

        Kotitalouden nettovarallisuus ei kerro yksittäisen henkilön varallisuudesta, eikä omassa käytössä oleva omistusasunto tee vauraaksi, tai rikkaaksi, kaikkein vähiten auto. Ei myöskään suuret palkkatulot, palkkatulo on enemmänkin työväestön tulomuoto.

        Vauraalla ihmisellä pitäisi olla pääomatuloja vähitään sen verran, että niillä tulee toimeen, silloin on riippumaton ja itsellinen, eikä kukaan pysty kyykyttämään taloudellisesti. Pääomatulojen lisäksi kaikki materiaaliset tarpeet tyydytetty ja velattomuus.

        Rikas on enemmän suhteellinen käsite, rikkaalla on enemmän mitä on järkevää omistaa ja mitä ihminen tarvitsee.


      • LukujaSuomesta

        Joitain vanhoja tilastoja katsottuani päätän, että kotitalous, jonka nettovarallisuus on yli 110000 euroa on vauras. Rikas on nelinkertaisella nettovarallisuudella.

        Mistä moisen luvun tempaisit Vauras ja rikas ovatkin eri lipun alla?

        Tarkoitatko 440.000 netolla olisi rikaskin? Ilman lainoja siis nettovelton.


      • Riippuuajattelutavasta

        Laskisin rikkaaksi miljoonan omaisuuden. Tavallistahan on 500.000 omaisuus.


      • Tavaraakaikilla
        tiivistetysti kirjoitti:

        Kotitalouden nettovarallisuus ei kerro yksittäisen henkilön varallisuudesta, eikä omassa käytössä oleva omistusasunto tee vauraaksi, tai rikkaaksi, kaikkein vähiten auto. Ei myöskään suuret palkkatulot, palkkatulo on enemmänkin työväestön tulomuoto.

        Vauraalla ihmisellä pitäisi olla pääomatuloja vähitään sen verran, että niillä tulee toimeen, silloin on riippumaton ja itsellinen, eikä kukaan pysty kyykyttämään taloudellisesti. Pääomatulojen lisäksi kaikki materiaaliset tarpeet tyydytetty ja velattomuus.

        Rikas on enemmän suhteellinen käsite, rikkaalla on enemmän mitä on järkevää omistaa ja mitä ihminen tarvitsee.

        Tuosta samaa mieltä. Jos on tavaraa, mutta tavaltahan ei itsestään ole minkään arvoista.


    • taloud.vapaus

      Varakkaana voinee pitää taloudellisesti vapaata, joka ei ole pakotettu palkkatyöhön.
      Joka ei tietenkään tarkoita yhteiskunnan tukien vaan omien tulojen varassa elämistä, mitä ne kenelläkin sitten voivat ollakaan - palkkatöitäkin toki, muttei siis "pakosta".

      Euromäärä vaihtelee sitten kulutuskäyttäytymisen perusteella paljonkin, mutta melko pienilläkin tuloilla pystyy elämään laadukasta - vaurasta - elämää, jo jättämällä päihteet yms nautintoaineet pois.
      Kuluttaminen ei ole vaurautta, vaikka se vaurautta vaatiikin. Tosin halpakrääsän täyttämässä maailmassa se ei sitä vaadi edes kovin paljon.

    • olivaintili933e

      Nippu kunnossa.
      Aamusella radirockista kuulun että kaikilla pitää olla 6 kk menoja vastaavat rahat pankissa eli itse katsoin että velkoihin menee 1000 e ja muuhun ruokaan ja elämiseen minimissään 450e yms. että siinä sitä niukkuutta olisi kun ei ole tillä 10 000 euroa.

    • Eräskinkysyjä

      Hankala kysymys mieltää rikkauden raja arvoja.

    • Selittäjäesiin

      Rikkauden ontologinen kysymys yhä selvittämättä. Kuka selvittää?

    • StingSavoosta

      Selittäjä vastaa: Kun rahaa on ei tarvitse miettiä ontologista puolta lainkaan
      Pelkästään Cash ja King auttavat kun nälkä tulee. Menet vain kauppaan ja tyhjennät kaupan. Näin meillä suur-Savossa.

    • SAVONAITOTUTKIJA

      Savossa rikas on riehakas rock henkinen aito tutkija. Tutkin ihan joka päivä.

    • Tutkijavastaa

      Tutkin jääkaappia sen sisältöä pääosin.

    • dfgdgfdggfdgd

      Vauraus on suhteellinen asia eikä tuohon ole tarkkaa vastausta. Jos verrataan kehitysmaihin, käytännössä kaikki suomalaiset ovat vauraita. Jopa pitkäaikaistyöttömät, vaikka se ei siltä heistä tunnukaan.

      Monet tuntevat itsensä köyhäksi, vaikka asuvat isossa talossa ja ajavat uudella autolla. Toki nämä on yleensä ostettu velaksi, mutta ei muualla maailmassa kukaan köyhä (tai edes keskituloinen) asu isossa talossa ja aja uudella autolla (jopa vanha käytetty auto on vaurauden merkki useissa maissa).

      Sitten on miljonäärejä, jotka eivät pidä itseään vauraina. Totuushan on, että jopa miljardien omaisuuden voi tuhota helposti, joten aina on syytä pitää itseään köyhänä. Eli sellaista rahamäärää ei olekaan, joka riittäisi kaikkeen.

      Yleensäkin puhuttaessa köyhyydestä ja rikkaudesta verrataan aina rahamäärää naapureihin, ystäviin, sukulaisiin jne. Jos naapuri on rikas, tuntee aina itsensä köyhäksi, vaikka olisikin rikkaampi kuin 99% suomalaisista. Miljonääritkin voivat vertailla vielä rikkaampiin ja tuntea itsensä köyhäksi.

      Tätähän on tutkittukin, esimerkiksi ihmiset kuvittelevat tulotasonsa olevansa riittävä, jos palkka nousisi 50% täysin alkupalkasta riippumatta. Oikeassa elämässä siis vaikka palkka nousisikin 50%, kulutus nousee samalla sen verran, että palkka ei enää riitäkään ja taas halutaan lisää tuloja. Tätä kutsutaan elintasoinflaatioksi ja siksi useimmat eivät tunne itseään koskaan vauraiksi, oli heidän tulotasonsa sitten mikä tahansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      152
      4537
    2. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      196
      3238
    3. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      107
      2829
    4. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      30
      2796
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      145
      2752
    6. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      41
      2131
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      55
      2005
    8. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      13
      1967
    9. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1875
    10. Olet ainutlaatuinen

      Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain
      Ikävä
      38
      1139
    Aihe