Asbestiongelmia Kotekolla
Kunnanhallituksessa epäiltiin, että Kotekon lattiakorjauksissa on käytetty asbestin.
Ei tarvitse epäillä. Kyllä kunnassa pitäisi tietää, mitä omassa kiinteistössä on tehty.
Iikkoonlinnassa kaikissa luokissa oli laattialaattojen alla asbestia, kun tiloja korjattiin
Kunnanhallituksessa epäiltiin, että Kotekon lattiakorjauksissa on käytetty asbestin.
Ei tarvitse epäillä. Kyllä kunnassa pitäisi tietää, mitä omassa kiinteistössä on tehty.
Iikkoonlinnassa kaikissa luokissa oli laattialaattojen alla asbestia, kun tiloja korjattiin
Vastaukset 26
Vanhimmat
Sedulaiset voisi vaatia korvauksia, jos on asbestia käytetty, muttei kunnan asiakirjoista löydy mainintaa
Pirttikosken sisäpiiristä kerrottiin että asia haluttiin piilotetaan, ei rikollista, asian vain ”haudattiin”... kunnan insinöörin neuvosta. Tätä on tietysti mahdoton todistaa. Normaali käytäntö, kunnan virkamiehetkin ei ikinä vastuullisia. Vastuu delegoidaan kaverin OY:lle, kaikki nauraa veronmaksajille. Oy kaatuu tarvittaessa.
Asbestin käyttö ei ole epäily, vaan tieto, mikä myös KH esityslistalla ilmoitetaan ? Miksi näitä valeuutisia aina levitetään ?
Hyvä kun tunnustetaan yli 10 vuotta sitten tehdyt asbestikorjaukset.
Onko kouluterveydenhoito tutkinut oppilaiden altistumista
asbestille
Mikä valeuutinen. Onko kunnanhallituksen pöytäkirjassa perättömyyksiä?
Valeuutinen : Pirttikosken sisäpiiristä kerrottiin että asia haluttiin piilotetaan, ei rikollista, asian vain ”haudattiin”... kunnan insinöörin neuvosta.
2e tarjottu
Koska asbestin käyttö on kielletty?
Kotekolla koulutettiin Ilmajoen kunnan ohjauksessa korjausrakentajia
Herrala, Rouvala
Mitäs se asbesti rakenteissa haittaa? Silloin se haittaa, kun sitä puretaan ja tulee pölyä, muuten siitä ei ole mitää haittaa.
Totta tuokin, mutta kai siellä jotain remppaa pitää tehdä, jos rakenuksella vielä jotain käyttöä on....
Asbesti aiheuttaa syöpää.
Kaikkia ongelmia on odotettavissa kun on
niin paljon epäpäteviä pomoja joka puolella.
Varsinkin rakennuspuolella.
Joo ja purkutöissä henkilöillä on suojavarusteet, niin sitä syöpää ei tule. Luuletko että samaan aikaan, samoissa tiloissa joku opiskelee? Nämä rempattavat alueet katsos eristetään, niin paskan leviäminen estyy, helppoa eikö totta:)
Jopa joo. Muistan, kun koululla katto vuoti. Tuli talvi ja pakkaset. Laattialaatat kohoilivat ja irtoilivat itsestään. Meitä poikia syytettiin laattojen tahallisesti irti potkimisesta.
Taisimme potkia vahingossa myös laattojen alla ollutta asbestia.
Tiedä häntä.
Olet saattanut muuallakin törmätä asbestiin, eikä ole kuinkaan käynyt. Samoja käytäviä olen itsekin aikoinani talsinut, enkä nyt kuolemaa odota, ainakaan tuon takia.
Tiedä häntä missä syy, mutta nuoria aikuisia on Ilmajoella kuollut paljon ja moni asmadiagnoosin saanut vielä elää
A-ongelmia Ilmolassa joka paikassa.
Aiheuttaako asbesti alkoholiongelmia?
Syyllisyys ja alkoholi
Pitää myös tuhota salmonellaa
Kouluilla asbestia ja hometta. Ei ihme, että koulujen työsuojelutarkastajalle tuleen A-ongelma.
Lasten etu
Miksi Kotekolla valesokkeli? Kunnan entinen rakennus.
Kuka huijasi?
Tänne kurakkoon kun jotain rakennetaan, se pitäisi aina tehdä rossipohjalle.
Terveyskeskus taas saneerattava? Savikkoon ei tuu sote-keskusta. Paikoiksi tulossa Seinäjoki ja Kurikka.
JIKissä Kurikka vie ja Ilmajoki vikisee
Onko Pojanluoman maatilan navetan likakaivo jo löytynyt vai onko jonkun kuntakeskukseen rakennuksen alla.
Koulukeskuksesta on ainakin löytynyt lakkautettujen vesijohtojen putkia.
Liitoksista ainakin kaksi vesivahinkoa menneinä vuosina.