Ulosmitataanko auto aina jos ulosottoon siirtyy velkaa?voiko sitä mitenkään välttää?
Auton ulosmittaus
Jsjdjekkkl
51308
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei . mutta jos arvo ylittää 3 vai oliko 5000e niin sitten ottavat
5000 euron arvoiset autot voivat viedä. Itsellänikin on 3000 euron arvoinen jeeppi eikä sitä ole viety.
Jos on yli 5000 euron arvoinen auto niin äkkiä ystävän nimiin tai myyntiin ja rahat käteisenä talteen. Sitten joku 2000-3000 euron auto tilalle.
Miten ulosotto arvioi auton hinnan?katsoin nettiautosta että vastaavasta autosta pyydetään vähän alle 5000t.
Ulosmitatuissa autoissa on useasti kaikenlaisia yllätyksiä joten niiden arvo on huomattavasti pienempi kuin muiden markkinoilla olevien.Tuttava ostelee niitä useasti ja suurin osa menee purkuun ja varaosiksi.En suosittele kenenkään ostavan ulosmitattua autoa tai muuta ajoneuvoa omaan käyttöön.
Jos velallinen tarvitsee omaa autoa elinkeinoa saadakseen, saa sen arvo olla korkeintaan 2500€. Jos et tarvitse omaa autoa elinkeinoa saadaksesi, ulosmitataan kaikki autot.