Sipulille ei kelpaa saasteeton vesivoima

TalousNeroKempeleestä

Sipulin hallitus ei antanut lupaa Vuotoksen altaan rakentamiseen viime viikolla.Sipuli ei hyväksy sitä,että tulvavedet varastoitaisiin keväällä Vuotoksen altaaseen,ja sitten kuivana aikana juoksutettaisiin Kemijoen voimalaitosten läpi.Samoin Sipulin hallitus on kieltänyt Kollajan altaan rakentamisen.Sipuli hyväksyy vain sellaiset taloudellisesti kannattamattomat sähköntuotantotavat,jotka tarvitsevat toimiakseen satojen miljoonien tukiaiset veronmaksajilta,kuten Tuulimylly syöttötariffi-vouhutuksen tai Olkipaali-häkäpönttö hösötys.

7

378

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sipulipois

      sipuli joutaa lestapelloille saarnajaksi.
      sipuli vainoaa Väyrystäkin, mikä on väärin.
      sipuli pois pääministeri-paikalta.

    • exlessu

      sipuli mätänee syksyllä omaan peltoonsa,naatit jo homehtuneet

    • tulossaonjo

      sipuli vaihdetaan parempaan pääministeriksi ja ei suinkaan kepuleita#

    • Persjalka

      Ei tietenkään kannata sellaista bisnestä jossa ei itse ole mukana tai läheiset , uskon- tai hyväveljet. Niihin toimiin syytää rahaa joista itse tai lähitahot eniten hyötyy. Raha, raha, raha ja
      vain omiin taskuihin ohjaa tätä messiasta.

    • Tukkeeeee

      Ois kiva tietää,kuinka paljon Sipulin häkäpönttö-auto on saanut valtiolta tuotekehittelyyn ja rakentamiseen veronmaksajien rahaa erilaisina tukiaisina.

    • Herra-antaa-herra-ottaa

      Naisen tuoksu=vitulle haisee!

      Uusi Ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Anne-Mari Virolainen laittoi heti tuulemaan, ensimmäisenä laitetaan 10milj Irakiin.
      Suomi on tukenut Irakia kehitysyhteistyömäärärahoista lähes 18 miljoonalla eurolla vuodesta 2014 lähtien.

      Ulkoministeriö:

      ”Suomi on sitoutunut Irakin vakauttamiseen ja jälleenrakennukseen ja lupaa Irakille 10 miljoonaa euroa vuodelle 2018. Summa kohdistuu vakauttamistoimiin, miinanraivaukseen sekä humanitaariseen hätäapuun”, sanoo ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Anne-Mari Virolainen. Suomi painottaa erityisesti naisten aseman parantamisen sekä kansallisen sovintoprosessin tärkeyttä.

      Suomi on tukenut Irakia kehitysyhteistyömäärärahoista lähes 18 miljoonalla eurolla vuodesta 2014 lähtien. Tuki on kohdistettu humanitaariseen apuun, ISILiltä vapautettujen alueiden vakauttamiseen sekä humanitaariseen miinatoimintaan.”

      Lähde: Ulkoministeriö

    • JaKöyhyysLisääntyy

      Irakiin löytyy rahaa, mutta Hurstin leipäjonoihin ei.Voidaan kai kohta puhua Sipilän hallituksen nälkävuosista.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      168
      1112
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      747
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      713
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      201
      595
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      592
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe