aivan kauheaa tuo työttömien kyykyttäminen ja haukutaan, että ollaan veltostuneitaja laiskoja...tuo ei pidä paikkansa lainkaan. Mutta on se sekin,että tein nuorenaHesessa ollessani 14H/vrk jonkin aikaa vuorokaudessa..eihän se riittänyt sekään vaanpiti keskiä siitäkin..hikivirtasi Aleksanterin kadulla, kun tuli siivoamsta pääkallon paikalta..niin olinkoveltostunut?? eihän sitä tarvitehdä kuin viimistä päivä ja eimitään huvia, mutta ainoa huvi täällä pikkukylällä on ollut, että vahattu mitä laittaa roskiin ja jauhetaan iän vanhoja..se on tosi, kun itte ei mennä mihinkään ja ainat samt ympyrät..hikivirtasi myös tuolla Kemin lenkkipoluilla, kun asuin siellä ja juoksin ja hiihdin siellä, kun hyvätpururadat ja hiihtoladutolivat auki aina..töitävainei saanut. Mulla oli haastattelut Turkuun, Vaasaan ja Tamperelle, mutta Kemin työvoimatoimiston virkailija haukkui jo valmiiksi, että olin ollutmuka sekasin, mutta mitäs täällä on..aina sama vitsi pyörii ja iänvanhoja lapetaan ja jokasella on oikeuslenkkeillä. Olen juossut kilpaa ja hiihtänyt pitkiä matkoja..On sekummallista. Eläkkeellä joillakin helppo kävellä siellä ja vahata muita. Töitä vain ei saa vaikka kuinka olisi kokemusta..kyllä niitä on haettu, muttavastaus vain on, että olemme valinneet jatkoon sopivat hakijat..onpa hauskaa..vaikka kuin urheilee jahyvät elämän tavat on,niin töitä ei tule vaikka yleensä urheiljoile löytyy töitä. Onpa todellia kummallista..juoppoja ja häiriköitä silitetään päästä..Vuosien asunnon häiritsijälle löytyy aina jotakin..toistenseurustelut vahataan jas olaan tietävinään vuosien takaa ja eikä lenkillä näy ketään..ei juosta..olen juossut yhteislenkit Olussa, Roissa ja Kemissä. Valehdellaan töiden alkamisesta ja luvataankutsua haastatteluun, mutta mitään ei tapahtu..että turhapuhua, ettätyöttömät ovat laiskoja..itte ne juovat jaeivät liiku ja ollaan paksunahkasia ja aina samat jutut ja oikeudenkäynti oli, niin samassa liitossa olevat istuvat pikkujoulussa kuin olisin ollut erityksissä. Olen voittanut kilpailuja ja voittanut oikeuden käynnin..mutta siinä menee aikaa, että siitä selviää. Kaikista kauheinta, että pahimmat tekevät mitä sattuu ja aina kaikki anteeksi annettu, Ei uskalleta olla yksin..lääkehöyryistä olen noussut kilpailemaan ja olin myös lakipuolella työssä, että tein 14 tuntia Hesassaja sitten lääkkeisiin kuin olisin ollutjoku vaarallinen..olin tehnyt töitä ja elänyt omilla varoilla..ei olluttyöstä kysymys vaan, että oliko ollut joku mies ja edelleen samat jauhamiset. Ei ole älykästä. Jokaisella onoma elämä. Marjaämpäreiden raahaminenkaan ei niinhelppoa ole ja lkäytä oma aika siihen ja aina yksin.. Ei siinä paino pysy, jos laukoo vaaran rinnettä ylös alas....sopii kokeilla,..jota hoikkuus häiritsee..!
ei tarvi sietää
kalottikoulureissu
1
1611
Vastaukset
Jopas tuli tekstiä... Minä, kun jouduin työkyvyttömyys eläkkeelle, niin luulin että saan kuntoutusta kunnalta, ja paskat. Olen joutunut kustantamaan kaiken pienestä eläkkeestäni, joten haluan sossun rahoille, ja eroon eläkkeestäni. Päättäjät kertokaa miten voin saada työttömänä enemmän rahaa, ja kunta/valtio maksaa vuokrani, sähköni, lääkkeeni jne. Kiinnostaa norminne laatiat, vai eikö saa elää kuin ruokajonoissa kulkemalla? Hengitysilma on ilmaista, vaikka sekin ei niin terveellistä enää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh734094Miksi aina pitää kilpailla parhaudesta?
Mua ärsyttää se, että kaikki kilpailut ja visailut keskittyvöt aina siihen, kuka on paras missäkin. Tänäkin aamuna tuli853365Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit983158Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.393034- 1013022
Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412674Seksuaalinen ahdistelu, naisten vähättely ja törkeä käytös naisia kohtaan kukkii rakennustyömailla
Tällainen lienee ihan tavallisista kaikilla "äijävaltaisilla" työpaikoilla. Kaikki miesvaltaiset alat eivät ole toksise2432545Kerro minulle
Miksi teit niinkuin teit? Miksi kielsit tunteesi minua kohtaan. Miksi et halunnut että tiedän oikeasti mitä tunnet. Etkö832452Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2152426Rakkaalle J miehelle.
Hitto mulla on sua ikävä. Haluisin heti nyt tulla sun syliin ja suudella sua.ja, ja ja... Hirveä ikävä.922309