Lohela siirtyy rivikansanedustajaksi. Uusi puhemies Kokoomuksesta. Eli alkaa siirtyminen normaaliin parlamentarismiin. Odotellaan hallituksen hajoamista ja uuvattiministerien häviämistä ja seuraavissa vaaleissa koko puolueen siirtymistä historian lehtien alaviitteisiin. Päättyypä sitten ala-arvoinen näytelmä suomalaisessa politiikassa.
Vallan riisuminen alkaa!
odotellaan
131022
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Sininen, irvokas poliittinen näytelmä on loppusuoralla. Tilanne normalisoituu kautta maan. YESS!
Äänestän Paavo Väyrystä.
Timo Soini ja Perussuomalaiset ovat täysin harrastelijoita.
Soinin trollit haukkuu kaikkia.
Jo oli aikaakin. Lohela pääsi eduskuntaan ratsastamalla mamukriittisyydellä. Sitten yhtäkkiä takki kääntyi. Iljettävää!
Tämä moraaliton hallitus vois valita Lohelan vaikka ministeriksi Risikon paikalle. Kun on vahvasti tullut sellainen vaikutelma, että koko hallitusporukka on kuin yhtä ja samaa susijengiä.
SOS hallituksessa mätä pursuaa.
Kuvottavaa katsella tätä p-kokkareiden vallankaappausta, alkaa muistuttaa jo turkin touhua vähitellen. Pitäisi alkaa kansan nousta puolustamaan demokratiaa näitä sortajia vastaan
Lohela oli paras puhemies pitkästä aikaa,yleisradio yritti pitää pimennossa.
Just noin. Lohela oli todella hyvä puhemies, myöskin hänen presidentin virkaanastumistilaisuuden puhe oli loistava. Ikävää että kokoomukselainen Risikko tulee tilalle, ei yllä Lohelan tasolle lähellekkään.
Kumma kun ei hypännyt kokoomukseen? Olisi ollut luonnollista jatkumoa, kun olisi vaihtanut puoluetta ja pitänyt paikkansa puhemiehenä.
Lohela hoiti puhemiehen tehtävänsä hyvin. Kyselytunneilla piti puheenvuorojen pituudet sovitun pituisina, Ruotsin vierailulla poisti humalaisen kansanedustaja, nykyisen ministeri Pirkko Mattilan virallisilta päivällisiltä jne. Mutta kun poliittinen kannatus hävisi, ei ollut enää mahdollista jatkaa. Tervetuloa takaisin perussuomalaisiin!
En nähnyt Lohelan puheissa eikä tekemisissä muutenkaan mitään erityistä. Puhemies olisi aivan hyvin voinut vaihtua jo kesäkuussa viime vuonna.
Alkaa jo oksettaa porvarimedia joka päivä, kokoomus, kokoomus ja kokoomus
Kokoomuspressa, puhemies ja kokoomusmielinen pääministeri. Täyskäsi kokoomuksella!