SOTEssa suuri korruptioriski

UskomatonKoplaus

Rikosoikeuden professorit ovat sitä mieltä että porvarihallituksen SOTEssa on suuri korruptioriski.
Vaikka rikokset selvitettäisiin mahdollisia omaisuusmassoja ei todennäköisesti saataisi koskaan takaisin, eli veronmaksajien miljoonat valuisivat talousrikollisten käsiin.
Miksi tällainen järjestelmä on pakko Kokoomuksen ja Kepun johdosta luoda, jossa tämä ja monta muuta valuvikaa?

23

275

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • luxleaks

      ... koska EU.
      Putinin bulvaanit lipovat jo kieltään.

    • sellaistase

      Näyttää olevan tämä palvelusetelien keksijä levittäjä suuri hyötyjä tässä sotessa ja löytyy kuvia mm. Juhana Vartiaisen kanssa jossain yrittäjälehdessä yhteiskuvissa ja lisäksi vaikutaisi olleen kannustamassa Niinistöä presidentiksi kuva löytyy Virkkusen instagramista muistaakseni Niinistö cafessa otettu Jyväskylässä..

      • kusetuskos

        Johanna Vartiainen leikkii porvaria tulonsiiroilla, eli yli 6000 euroa torkkupeiton alla fiiniä lipittävälle .......


    • Kok.tekee.tällä.rahaa

      Lapin yliopiston rikosoikeuden professori emerita Terttu Utriainen puolestaan sanoo, että edessämme on juuri nyt klassinen suuren puhalluksen paikka

      Itä-Suomen yliopiston rikos- ja prosessioikeuden professori Matti Tolvanen tietää kollegojensa tavoin ihmisestä yhtä ja toista.

      – Yksityinen sektori haluaa tästä kakusta tietysti itselleen mahdollisimman ison siivun. Siinä on riski, että rahanjakoon pyritään vaikuttamaan epäasiallisella tavalla. – Sekin riski on olemassa, että näemme vielä suuren sote-korruptio-oikeudenkäyntien aallon.

      No tietysti, verojen puhallus on koko Soten peruslähtökohta! Valkaistuin isoin sudenhampain ne kokkareet hymyilevät. Oikudenkäyntejä ei tule, Sale on pressa.

    • Jhfdf

      Tässä mennään ja lujaa Amerikan malliin ja muutamat kerää massia mielettömästi. Tavallinen veronmaksaja on tässäkin pelissä häviäjä kuten aina.

      • hyvinlopattu

    • kierot_kepulit

      Tuliko jollekin yllätyksenä?

    • Sutta_ja_Sekundaa

      Sama se kunhan jotain tehdään, vaikka sitten paskaa -porvarin hokema.

      • Totuuskomissio1

        Niinhän siinä kävi ja pitkälti tuo eduskunnan puhemiehen arvokkaalla pestillä palkittu Risikko touhusi yksityisten terveyspalvelun tuottajien edustajana Sotessa.

        Jos Ylen uutisiin voi luottaa, niin sanottiin jotta n. 6 miljardin markkinat aukesi yksityisille toimijoille. Tämä on nykyajan bisnesmalli, matu bisneksien lisäksi kansa maksaa ja "konnat touhuilee".

        Onko tämä oikeusvaltio, sitä sopii miettiä? No, onhan tämä matuille ylioikeusvaltio, mutta huonolta näyttää kotimaisesta näkökulmasta?

        Missä Kokoomus, tai Kepu, siellä petosjytky!


      • kusetuskos
        Totuuskomissio1 kirjoitti:

        Niinhän siinä kävi ja pitkälti tuo eduskunnan puhemiehen arvokkaalla pestillä palkittu Risikko touhusi yksityisten terveyspalvelun tuottajien edustajana Sotessa.

        Jos Ylen uutisiin voi luottaa, niin sanottiin jotta n. 6 miljardin markkinat aukesi yksityisille toimijoille. Tämä on nykyajan bisnesmalli, matu bisneksien lisäksi kansa maksaa ja "konnat touhuilee".

        Onko tämä oikeusvaltio, sitä sopii miettiä? No, onhan tämä matuille ylioikeusvaltio, mutta huonolta näyttää kotimaisesta näkökulmasta?

        Missä Kokoomus, tai Kepu, siellä petosjytky!

        Jyrki Katainen.
        12.12.2013 18:00 (12.12.2013 18:00)

        Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) vakuutti eduskunnassa torstaina, ettei Fortumin siirtoverkon meno ulkomaiseen omistukseen vaaranna Suomen huoltovarmuutta. Huoltovarmuuskeskus ei ole pitänyt asiaa ongelmallisena.

        - Hallitus on töpeksinyt, tulkitsi asiasta kyselytunnilla keskustelun aloittanut Jussi Niinistö (ps.).

        Kataiselta tivattiin myös, miksi ostajiksi ei saatu suomalaisia tahoja ja miksi hyvin tuottava omistus annetaan ulkomaille.

        - Fortum lähtee tavoittelemaan uutta kasvavaa liiketoimintaa, jossa tuotto on vielä suurempi, Katainen vastasi.

        Kataisen mukaan Fortum ei löytänyt enempää suomalaisia uusiksi omistajiksi.

        Kauppa herätti nurinaa myös hallitusrintaman vasemmalla laidalla. Jari Myllykoski (vas.) piti ”lähes katastrofaalisena” sitä, että valtion kannattavaa omaisuutta lähdetään myymään.

        Timo Soini (ps.) tivasi, mitä mieltä hallituksen vasemmistopuolueet ovat asiasta.

        Kataisen mukaan itse kauppaa hallitus ei käsitellyt. Sitä ennen talouspoliittisessa ministerivaliokunnassa käytiin kuitenkin keskustelu siitä, onko sähkönjakelu Fortumille enää strateginen asia.

        - Totesimme, ettei ole. Äänestimme ja vasemmistoliitto oli tästä toista mieltä.

        Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok.) kommentoi asiaa Brysselissä.

        - Onnittelen Fortumia hyvästä kaupasta ja toivon, että he sijoittavat sen fiksusti.

        Vapaavuoren mielestä on käytännön realiteetti, että verkko päätyy suurelta osin ulkomaiseen omistukseen.

        - Ottaen huomioon kauppahinnan suuruuden ei ole realistista olettaa, että pienessä ja pääomaköyhässä maassa olisi löytynyt valtavia rahamääriä tähän sijoitukseen.
        STT
        Karuna esim. Olkoon caruna.


    • valtataistelu

      Ei kai kukaan täysipäinen usko,että soten tarkoitus olisi joku muu kuin siirtää verorahoja vastikkeetta yksityisin taskuihin.
      Sote olisi jo syntynyt, mutta oppositio (pääasiassa sd, myös vas ja vihr) lyö kapuloita rattaisiin koska heille on luvattu liian pieni kakkupala sote-kakusta.
      Jarruttamalla sotea vaalien jälkeen etenkin demarit laskevat saavansa merkittävästi isomman osuuden ryöstösaaliista. Vihreille ja vasureille riittäisi, kun kaikki paperittomatkin saisivat täydellisen hoidon vaivaan kuin vaivaan, vaikka vuosikausiksi, AIDSiin ja muhunkin, kunhan vaan tulevat Suomeen.

    • hallitusvaihdettava

      se on jo syntymässä sisältä päin
      koska sinne on jo synnytetty jo suunnitteluvaiheessa omaan upeuteensa eristäytyviä JOHTAJIA

      tän hallituksen hedelmät ovat mätiä ja mätiä

    • Rikollismafia2018

      Nämä ahneet Pöpilät ja Rusakot saavat salatun hallintorekisterin avulla osuuksia sote-mafia-veroparatiisi-rosvofirmoilta.
      Heti aluksi 6 MILJARDIN puhallusbisnes politiikan paskiaisille.
      Maanpetos-Rikollisuutta!
      Eikö suomalaiset saa otetuksi valtaa itselleen tuolta rikollismafialta omassa maassaan !

    • kansanterveyttä

      Ninhän se kehitys menee: ensin oli ylilääkäriä avustava talouspuolen kanslisti, sitten nimike muuttui talouspäälikkö. talousjohtaja,hallintojohtaja, sairaalajohtaja, sairaanhoitopiirinjohtaja, kuntayhtymäjohtaja, jne. Jatkossa konserninjohtaja.

      Titteli ja palkka on muuttunut, mutta toimenkuva ja koulutusvaatimus on pysynyt samana eli huolehtia lääkäreiden ja hoitajien palkanmaksusta ja lämpimän veden kierrosta pattereissa, ettei potilaiden tarvitse palella sairaalassa.
      Koulutusvaatimus on edelleen sopivan puolueen jäsenkirja.

      • lämmintä.on.ainakin

        Ne siitä piittaa jos potilas palelee, jos se on suomalainen, mutta kun sinne tulee päätymään myös matuja pitkäksi aikaa. Kun menee tikku sormeen, matua tutkitaan ja hoidetaan kuukausitolkulla ja tehdään kaikki mahdolliset kokeet ja tutkimukset. Ja veronmaksaja maksaa viulut.
        Mutta eipä tarvi sitten hänen palella jos sairaalaan päätyy.


    • Naurua.ensimmäisellä

      Ei ole yllätys, että kaksi tunnettua vasemmistolaista professoria keksii ongelmia. Miten Yle löysikin heidät.

    • Hillotolppatulossa

      Monta kansanedustajaa on jo siirtynyt yksityiselle puolelle järjestelemään rahavirtoja terveysalan yrityksille. Kansanedustajan palkkiot taitaa olla huonoja. Lupia siirtymiseen ei pitäisi myöntää.

    • Selviö

      Äänestäjien eduksi pitäisi toimia ei yritysten. Ihmiset heidät sinne on valtuuttanut ajamaan etujaan , ei yritysten etuja.

      • kierot_kepulit

        Muistakaa tämä seuraavissa vaaleissa, muuten turha kitistä.


    • Sotesta
      • pitäisikö

        Koska kokoomuslaiset saadaan vankilaan?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5459
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5026
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4146
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3840
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      41
      3458
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3116
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      69
      2972
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      40
      2154
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      44
      2081
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe