Ovatko sananvapauttajat nyt suidentukkijoita?

Meneevaikeaksi

Tuli tossa mieleen miten arabit ammuskeli toimituksessa, joka jatkoi heidän profeettansa herjaamista sarjakuvissa. Varoituksista huolimatta lehti jatkoi mielestäni ihan turhaan ivaamista toisten ihmisten uskonnollista johto hahmoa kohtaan ilman mitään kunnioitusta.
Ammuskelun jälkeen oli hirveä möly sananvapauden puolesta. Käsittääkseni sanan vapaus ei ole sitä, että toisen uskontoa pilkataan. Mutta niin silloin oli kaamea möly siitä.

Nyt käsittääkseni samat ihmiset huutavat suita kiinni, jos joku on erimieltä esim maahanmuutto poliitiikasta.??

7

2329

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TotuusSattuuQC

      "Käsittääkseni sanan vapaus ei ole sitä, että toisen uskontoa pilkataan."

      Ongelma on van se että on hyvin vaikea määritellä mikä on pilkkaa. Jos pilkkaa on jo se jos joku jossain pahastuu, emme voisi enää sanoa oikeastaan mitään.
      Esim. muslimeille minkä tahansa kuvan piirtäminen heidän jumalastaan tai profeetta Mohammedista on pilkkaa jo sinällään. Länsimaiseen käsitykseen taas ei kuulu se että joku asia olisi sellainen jota ei saisi missään tarkoituksessa koskaan kuvata.

      • Meneevaikeaksi

        Joo mutta oliko sitä Muhamedin vai mikä se profeetta oli piirtää, jos se on toisille niin arka asia.
        Olisi noikin toimittajat varmaan mielummin eläneet vielä ja jättäneet kuvat tekemättä, jos saisivat nyt jälkeenpäin valita vai oliko se kuten asiasta mylvittiin niin kauheasti sananvapauden puolesta uhriutumista?

        "Länsimaiseen käsitykseen taas ei kuulu se että joku asia olisi sellainen jota ei saisi missään tarkoituksessa koskaan kuvata."
        Ei varmastikaan, kun länsimaat menee rahan perässä ilman vahvoja aatteita. Voisi varmaan verrata tätä Muhamedin piirtämistä samaan kuin länsi maalaisilta otettaisiin rahaa tililtä esim 50% johan alkaisi huuto kuulua Suomenkin toreilla :D
        Minusta on hienoa kun kunnioittavat perinteitään eikä kaikkea tarvitse lyödä viihteen alttarille kuten tässäkin käsittääkseni oli kyse. Pysyyhän pyhä hahmo arvokkaampana, kun sitä ei saa piirtää vaan ihmiset kokevat sen uskonnollisessa hurmio tilassaan. Jonkun esim näyttelijän kuten Aku Hirviniemen naaman tullessa Muhamedista mieleen kyllä se syö arvostusta ihmisten mielessä väkisinkin.


      • TotuusSattuuQC
        Meneevaikeaksi kirjoitti:

        Joo mutta oliko sitä Muhamedin vai mikä se profeetta oli piirtää, jos se on toisille niin arka asia.
        Olisi noikin toimittajat varmaan mielummin eläneet vielä ja jättäneet kuvat tekemättä, jos saisivat nyt jälkeenpäin valita vai oliko se kuten asiasta mylvittiin niin kauheasti sananvapauden puolesta uhriutumista?

        "Länsimaiseen käsitykseen taas ei kuulu se että joku asia olisi sellainen jota ei saisi missään tarkoituksessa koskaan kuvata."
        Ei varmastikaan, kun länsimaat menee rahan perässä ilman vahvoja aatteita. Voisi varmaan verrata tätä Muhamedin piirtämistä samaan kuin länsi maalaisilta otettaisiin rahaa tililtä esim 50% johan alkaisi huuto kuulua Suomenkin toreilla :D
        Minusta on hienoa kun kunnioittavat perinteitään eikä kaikkea tarvitse lyödä viihteen alttarille kuten tässäkin käsittääkseni oli kyse. Pysyyhän pyhä hahmo arvokkaampana, kun sitä ei saa piirtää vaan ihmiset kokevat sen uskonnollisessa hurmio tilassaan. Jonkun esim näyttelijän kuten Aku Hirviniemen naaman tullessa Muhamedista mieleen kyllä se syö arvostusta ihmisten mielessä väkisinkin.

        "Joo mutta oliko sitä Muhamedin vai mikä se profeetta oli piirtää, jos se on toisille niin arka asia."

        Pilakuvissa asioita kuvataan symboleilla ja juuri Muhammed on islamin symboli aivan kuten vaikka Vänäjä on pilakuvissa usein karhu tau Suomi on "Suomi-neito".
        Täytyy myös muistaa että tuota samaa kuvaamistapaa on käytetty vuosikymmeniä mutta siitä ei ole suuresti raivostuttu aikaisemmin. Nyt on tullut valtavirtaan radikaalimpi islamin tulkinta joka on alkanut pillastua milloin mistäkin joka ei aikaisemmin ole ollut ongelma varsinkaan Euroopassa. Kyse ei siis ole koko islamista tai kaikista muslimeista vaan tietysti sen uskon tiukasta tulkinnasta.


        "Länsimaiseen käsitykseen taas ei kuulu se että joku asia olisi sellainen jota ei saisi missään tarkoituksessa koskaan kuvata."
        Ei varmastikaan, kun länsimaat menee rahan perässä ilman vahvoja aatteita."

        Länsimainen vapaus ja ihmisoikeuskäsitys on erittäin vahva aate. Se oli aikoinaan täysin vallankumouksellinen ja jos sen menettäisimme niin taatusti niin sinä kuin minä tajuaisimme miten upea aate se onkaan.

        "Voisi varmaan verrata tätä Muhamedin piirtämistä samaan kuin länsi maalaisilta otettaisiin rahaa tililtä esim 50% johan alkaisi huuto kuulua Suomenkin toreilla :D "

        En oikein ymmärrä miten nuo asiat ovat jotenkin verrannollisia.

        "Minusta on hienoa kun kunnioittavat perinteitään eikä kaikkea tarvitse lyödä viihteen alttarille kuten tässäkin käsittääkseni oli kyse. Pysyyhän pyhä hahmo arvokkaampana, kun sitä ei saa piirtää vaan ihmiset kokevat sen uskonnollisessa hurmio tilassaan. "

        Kyse on siitä että johonkin asiaan uskovat saavat ehdottomasti uskoa omalla tavallaan ja noudattaa sen uskon sääntöjä. Mutta uskonnonvapauteen pohjaavassa ja moniarvoisessa lännessä usko on yksityisasia eikä toisen usko johda siihen että jonkun toisen pitäisi mukautua sellaisen uskon sääntöihin johon ei itse usko. Minun ei siis tarvitse pitää pyhinä asioita vain siksi että sinä pidät niitä pyhinä eikä myöskään toisinpäin.


    • gggggtt

      Kansanedustaja Hakkarainen kertoi tuomionsa jälkeen, että jos hän olisi kirjoituksellaan pilkannut jeesusta, niin kukaan ei olisi paheksunut. Kun hän pilkkasi islamia tuli tuomio käräjiltä. Eli, kaikki muut arvot ovat vapaata riistaa ja kuuluvat sananvapauteen islamia lukuun ottamatta.
      Suomessa toimii nykyään poliittinen poliisi, joka valvoo Stasin lailla.

      • TotuusSattuuQC

        "Kansanedustaja Hakkarainen kertoi tuomionsa jälkeen, että jos hän olisi kirjoituksellaan pilkannut jeesusta, niin kukaan ei olisi paheksunut."

        Niin, joten siitä ei olisi ollut mitään julkisuushyötyä Hakkaraiselle.

        "Kun hän pilkkasi islamia tuli tuomio käräjiltä."

        Ja sai valtavasti ilmaista näkyvyyttä muutaman satasen sakkojen hinnalla. Melko hyvä diili. Hakkaraisen potentiaaliset äänestäjät haluavat nähdä juuri tuollaisia asioita ja tuntea olevansa "uhreja".

        "Eli, kaikki muut arvot ovat vapaata riistaa ja kuuluvat sananvapauteen islamia lukuun ottamatta."

        Kysehän ei ollut Hakkaraisen tapauksessa siitä että hän arvosteli islamia vaan puhui vihapuhetta islaminuskoisista ihmisitä. Pitää erottaa uskonto ja uskontoon uskovat ihmiset. Jos joku järjestelmällisesti pitäisi kristittyjä jotenkin muita huonompina ihmisinä joilla ei tarvitse olla samoja oikeuksia kuin muilla niin kyllä siinäkin äkkiä ollaan vihapuheen alueella.

        "Suomessa toimii nykyään poliittinen poliisi, joka valvoo Stasin lailla."

        Jaa. No eipä ole kovin tehokas kun pari ihmistä on saanut pienien ylinopeussakkojen kokoiset sakot ja samaan aikaan tuhannet meuhkaavat ilman mitään seuraamuksia netissä ihan samoja tai vielä paljon rasistisempia juttuja.


    • SensuuriSuomi

      Matu-sanasta saa 30 vuorokauden bannin ja ihmisten facebookjulkaisuja on estetty näkymästä vaikka näkyvät käyttäjille itselleen jaettuina kukaan muu ei näe niitä. Ei mitään ilmoitusta missään. Tarkastakaapas omat tilinne jonkun toisen profiilista!

    • UskonnotPois

      Kaikki uskonnot pitäisi lakkauttaa. Järjetöntä aivopesua ja aikuisten ihmisten pakottamista järjesttömiin sääntöihin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      2049
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      130
      1533
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1376
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1244
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1176
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      12
      1101
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      223
      922
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      155
      881
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      813
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      779
    Aihe