Yhdysvallat on myöskin terroristi valtio monen muun maan ohella, jossa on surmattu viattomia siviilejä, lapsia, naisia ja vanhuksia.
"1968 Yhdysvaltain sotilaat teloittivat maaliskuussa 1968 satoja siviilejä Vietnamin My Laissa.
Joukkomurha nostatti valtavaa suuttumusta ympäri maailmaa ja käänsi yleisen mielipiteen sotaa vastaan myös Yhdysvalloissa. Kuvan siviilit tapettiin vain hetkeä kuvan ottamisen jälkeen."
https://fi.wikipedia.org/wiki/My_Lain_verilöyly
"16. maaliskuuta sotilaat olivat varautuneet suurhyökkäykseen, mutteivät löytäneet kylästä vihollisjoukkoja. He tappoivat satoja siviilejä, joista suurin osa oli vanhoja miehiä, naisia, lapsia ja vauvoja. Uhreja kidutettiin ja raiskattiin.
17. maaliskuuta 1970 Yhdysvaltain armeija haastoi 14 upseeria oikeuteen tapahtumaan liittyvien tietojen peittelystä. Useimmista haasteista luovuttiin.
Vänrikki William Calley puolustautui sanomalla toimineensa kapteeni Medinan ohjeiden mukaan. Vuonna 1971 Calleyn todettiin syyllistyneen murhaan antaessaan ampumismääräyksen, ja hänet tuomittiin elinkautiseen. Kaksi päivää myöhemmin presidentti Richard Nixon määräsi hänet vapautettavaksi. Calley kärsi kolmen ja puolen vuoden kotiarestin Fort Benningissä, minkä jälkeen osavaltion tuomari vapautti hänet."
Yksikään raakaan terrori-iskuun osallistunutta ei tuomittu, vaan pääsivät ilman rangaistusta, joka vähimmillään olisi ollut elinkautinen ja Yhdysvaltojen nykyrangaistus käytännön mukaan kuolemantuomio, joka on Yhdysvalloissa käytössä.
Yhdysvallat teloitti lapsia ja naisia 1968
TerroristiUSA
1
1527
Vastaukset
- TerroristiUSA
https://fi.wikipedia.org/wiki/My_Lain_verilöyly
Aukeaako linkki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4225449Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.1841865Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3591825- 1171059
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl5994- 27918
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60815- 67769
Oishan se coolia
Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️55723- 35678