Nuo nimet vilahtelevat usein natokeskustelussa perusteluina natosuojelun piiriin pyrkimiselle.
Jokainen voi tutustua heihin omin päin. Yhteisenä tekijänä heillä on venäjämielisyys.
Itse en pidä heitä erityisemmin raskassarjalaisina filosofeina. Mutta eivätpä eivätpä ole raskasarjalaisia ne natopalstan keskustelijatkaan jotka vetoavat noihin henkilöihin, Stalinin ohella, perusteluina Natoon menemiseksi.
Venäjäuhkaa on turha rakentaa piirikunnallisella tasolla. Miksei kukaan vetoa Nietzeen tai Hegeliin Naton tärkeyttä pohtiessaan.
Jokainen voi tutustua heihin omin päin. Yhteisenä tekijänä heillä on venäjämielisyys.
Itse en pidä heitä erityisemmin raskassarjalaisina filosofeina. Mutta eivätpä eivätpä ole raskasarjalaisia ne natopalstan keskustelijatkaan jotka vetoavat noihin henkilöihin, Stalinin ohella, perusteluina Natoon menemiseksi.
Venäjäuhkaa on turha rakentaa piirikunnallisella tasolla. Miksei kukaan vetoa Nietzeen tai Hegeliin Naton tärkeyttä pohtiessaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siksi, että he eivät liity asiaan mitenkään!
Sen sijaan Girkin on Itä-Ukrainan kapinallinen, joka pyysi Venäjää apuun! Venäjä kaipaa aina sellaisia ihmisiä kriisitilanteissa oikeuttaakseen sotaretkensä rajan yli!
Ei ihme, ettet löytänyt Dukinista mitään raskauttavaa. Häntä kun ei google tunne.
Koeta ensi jerralla googlata sana Dugin niin löydät:
"Aleksandr Geljevitš Dugin (s. 1962 Moskova, Neuvostoliitto on venäläinen politologi, sosiologi ja huomattava neo-eurasianismin ja venäläisen ultra-nationalismin edustaja.
Hän on ollut Putinin Venäjän valtionjohdon lempifilosofi ja häntä on kutsuttu putinismin pääideologiksi.[8] Duginia onkin useasti nimitetty "Putinin Rasputiniksi". Hänet on nimetty "aivoiksi" Krimin anneksoimisen takana. Mutta vielä vuonna 2014 hän totesi, että "on liian aikaista puhua hänestä Kremlin pääideologina" ja että "Kreml on vain lähestynyt Venäjän kansan enemmistön arvomaailmaa, jota hänen teoretisointinsa edustaa"
Ei ihme, jos tällaiset henkilöt huolettaa etenkin kun heidän sanomaansa ei kukaan Venäjällä liioin torju!
Ei googlaamalla saa välttämättä puolueetonta tietoa, mitä tullee poliittisiin näkemyksiin ja päämääriin?
#Sen sijaan Girkin on Itä-Ukrainan kapinallinen, joka pyysi Venäjää apuun! Venäjä kaipaa aina sellaisia ihmisiä kriisitilanteissa oikeuttaakseen sotaretkensä rajan yli!#
Missä lähde....että on pyytänyt Venäjää apuun?
Toisaalta Itä-Ukrainan taistelijat taistelevat omien oikeuksiensa puolustamisesta, ei Venäjän.
Ja täysin ymmärrettävää että Venäjä tukee ennemmin näitä, kuin natsi Poroshenkon laitonta hallintoa....vaikka Niinistön mielestä huumorimiehiä onkin ja soitti ensimmäiseksi Poroshenkolle 'vaalivoitosta'?
Tosin Venäjä ei pelkästään ”tue” vaan myös osallistuu. Lisäksi kapinallisille tulee ehtymätön virta Venäjän uusinta kalustoa!
'Uusinta kalustoa'...nyt kiimakko murjaisi oikein kunnon emävaleen....jos sinne jotain viedään...on se 60-luvun tavaraa ja nekin maksusta.
Jaaha? Sitten on Itä-Ukraina hetkessä rakentanut tuotantolinjan valmistamaan T-90-vaunuja?
"Ei ihme, jos tällaiset henkilöt huolettaa etenkin kun heidän sanomaansa ei kukaan Venäjällä liioin torju!"
Venäjällä paljon erilaisia mielipiteitä, sehän kuuluu demokratiaan. Duginin ja Kirkukin tuomista natokeskusteluun pidän hieman kaukaa haetulta, kuten Lenininkin ja Stalinin.