Pilppi puulämmitystaloon?

Kaikainuulainen

Lämmitysväli on nytkin suurella käänteispalokattilalla ja yli kahdeksan kuution varaajatilavuudella useampi päivä, mutta mietin vain, että jos laittaisi pilpin, niin kuinka paljon se pidentäisi lämmitysväliä entisestään?

Alkuperäinen haave oli saada maalämpö, mutta sitä ei olosuhteiden vuoksi pystynyt toteuttamaan. Vilppi ei taas kiinnostanut, koska asun niin pohjoisessa, että se ei täällä kannata.

Mutta mitenkäs, jos lisäisi pilpin? Tätä taloa tulee asumaan jälkeemme yksi lapsistamme, joten tässä on vähän sellainen sukupolvinäkökulmakin. Meillehän investointi on kallis, eikä lisähelpotus suhteessa hintaan kaiketi kannata, mutta lasta ajattelemme.

5

1262

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinmuttakun

      Niin no millä ajattelit lämmittää pilppiä .
      Poistoilma ei yksin riitä nimeksikään ,
      jos edes on koneellinen ilmanvaihto ?
      Eli pilppi lämpiää siis sähköllä
      Mikä ettei mutta kysyy paksua lompakkoa tuon käyttö.
      Eikö ilppi olisi järkevämpi lämmityslisä
      Varaaja tuottaisi osan tuosta lämmityksestä sekä
      lämpimän käyttöveden.

    • voihanpilppi

      Laittaa pilppi?? Siis miten laittaa?? https://www.synonyymit.fi/laittaa
      Pilppi laitetaan poistoilman puolelle, että sillä voidaan lämmittää tuloilma! Vai meinaatko tehdä pilpin laittamalla jostain ilpistä? Ei ihan mahdoton juttu laitella halpis ilpistä, mutta pitää kyllä hieman hallita tekniikkaa.

      • fdas555adfs

        Ajattelin lämmittää pilppiä puukattilalla. Ymmärtääkseni pilppi aiheuttaa merkittäviä säästöjä taloissa, joissa poltetaan takkaa aktiivisesti. Sama se kai on, tuleeko lämpö takasta vai lattialämmityksestä.

        Päämäärä olisi siis pidentää puiden polttamisväliä.


      • pettynytilppiin

      • afds3521fdsg

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      110
      3647
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      19
      2722
    3. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      121
      2291
    4. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      6
      2203
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      1944
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      36
      1596
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1056
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      960
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      73
      934
    10. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      48
      878
    Aihe