Adoptio on vaihtoehto!

Mitä järkeä on käyttää tuhansia euroja turhiin ja kallisiin hedelmöityshoitoihin, kun maailmassa on MILJOONIA orpoja pikku lapsia, jotka ennen kaikkea muuta kaipaisivat omaa perhettä ja vanhempia? Vai mättääkö siinä se, että suurin osa näistä lapsista on "värillisiä"(tosin myös valkoisiakin on tarjolla)Nämä lapset tarvitsevat jokatapauksessa uuden kodin, ja Suomi tarvitsee KIPEÄSTI lapsia väestökadon torjumiseksi! Joten mitä jos yhdistettäisiin kaksi kärpästä yhdellä iskulla, niin saataisiin sekä onnellisia, perheellisiä lapsia, että uusi, nuorenpi, viriilimpi, ja entistä suvaitsevaisempi ja monikulttuurisempi Suomi:


http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/taustat/id7170.html
14611
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Valitettavasti mikään maa jossa on laaja monirotuinen väestöpohja ei ole sen suvaitsevaisempi kuin suomikaan, voivat olla jopa suvaitsemattomampia. Aika tehokkaasti vaikkapa Amerikassa eri kansallisuudet ovat plokkiutuneet omiksi ryhmiksi, ja suvaitsemattomuus sekä rasismi voi erittäin hyvin.

Äänestä
  • Mitä tekemistä tuolla on adoption tai sen kanssa, että näille lapsille tarjottaisiin mahdollisuus rauhalliseen ja tasapainoiseen kotiin samalla, kun vanhemmat saisivat myös kauan kaipaamansa lapsen? Ja mitä vittua se sinulle kuulee, minkä värinen se lapsi oikein on?

    Äänestä

  • Susanna kirjoitti:

    Mitä tekemistä tuolla on adoption tai sen kanssa, että näille lapsille tarjottaisiin mahdollisuus rauhalliseen ja tasapainoiseen kotiin samalla, kun vanhemmat saisivat myös kauan kaipaamansa lapsen? Ja mitä vittua se sinulle kuulee, minkä värinen se lapsi oikein on?

    Enää ei tarvitsisi, kun joku tulisi soittamaan fiinisti huilua ja koko maailma tanssisi käsi kädessä ympäriinsä. Sateenkaari nousisi taivaanrannalta ja jäniksiä juoksisi niityillä, eikä ketut enää metsästäisi niitä. Voi tätä ihanaa tulevaisuutta kun se on vaan niin kaunista.

    (tuo oli muuten sarkasmia)

    Äänestä

  • Saku kirjoitti:

    Enää ei tarvitsisi, kun joku tulisi soittamaan fiinisti huilua ja koko maailma tanssisi käsi kädessä ympäriinsä. Sateenkaari nousisi taivaanrannalta ja jäniksiä juoksisi niityillä, eikä ketut enää metsästäisi niitä. Voi tätä ihanaa tulevaisuutta kun se on vaan niin kaunista.

    (tuo oli muuten sarkasmia)

    Vitun pelle! Jauha vaan paskaa ja sarkasmia! Et oikeasti kuitenkaan voi YHTÄÄN MITÄÄN sille, että monikulttuurisuus ja suvaitsevaisuus senkun vain lisääntyy kokoajan, samoin kuin myös mm ulkomaiset adoptioperheet ja esim erirotuisten väliset avioliitot! Joten turhaan täällä yksin iniset rasismipalstalla täysin muiden unohtamana! Ei KUKAAN silti tule kuuntelemaan SÄÄLITTÄVÄÄ ininääsi! Monikulttuurisuudessa on Suomenkin tulevaisuus, ja sille et voi YHTÄÄN MITÄÄN!

    Äänestä

Jos välttämättä haluaa parantaa maailmaan adoptoimalla ulkomaiden lapsia Suomeen, tulisi tämä tehdä ainostaan Suomen lähialueilta, jotta adoptoidut lapset olisivat mahdollisimman suomalaisen näköisiä. Jos lapsi poikkeaa hyvinkin paljon suomalaisesta, asia aiheuttaa vain suunnatonta surua myöhemmällä iällä, kun lapsi havaitsee olevansa erilainen. Siispä miksi tuhota pientä elämää, kun kärsiviä lapsia on Viro ja Venäjä täynnä. Ei ole mikään pakko aina lähteä Afrikkaan saakka.

Äänestä
  • Minulla ei ole mitään valkoisten adoptiota vastaan, mutta valtaosa adoptoiduista nyt vain sattuu olemaan "värillisistä" maista, esim Kolumbiasta, Etelä-Afrikasta, Intiasta tai Kiinasta. Toki värillähän ei ole mitään väliä, mutta mitä pahaa siinä on, että tänne otetaan monikulttuurisia lapsia? Onko se, että muut lapset kiusaa ja yhteiskunta syrjii peruste olla adoptoimatta heitä? Yhteiskunnanhan tässä silloin pitäisi muuttua ja HÄVETÄ, ei lasten!

    Äänestä

  • Helmut Kohlkin teki niin ! Hän adoptoi Pietarista !

    Ensin autetaan oman heimoisia, sitten vasta muukalaisia.

    Äänestä

Jahas, pikku FreeStyylerille on näköjään kehittynyt sukupuoli-identiteettikriisi.

Noh, josko se siitä. :)

Äänestä
  • Ainahan on niitä, joiden uskovat maailman olevan yhtä suurta MTV:n lähetystä. Ikävää kaikessa on se, että näillä ihmisillä on hyvin vähän todellista tietoa ja hyvin paljon valmiiksi muiden toimesta kehiteltyjä iskulauseita.
    Hyvin kuvaavaa tässäkin tilanteessa on se, että nuo ulkoa opitut kliseet saavat kenties aidonkin henkilön kuulostamaan palstan pelleltä. ( Ja todistavat, että ko. henkilön "aitous" rajoittuu sosiaaliturvatunnukseen ja syntymässä saatuun nimeen!)

    Äänestä

...monikulttuurisempi Suomi...
Katso tänne Ruotsiin päin. Katso meidän monikulttuurista maatamme. Haluaisitko Suomesta todellakin tulevan Ruotsin kaltainen monikulttuurinen valtio?

Monikulttuurisuus on unelma joka ei ainakaan nyky aikana näytä menestyvän. Ehkä joskus kaukana tulevaisuudessa...

Täystyisi myös ottaa huomioon siellä Suomessa että teillä ei vielä ole paljon monikulttuurisuutta. Siihen ei ole teillä totuttu.
Ja näin ollen ei olisi tottumusta kaikkialla Suomessa näihin eri värisiin adoptio lapsiinkaan. He varmasti monissa paikkakunnissa joutuisivat mobatuiksi ihon värinsä takia.

Täytytisi aina katsoa lapsen parasta eikä vain sitä halua saada lapsi. Se on egoistista ajatella vain itseään ja lapsi halujaan. Tätyy ajatella myös sen adoptoidun lapsen tulevaa elämää Suomessa.
Kun onhan niitä orpoja lapsia lähempänäkin.

/aye

Äänestä
  • No haluaisitpa sitä tai et, niin kansainväliset adoptiot ja monikulttuuriset perheet nyt vain tulevat olemaan lisääntyvä trendi myös Suomessa! Ja eiväthän adoptiolapset tai monikulttuuristen perheiden vesat OLLENKAAN ole sama asia kuin jotkin etnorikolliset! Kyllä taitaa olla mieli todella sairas, jos päässä pyörii vaan jotkut "rotusodat" sano minun sanoneen!

    Äänestä

  • Susanna kirjoitti:

    No haluaisitpa sitä tai et, niin kansainväliset adoptiot ja monikulttuuriset perheet nyt vain tulevat olemaan lisääntyvä trendi myös Suomessa! Ja eiväthän adoptiolapset tai monikulttuuristen perheiden vesat OLLENKAAN ole sama asia kuin jotkin etnorikolliset! Kyllä taitaa olla mieli todella sairas, jos päässä pyörii vaan jotkut "rotusodat" sano minun sanoneen!

    sanon...

    Äänestä

  • Jos lapsi adoptoidaan Suomeen ja kasvatetaan samoin kuin muitakin lapsia, niin kuinka voidaan puhua eri kulttuurista?

    Niin kyllä varmaankin joutuvat syrjityksi ihonvärinsä takia - kiitos rasistien.

    Äänestä

  • cisma kirjoitti:

    Jos lapsi adoptoidaan Suomeen ja kasvatetaan samoin kuin muitakin lapsia, niin kuinka voidaan puhua eri kulttuurista?

    Niin kyllä varmaankin joutuvat syrjityksi ihonvärinsä takia - kiitos rasistien.

    ..."Jos lapsi adoptoidaan Suomeen ja kasvatetaan samoin kuin muitakin lapsia, niin kuinka voidaan puhua eri kulttuurista? "

    - Ei voi puhuakkaan enää eri kulttuurista. Monessa tapauksessa tämä lapsi saa kärsiä ihonvärinsä takia.
    - Lapset saattavat olla hyvin ilkeitä koulussa toisilleen. Mobbataan.
    - Lapset ei ole luonnollisesti rasisteita. Mutta valitettavasti he kuulevat miten heidän vanhemmat puhuu muista ihmisistä ja lapset luottavat vanhempiinsa. Pitävät vanhempiaan kaikki tietäväisinä ja näin ollen saattavat puhua rasistisesti, vaikkeivat pienenä ollessaan edes kunnolla tajua mitä puhuvat. Puhuvat aikuisilta kuultuja asioita.

    /aye

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Susanna kirjoitti:

Mitä järkeä on käyttää tuhansia euroja turhiin ja kallisiin hedelmöityshoitoihin, kun maailmassa on MILJOONIA orpoja pikku lapsia, jotka ennen kaikkea muuta kaipaisivat omaa perhettä ja vanhempia? Vai mättääkö siinä se, että suurin osa näistä lapsista on "värillisiä"(tosin myös valkoisiakin on tarjolla)Nämä lapset tarvitsevat jokatapauksessa uuden kodin, ja Suomi tarvitsee KIPEÄSTI lapsia väestökadon torjumiseksi! Joten mitä jos yhdistettäisiin kaksi kärpästä yhdellä iskulla, niin saataisiin sekä onnellisia, perheellisiä lapsia, että uusi, nuorenpi, viriilimpi, ja entistä suvaitsevaisempi ja monikulttuurisempi Suomi:


http://www.yle.fi/uutiset/kotimaa/taustat/id7170.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu