YMPÄRISTÖN MUUTOS
Joskus 80-luvulla ikuisen talouskasvun jälkiä ei vielä ymmärretty piilottaa katseilta ja ne alkoivat näkyä ikävästi ihmisten arjessa. Ihmiset alkoivat napista niin äänekkäästi että vihreänuttuiset älysivät markkinaraon ja perustivat vihreänuttuisten puolueen. Myös vakavasti otettavat poliitikot älysivät että jotakin täytyy tehdä tai ikuinen talouskasvu on vaarassa.
Ihmisten katseet ja ajatukset piti kääntää pois ikuisesta talouskasvusta, niinpä tehtiin silmänkääntötemppu: pidettiin ilmastokokous. Ilmastokokous totesi yksimielisesti että ilmastonmuutos on kaiken pahan alku ja juuri ja ilmastonmuutos johtuu kasvihuonekaasuista. Elikkäst ihmiskunnan vihollinen numero yksi on kasvihuonekaasut.
Metsät on parturoitu vähiin päihin ja parturointi jatkuu. Meressä alkaa olla enemmän muovia kuin kalaa jne. jne. mutta me vain tuijotamme tiukasti kasvihuonekaasuihin.
Silmänkääntötemppu onnistui paremmin kuin hyvin mutta se ei johtunut siitä että silmänkääntäjät olisivat niin taitavia, vaan siitä, että kansa on sellaista kuin suomen presidentinvaali juuri osoitti: zombeja.
KESKILÄMPÖTILA
Maapallon keskilämpötila riippuu monesta muustakin asiasta kuin kasvihuonekaasuista. Mistä kaikesta, sen Herra yksin tietää, mutta yksi tekijä on termostaatti.
Tiesitkö että maapallolla on termostaatti? No ei se mitään, en minäkään tiennyt ennen kuin luin siitä James Lovelockin kirjasta Gaian kosto. Yksi osa termostaattia, hienosäätöä, on luonnonvarainen kasvillisuus. Lämpötilan mukaan kasvillisuus vaihtuu lämpöä kerääväksi tai heijastavaksi. Se ei siis ole mikään salaman nopea säätö vaan tapahtuu vuosien mittaan, ikään kuin jälkijunassa, mutta se onkin kaikkien termostaattien ominaisuus, viiveestä johtuen lämpötila tekee aaltoliikettä asetusarvon molemmin puolin.
Ikuisen talouskasvun seurauksena luonnonvaraista kasvillisuutta ei enää juuri ole, eli termostaatin se osa on menetetty mutta tuijotetaan me vain kasvihuonekaasuja, ettei ikuinen talouskasvu vaarannu.
MERET
Meret hidastavat maapallon lämpötilanvaihteluita, toimivat myös termostaatin osana ja ikuisen talouskasvun jätesäiliönä ja tuottavat happea hengitettäväksemme, ainakin toistaiseksi. Yritämme kovasti tappaa meret myrkyillä ja jätteillä. Japani suoltaa mereen plutoniumia ainakin yhden räjähtäneen ydinreaktorin voimalla, luultavasti niitä on useampiakin, emme tiedä koska ydinvoima kilpailee menestyksekkäästi valehdelluimpien alojen maineesta maailmassa.
Entä sitten jos onnistumme ja meret alkavatkin hapen sijaan työntämään ilmaan mätänemiskaasuja?
Se olisi talouskasvattajille ihan oikein.
Meillä on teollisuutta ainakin kymmenkertaisesti, mahdollisesti satakertaisestikin yli tarpeen tuottaa kaikki tarvittavat tarvekalut ja muut tuotteet kaikille maailman ihmisille. Mutta se ei riitä, mikään ei riitä koska talouskasvu on välttämätöntä, aina ja ikuisesti.
KALLEKUSTAAKORKKIMANNIN SEIKKAILUT RADIOSSA JATKUU
Korkkimannin mukaan kansallisvaltion rajat pitää olla auki. Se pöljä ei tajua että ilman rajoja kansallisvaltio ei ole kauaa kansallisvaltio vaan kaikki kulkumiehet kävelevät sisään ja ulos ja vievät mitä haluavat viedä, korkkimanninkin käpyvarasto saattaapi tyhjentyä ennen kuin korkkimanni huomaakaan.
JOS LOPETAMME IKUISEN TALOUSKASVATTAMISEN
niin mitä sitten?
Poliitikko vastaisi että ”hyvä kysymys”. Sitä se todella on, eikä ainakaan minulla ole vastausta.
Yritin joskus kehitellä jonkinlaista elämäntapaa ilman talouskasvua, mutta voimat ja järki loppuivat kesken. Ne harvat jotka olivat myötämielisiä, halusivat vain peesata, seurata johtajaa, mutta minulla ei ole haluja eikä kykyjä ruveta miksikään lahkojohtajaksi, tarkoitus oli että ymmärrys talouskasvun turmiollisuudesta tulisi koko kansan tietoisuuteen ja sen edellyttämät muutokset elämäntapaan tehtäisiin koko yhteiskunnan voimin. Nyt tiedän että niin ei tule tapahtumaan vaan ikuinen talouskasvu katsotaan loppuun saakka.
YMPÄRISTÖN MUUTOS
1
568
Vastaukset 1
MIKÄ LOPETTAA IKUISEN TALOUSKASVUN?
Loppuuko se siihen kun öljy loppuu? Mihin kaikkiin paikkoihin siihen mennessä on porattu reikiä öljyn löytämisen toivossa? Toistaiseksi vain napa-alueet ovat olleet turvassa öljynetsijöiltä, sattuneesta syystä. Kaikkialla muualla öljynetsijät ovatkin paukutelleet merenelävien kuuloelimet hajalle niin että ne tekevät itsemurhia suurin joukoin. Varsinkin valaat on huomioitu jopa mediassa, mutta itsemurhia tekeviä mereneläviä on kaikkia kokoja ja lajeja.
Öljyä etsitään merellä niin, että laiva vetää perässään lauttaa jossa on ”tykki” jolla räjäytetään merenelävien kuuloelimet hajalle (valaat keskustelevat tuhannen kilometrin päässä olevien lajitoveriensa kanssa, siis ennen kuin niiden kuulo räjäytetään.) räjäytysten kaiku mitataan ja niin saadaan selville merenpohjan kerrostumat ja mahdolliset öljytaskut siellä. Oli öljyä tai ei, merieläimet eivät enää kuule, myös niiden tasapainoelimet on tuhottu, ne eivät enää tule toimeen, itsemurha on ainoa vaihtoehto.
Mitä niukemmiksi öljyvarannot käyvät, sitä kiihkeämmin öljyä etsitään ja merieläinten kuuloelimiä räjäytellään.
Lopulta mikään räjäyttelyn määrä ei riitä, se on kertakaikkiaan loppu, öljy. Ei ihan kokonaan mutta se on kultaakin kalliimpaa ja viimeiset pisarat käytetään sotakoneissa taisteluissa viimeisistä öljypisaroista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 39655
- 86638
Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s31580Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.16578Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?37513- 34502
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?49501Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?62495- 63491
- 68469
