bensakoneen pitäs kestää dieseliä enempi

nokeakinon

öljyt vaihdat dieseliin niin se on heti mustaa. osoittaa miten nokinen kone on. järjen mukaan tän noen pitäs paskottaa männänrenkaat ja öljykanavat dieselissä..

vaan vaihdas bensakoneeseen öljyt. pysyy kirkkaana tuhansiakin kilsoja. kone on puhtaampi. mihin perustuu mukamas dieselin parempi kestävyys??? onko se vain legendaa??

4

477

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uygkiuygkiuyfgikuy

      Tämän vuosituhannen moottorit. Oletko kuullut jonkun hajonneen? Poislukien siis ihan suunnittelu- tai materiaalivikaiset.

    • KestävyysOnFakta

      Mihinkö perustuu parempi kestävyys?
      Käytännössä koettuun tietysti. Dieseleillä ajetaan bensoihin verrattuna valtavasti enemmän ja kovemmissa olosuhteissa. Kaikki ammattiliikenteessä olevat autot ovat dieseleitä, ehkä joku poikkeus on niissä, joiden ajosuoritteet ovat vähäisempiä.
      Ja suuret ja voimattast moottorit ovat aina dieseleitä. Vai oletko kuullut vetureissa, laivoissa, rekoissa jne olleen bensamoottoreita?

      Legendaa se ei todellakaan ole. Jos olisi, niin tuskinpa ammattiliikenne silloin olisi dieselillä liikkuvaa, koska bisnes pyörii vain ja ainoastaan, jos auto liikkuu ja on kunnossa. Pajalla seisottaminen on suoraa tappiota, jopa kohtalokastakin.

    • Anonyymi

      Kierrosluku dieselissä on vain n 1/2 bensakoneesta.

    • Anonyymi

      Dieselissä on myös kovemmat materiaalivahvuudet eli diesel-kone painaa bensa versiota enemmän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      77
      2473
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2106
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      28
      955
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      31
      830
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      788
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      640
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      518
    8. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      501
    9. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      495
    10. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      472
    Aihe