Soini ja Sipilä olivat viime kesänä hajottamassa yksissä tuumin Perussuomalaista puoluetta. Mänkään meni. Sininen soopa ei mene kaupaksi. Nyt kepu on samassa tilanteessa kuin persut viime keväänä ja kesänä. Kepun puheenjohtajaksi pyrkivää Väyrystä yritetään kammeta sivuun kepun sääntöjen vastaisesti. Yllättävästi juuri Soinin luottolakimies, lakitieteen tohtori Kari Uoti on alkanut puolustamaan Väyrystä ja peräti ilmaiseksi. Ilmesesti Uoti pitää Väyrystä Soinia parempana henkilönä, sillä Soinilta eli puoluetuen kautta veronmaksajilta Uoti laskutti soinisäätiön puolustamisesta ison summan. Uotin lausunto kannattaa lukea.
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201802092200732301_pi.shtml
http://www.iltalehti.fi/politiikka/201802092200732301_pi.shtml
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hiljaiseksi veti siniset. Paavo haastaa kepun käräjille, jos puoluekokouksessa rikotaan kepun sääntöjä. Sipilää odottaa Juudas Soinin kohtalo??
Tämä on niitä asioita, joista esim. Antipersux ei ymmärrä yhtään mitään. Hän pystyy ainoastaan huutamaan: Miten tämä liittyy perussuomalaisiin??!!
No ei tämä totisesti liitykään mitenkään perussuomalaisiin!
Siniset keskittyvät persujen haukkumiseen, ei noita Wätyksiä muu näytä kiinnostavan. Dorkaa.
Kari Uoti on pitkän vankeustuomion suorittanut vanha talousrikollinen. Tosin käytti istumisaikansa hyödyllisesti ja valmisteli tohtorinväitöskirjan. Vankilakundien luottoasianajaja. Luotan enemmän nimenomaan alaan perehtyneiden oikeustieteen professoreiden näkemykseen.
Uoti on myös Soinin luottomies. Kepua puolustaneet oikeaoppineet eivät perustaneet näkemyksiään lakiin, vaan tarkoituksenmukaisuuteen. Wanha kansa sanoi tuollaista menettelyä kieroiluksi.