vanha 2000 luvun alun expertti. 1,9d kone. se w8 moottori tai mikälie malli, kilowatteja 51kw. no kuitenkin niin venttiilit on säädetty. iso työ oli mutta nyt käy kuin vanha mosse eli upeasti. on isot remontit tehty alta pois. öljyt vaihtuu 10tkm välein. mittarissa nyt 300tkm ja moottori loistokunnossa. ei temppu eikä mikään ajaa tuohon lisää 200tkm. uskon näin. käytän teboil diamond dieseliä öljynä. joku on joskus sanonut että nää ei ruostu. se pitää paikkansa. se taas ei pidä paikaansa että vaihteisto olisi heikko. öljyt on vaihdettu sinnekin. hajoaahan ne jos ei huolleta. todellakin tuntuu hyvällä ajaa tuolla kun tietää sen että moottori kestää kilsoja ja pellit ei happane alta. silloin kannattaa tehdä muuta pientä remonttia. jarrut, pyörälaakerit, veterit ja sen semmoista. aina joka vuosi joku asia uusiksi.
aion ajaa peugeot expertillä 500tkm
kestäväkone
3176
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Joo mahtava harraste/käyttöpeli. Itellä ollu 2,0hdi vm-04 noin 1,5v. Ainoa vika ollut liukuoven muoviohjaimen kuluminen. Maksoi alle 10 eur.
Moottorityyppi on XUD9 ilman turboa. On siis viimeinen XU-moottori. 2001 tuli HDI.
XU-moottorit, oli sitten pensa tai diesel, ovat kestäviä. Moottori lanseerattiin jo 1983 eli oli 18 vuotta valmistuksessa.
Mekaaniset ruiskut vaihtui sähköllä ohjattaviksi. Maailma muuttui ja piti päästä vähempi saastuttaviin ratkaisuihin. Oliko siitä sitten hyötyä? No saman verran kuluttivat, turbolla XUD9TE-moottorilla jopa vähempi.
XU moottoreita valmistetaan edelleenkin...
Ei toki myydä Euroopassa mutta kyllä niitä tehdään.